Katastrofy techniky děsící 20. století

Katastrofy techniky děsící 20. století https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121202/katastrofy-techniky-desici-20-stoleti-121202.jpg 5 10 5

Autor objasňuje pozadí a příčiny nejhorších technických katastrof 20. století, jakými bylo např. potopení Titaniku, výbuch vzducholodě Hindenburg, potopení trajektu Estonia, katastrofa vysokorychlostního vlaku u Eschede, únik dioxinu v Sevesu, havárie černobylského reaktoru a nejnověji pád letadla Concorde a zkáza ponorky Kursk. S odstupem času se ukazuje, že jedním z faktorů, které vedly k dramatickým událostem, bylo i lidské selhání. Kniha je bohatě vybavena unikátní fotodokumentací a spolu se závěrečným chronologickým přehledem všech závažných technických katastrof za posledních sto let ve světě i u nás se může stát vzrušujícím čtením pro širokou veřejnost i cennou pomůckou pro publicisty a novináře.... celý text

Literatura naučná , Věda

Vydáno: , Academia

RoBertino27
19.08.2020 3 z 5

Ve srovnání s předchozí brožovanou publikací autora vypadají Katastrofy techniky podstatně honosněji, ale mnoho dalších informací se tu nedozvíme, spíš přibyly analýzy a hodnocení, proč k tomu či onomu došlo. Čekal jsem, že tato publikace na Katastrofy děsící svět naváže, proto do jisté míry - přes vysoký odborný standard - byla kniha zklamáním.

Crozz
01.05.2019 5 z 5

Na to jak je obsáhlá, tak vše je krásně a stručně popsáno, že nebyl problém přečíst úplně vše a ještě se člověk dozvěděl o katastrofách zejména za komunismu, který vše utajoval, vřele doporučuju.

JosefW
26.03.2018 5 z 5

K této knize mne přivedl jeden z mých profesorů a rozhodně nelituji. Jak už zde bylo napsáno přede mnou, kdykoli šlápla technika do neznáma, musel někdo zahynout. Toto tvrzení bych však ještě rozšířil tím, že nejen technika sama je příčinou svých nehod. Velkou měrou se na nich podílí lidský faktor, jelikož nad některými příběhy nezodpovědnosti a pochybení zůstává rozum stát.
Knihu jako celek mohu jedině doporučit. Je napsána čtivě a obsahuje velmi mnoho zajímavých informací a to i přes skutečnost, že se většinou jedná jen o "průlet" tím nejdůležitějším. Člověk ani netuší, kolik požárů, srážek, pádů, zřízení,...se muselo udát, aby byla technika dnes tam, kde je...
Z celé knihy jsem nakonec vybral i jeden citát, který jsem zvěčnil na autorově profilu: „Díky předimenzování konstrukcí z doby, kdy se nepoužívalo počítačů se vysoké koeficienty bezpečnosti mohly směle nazývat koeficienty neznalosti.“

Selinute
17.11.2012 5 z 5

Hodně zajímavá knížka. Kdykoliv technika šlápla do neznáma, musel někdo zahynout, něco se muselo zřitit nebo vybuchnout. Stojí za přečtení.

lucifrid
20.04.2012 5 z 5

Tato kniha je skvělým přehledem většiny katastrof 20. století (do září 2000). Těch technických, přírodní tu nečekejte, název odpovídá. Kniha je většinou černobílá, křídový papír. Ale i pár lesklých fotografií. Je to vynikající přehled, pokud jste fascinováni katastrofami techniky. Knihu jsem sháněla hodně dlouho a jsem hrdým majitelem :).

katastrofy

Jan Tůma