RoBertino27 RoBertino27 komentáře u knih

Trůn Templářů Trůn Templářů Paul Christopher (p)

"Doktor" John Holliday je takovým hybridem Indiany Jonese, Ethana Hawka, Roberta Langdona a Ricka O'Connellyho. A jak se říká - mnoho kohoutů na jednom smetišti nevěstí nic dobrého. Další jeho příhody se dají číst poměrně slušně, pochopitelně po předchozích pokračováních už víme, s čím a kým máme tu čest. Jen by bylo dobré, kdyby autor situoval děj do míst, která nezná jen z google map, turistických průvodců a hrstky fotografií. Popis pražského pobytu je naprosto příšerný, zvláště pro osobu, která v dané lokalitě téměř dvacet let žila - tedy i v době, kdy byla kniha vydána. Podle autorova líčení bych v okolí Anežského kláštera zabloudil i já...

15.03.2021 3 z 5

Na hoře Vinnetouově Na hoře Vinnetouově Karel May

Román na pokračování v typickém netradičním formátu díky časopisu Ohníček, situovaném na šířku, se tak trochu "tloukl" s jiným podobným Mayovým románem Mezi supy z ABC. Zajímavé je porovnání obou grafických zpracování. Příběh se odehrává už po Vinnetouově smrti a netradiční je skutečnost, že ho Old Shatterhand nevypráví v první osobě.

10.01.2021 3 z 5

Tave-šala Tave-šala Karel May

Návazné Vinnetou mezi beduíny a Satan a Jidáš vydal na pokračování časopis ABC ve svém 13. ročníku v příloze ABC do kapsy pod názvem Mezi supy s ilustracemi Zdeňka Buriana.

10.01.2021

John Ono Lennon John Ono Lennon Tomáš Kraus

Vzhledem k vydání rok po zastřelení Johna Lennona tato publikace, jedna z prvních, má určité historické neduhy, kterým se však s ohledem na na světlo vyplouvající informace nelze ubránit. Dalším problémem bylo vydání pro členy klubu jazzové sekce, takže ve své době se o ní vědělo, ale byla prakticky nesehnatelná - i proto jsem ji tehdy porůznu písmenko po písmenku opsal. Pouze dodám, že onen rozhovor s Lennonem a Yoko Ono vedl David Sheff a byl pořízen v srpnu 1980 (v Playboji vyšel v září rozdělen na dvě části). Byl pak označován All We Are Saying: The Last Major Interview with John Lennon and Yoko Ono.

10.01.2021 4 z 5

Hra na muže Hra na muže Karel Bečka

Velice příjemná záležitost, do níž autor včlenil několik zajímavých literárních forem. Určitě jde o zábavnější zpracování, než mnoho odborných besed s kýmkoli někdy v období mezi 7. - 9. třídou základní školy. Je tu zastoupen žánr detektivní, básnicko-lyrický, dále vědecko-technický, komiks (neboli obrázkový příběh) a v poslední povídce poznáváme předlohu k úspěšné české komedii Můj brácha má prima bráchu, i když od filmového zpracování se poněkud liší.

10.01.2021 4 z 5

Rájem i peklem / Sázka v klubu AGS Rájem i peklem / Sázka v klubu AGS Otakar Batlička

Obě povídky vyšly i v jiných periodikách - Rájem i peklem jako knihovnička na pokračování v časopise ABC (příloha ABC do kapsy, část v závěru ročníku 13, zbytek na začátku ročníku 14), Sázka v klubu AGS pak v prvním čísle časopisu Pionýr (24. ročník) v roce 1976, tu upravil Bohumil Jírek a ilustracemi doplnil Zdeněk Burian.

12.10.2020

Nigel Mansell Nigel Mansell Petr Dufek

Pro člověka, který se intenzivně věnuje nějaké oblasti, je vždy nemilé zjistit, že v díle jsou buď nepřesnosti nebo mezery. Nigel Mansell patřil k nejoblíbenějším závodníkům a této publikaci by neškodilo trochu více pečlivosti. Zatímco určité pasáže jsou vypracovány do nejmenších detailů, jiné - důvěrně známé fanouškům F1 - působí jako šité horkou jehlou. Což je vysloveně škoda.

Neviděli jste Bobíka? Neviděli jste Bobíka? Martin Bílý

Humoristická záležitost, která si na nic nehraje a dokáže pobavit. Trable zamilovaného reklamního pracovníka Ludvíka Zoubka a jeho snaha nalézt dívce jeho snů ztraceného psa je rozbuškou pro další nečekané zvraty, pikle a překvapivá odhalení.

11.10.2020 4 z 5

Dobrodružství v Jižní Africe Dobrodružství v Jižní Africe Jules Verne

Zkrácená verze v podání volného vyprávění Mileny Čechové představuje, jak je uvedeno v doslovu, méně známou "verneovku". Francouzský autor se tu více než na akci zaměřil na geografické popisy a snahu vykreslit rozdílné povahy zástupců dvou národů, přičemž jsou rozděleny vždy po dvojicích - od suchopárných autoritativních vědců až po vstřícné a porozumění schopné mladíky.

11.10.2020 3 z 5

Žlutý Robert Žlutý Robert Martin Mach (p)

Kratší varianta známé knihy upravená pro potřeby Ohníčku. Více informací najdete u klasického vydání Žlutého Roberta.

11.10.2020 5 z 5

Útěk Útěk Ota Hofman

Ke knížce jsem se dostal na základě úryvku v čítance a ačkoliv jsem z ní neměl zásadní trauma, rozhodně mi na radosti nijak nepřidala. Snad měla odradit malé průšviháře od neuvážených útěků z domova, kdo ví. Později jsem viděl i televizní zpracování s Ivanem Vyskočilem a Romanem Skamene, které bylo ještě ponuřejší.

Konstruktér vzpomíná... Konstruktér vzpomíná... Václav Pauer

Pokud vám něco říká podnik METALEX, závodní automobily a ing. Václav Pauer, pak je jisté, že tuhle knihu nemůžete minout. Odborník, který se podílel na vzniku malého zázraku v socialistickém lůně a úspěšné značce, která proháněla mnohem známější na automobilových, ale i motocyklových okruzích, vzpomíná na každý stroj, který pod značkou MTX vyjel a přidává i své drobné či větší osobní postřehy. To vše doplněnou výkresovou i fotografickou dokumentací.

11.10.2020 4 z 5

Letadlo z Pisy obsazeno Letadlo z Pisy obsazeno Karel Malina

Sbírka několika povídek ze sportovních klání, ale i za jeho kulisami, takže se podíváme na fotbal, házenou, cyklistiku či atletiku. Malina volí pozvolné vypravěčské tempo a dává najevo, že se zaobírá každou maličkostí daných událostí. Třebaže někomu bude publikace připadat i mírně tendenční, plně odráží dobu ve které vznikla a nijak ji ani nevyzdvihuje a nepřikrášluje, stejně jak ale ani nezatracuje.

Sparta – Slavia: Rivalové navěky Sparta – Slavia: Rivalové navěky Milan Macho

Ačkoliv nejsem fanoušek ani jedné ze zmíněných bašt našeho fotbalu, určitě je to přínosná historie a připomenutí některých utkání, na nichž jsem byl jako divák. Nechci nosit dříví do lesa, ale ony literární pasáže jsou nejen zbytné, ale i nějak divně podané. Při vší úctě k autorovi šel tento prostor využít třeba pro miniprofily nejzajímavějších (záměrně nepíšu nejlepších, protože o těch se bohatě psalo a píše v jiných publikacích) či právě pozapomenutých hráčích obou S.

Jackova dobrodružství Jackova dobrodružství Frederick Marryat

Vedle Hrdinného kapitána Korkorána asi nejpřitažlivější "román na pokračování" na stránkách časopisu Ohníček. Téměř dvě stovky stran blížícího se formátu A6 byly naplněny nefalšovanou pirátskou romantikou, kořeněnou trochou záludnosti, špetkou humoru, ale především napínavým dějem a přátelstvím. S ohledem na možnosti časopisu byl příběh poněkud zkrácen, ale určitě snese srovnání s Marryatovými pirátskými počiny Dobrodružství kadeta Keenea či Piráti.

10.10.2020 3 z 5

Na plný plyn Na plný plyn Pavel Novotný

Kniha, díky níž jsem se s Františkem Šťastným seznámil a nechal se uchvátit jeho historkami. Především kapitola o jeho účasti na prvním ročníku Závodu míru je nesmírně dramatická a přesto protkaná humorem. Z pozdějšího hlediska má tato kniha jediný nedostatek, že s ohledem na datum vydání nezachycuje závěr kariéry našeho nejúspěšnějšího motocyklového jezdce. Je také nutné ocenit velmi bohatou fotografickou přílohu.

10.10.2020 4 z 5

Sólo pro Panenku Sólo pro Panenku Josef Davídek

Knížka z edice Stadion je vlastně rozdělena na dvě linie - v jedné se seznamujeme s historií Bohemians, v druhé sledujeme vývoj budoucího mistra penalt Antonína Panenky. A jako bonus tu jsou i jeho vzpomínky a postřehy. Protože končí cca v roce 1981, nazval bych ji hudebním termínem "nedokončená..."

19.08.2020 4 z 5

Žlutý Robert Žlutý Robert Vojtěch Steklač

Verze na pokračování z časopisu Ohníček byla pro knižní vydání poněkud rozšířená - nic to ale nemění na faktu, že Steklač vytvořil jednu z velmi dobrých a humorných detektivek. Komisař Ledocq je fantastický: "Já všude neustále pátroval. Marně, bohužoužel. Navíc ten strašný loupač mluví češtinu." Rád si připomínám doby, kdy jsme tuhle literaturu nadšeně hltali pod lavicí. Víc se dozvíte v recenzi.

19.08.2020 4 z 5

Peklo zvané Paříž - Alžír - Dakar Peklo zvané Paříž - Alžír - Dakar Jan Králík

Sportovní novinář, jak sám sebe s nadsázkou nazval "Český Honza" vyrazil na strastiplnou cestu po boku našich kamiónových hrdinů včetně našeho motocyklisty Pavla Orta a popsal ji vskutku velkolepě - od prvních peripetií se sháněním víz až pro slavný vjezd do Dakaru. Jeho postřehy jsou trefné a dodávají knize nezaměnitelný punc. Ačkoliv existují i další knihy, Králíkovo "Peklo" je mezi nimi králem.

19.08.2020 5 z 5

Osm a půl sestřelu Osm a půl sestřelu Václav Podzimek

Kniha je sice zčásti poplatná době, ale na druhou stranu taková doba tehdy byla a přemalovávat si ji podle pozdějších zvyklostí asi nemělo smysl. Zajímavostí je, že podle tohoto příběhu byl natočen film Vysoká modrá zeď.

19.08.2020 3 z 5