reader.007 reader.007 komentáře u knih

Vážení truchlící a ostatní hosté Vážení truchlící a ostatní hosté Ladislav Muška

Nebýt těch ubohých Urbanových kresbiček, mohla mít kniha mnohem vyšší úroveň. Kouzlo nechtěného se projevilo ústy mnoha řečníků. U některých šlo jen o plácnutí pod vlivem stresu a vynucené nevyžádané pozornosti, u jiných je znát, že se řečník vysloveně vyžíval v nadutém žvanění.

11.10.2021 2 z 5

Panna v Paříži Panna v Paříži Barbara Cartland

(SPOILER) Jak to jen ty anglické krasavice dělají, že si nedokáží udržet rodiče naživu. Jednoho… prosím, to může být nehoda. Ale oba dva – to už je opravdu nedbalost. No a Gardénie je zrovna takový případ. Naštěstí má za kanálem majetnou tetičku a tak nemusí nutně umřít hladem. Bohužel se postupně ukáže, že teta je tak trochu prostitutka a navíc se nechala milencem vmanévrovat do špionáže, takže o nějakém klidném rodinném zázemí nemůže být řeč, jenže to by se Paříž nesměla hemžit anglickými zpustlíky, kteří jsou pro Barbaru Cartlandovou vždy ochotni zachraňovat ohroženou nevinnost. Alespoň že se tady nekoktá.

10.10.2021 3 z 5

Láska, lži a manželství Láska, lži a manželství Barbara Cartland

(SPOILER) Z téhle knihy jsem poněkud zmatená. Autorka nám sice představuje hrdinku jako všestranně dokonalou bytost, která kromě nezdravého bohatství disponuje (prý) nadpozemským půvabem, jiskřivou inteligencí a silným duchem, jenže pak jí strejček s taťkou vmanévrují do nějakého pletichaření s fingovaným sňatkem a v tu ránu je z ní tváří v tvář ženichovi koktající kikina s kolenama z tvarohu. Ovšem ne pořád – jak se na obzoru objeví lupič, je z ní zase amazonka. Lupič vyklidí pole – zase tvaroh. A pak ta svatební noc - to se s vážnou tváří fakt nedalo...

10.10.2021 2 z 5

Pračlovíčci - Hurá na mamuta! Pračlovíčci - Hurá na mamuta! Jackie Niebisch

Jak je to tenký, tak je to blbý. Myslela jsem, že si to budeme číst před spaním, ale tímhle nebudu nudit ani pětiletého syna, protože jediné co vůbec stojí za zmínku jsou poměrně roztomilé ilustrace trochu připomínající Sempého (série Malý Mikuláš). Jinak nuda, nuda, nesmysly, nuda.

01.10.2021 1 z 5

Kdo zabil Arconu Kdo zabil Arconu Stanislav Červinka

Název i anotace jsou poněkud zavádějící. Kniha obsahuje hlavně popisy hromadných likvidací vězňů koncentračních táborů, jejich přesuny a lékařské pokusy na lidech včetně dětí.
Celkově to na mne dělá dojem, jako kdyby se autor snažil obhájit nešťastný britský nálet stylem: "Vždyť oni ti nacisti byli mnohem horší a my jim v tom chtěli jen zabránit."

17.07.2021

PH zázrak PH zázrak Robert O. Young

Je mi líto, ale ne... ne, ne a ještě jednou ne. Jistě by se dalo souhlasit s pasážemi, které pranýřují fastfood a polotovary, možná i s tím, že příliš dlouho vařené jídlo není zdravé a cukr že překyseluje organismus, jenže ten zbytek... Protože moje tělo (a ani žádné z těl která mám v referátě) zatím ještě není na umření, rozhodně se odmítám živit mixovanou zeleninou, oživenou leda autorem požehnanými doplňky stravy a už vůbec přijímat teze, že "kvalitně pěstované" hovězí je menší zlo než vejce.
Jídelníček tady popisovaný je vůbec chuťovka: nevadí mi dokonce ani ty klíčky, jenže vykládat že je v pohodě margarín? Polotovary jako zeleninový vývar? Tortily včetně těch ochucených? A kde asi tak Američani seženou mouku, když, podle toho co jsem někde četla, v jejich obchodech mají jen směsi na pečení? A když už jsme u toho, zelenina, natož pak zrní taky prý není obvyklý sortiment, takže se vlastně ani nedivím, že takovým vykukům jako je doktor Young kvete (pochopitelně jen obrazná) pšenka, jen mě překvapuje, že na to někdo skočí v místních podmínkách...

29.05.2021 odpad!

Až naprší a uschne Až naprší a uschne Pelham Grenville Wodehouse

Zámek Blandings, jeho osazenstvo a přilehlí známí budou v mém žebříčku popularity díla J.P.W. vždycky zabírat horní příčky. Ne, že by Jeeves a způsob jakým si hraje se svěřenými marionetami byl třeba jen o chloupek horší, jenže já se s dílem PGW seznámila právě na luzných pozemcích zmíněného panství, které si ani Baxter nedovolí znesvětit vajglem (i když ho to stojí zásah vzduchovkou... kamsi), takže promiň mistře komorníku ;-)
Knihu rok po jejím prvním českém vydání načetl Milan Neděla a určitě každému doporučuji její poslech - ten hlas se k humoru autora hodí přímo dokonale.

08.05.2021 5 z 5

Hříšná kopa Hříšná kopa Miroslav Kapek

(SPOILER) Pro děti od 10 let? (tiráž) Tak to ani náhodou... Ale celkem chápu že to vydali jako knihu pro děti, protože pro dospělé by to rozhodně v roce 1983 cenzura nepustila i když já se nad tím místy moc bavila:
ROZSUDEK
Jezevci splnili ve výrobě pluhů
za pouhý rok plán celé pětiletky.
Jelikož nikdo z odpovědných kruhů
nepřišel na to, že vyrábějí zmetky,
dostali řády a tučné prémie
za velké zásluhy o novátorské dílo.
Ale najednou se všechno provalilo,
podvod je odhalen, tribunál soudí je.
Kde najít důkazy? To je věc složitá,
jako bys chytat chtěl jarní déšť do síta.
Jeden měl vadný stroj, ten špatnou surovinu,
tak to jde dokola, a kde pak najít vinu?
Vynesli rozsudek: Všeho je vinen stát!
Příčiny zlořádů jsou prý jen objektivní,
a žádný ekonom je proto neovlivní.
Jezevci plní plán, nelze je potrestat.
Zato soud odsoudil ve jménu pětiletky
k nejtěžším trestům - vyrobené zmetky.
Jezevci skandují: "Ať žije tribunál,
prémie za zmetky budou se dávat dál!"

Tohle prostě děti moc chápat nemohly a nemůžou dnes ani někteří dospělí. Nicméně mnoho z těch bajek je "použitelných" i dnes.

06.05.2021 4 z 5

Přehledný atlas světa Přehledný atlas světa kolektiv autorů

Je sice pravda, že situace ve světě se mění, nicméně tvrdit v atlase (oddíl faktografie) že "jediná skutečná velmoc na světě jsou Spojené státy americké"... U Číny se zmohli jen na to, aby zmínili, že je to "neobyčejně rozsáhlá asijská země, v jejímž čele stál Mao a jeho nástupce Teng Siao-pching a u Ruska dokonce spíše uplivnutí, že "zůstává i po rozpadu SSSR nejrozlehlejší zemí světa a že jen s obtížemi se snaží těžit ze své rozmanitosti". Opravdu anglický kolektive autorů, to se ti skutečně povedlo... Nestrannost jako vyšitá.
A to nezmiňuji muslimské země, to je teprve počtení.

05.05.2021

Československo 1938-1945 Československo 1938-1945 Pavel Augusta

Neupírám kvalitu předchozím dílům a dvojici Augusta + Honzák budu vždycky ctít jako autorské duo, které dokázalo starověkou historii podat velice čtivým, většinou věcným a v případě Trojské války ve spolupráci s G. Filcíkem i velmi vtipným způsobem, jenže na konci téhle knihy to vypadá, jako by si najednou potřebovali vybít frustraci z dlouhodobého komunistického utlačování, případně se propůjčili k protiruské propagandě a tak v kapitole o konci války nechali Američany osvobozovat, zatímco Sověti do Prahy "jen dojeli" a podle jedné fotky a jejího popisu především na trakaři, nemluvě o všech těch jedovatých narážkách na budoucí "okupaci" a zištnost Sovětského svazu. Protože Američané by nás osvobodili nepochybně jen proto, aby si s českejma holkama mohli zaswingovat ale HLAVNĚ šířili MÍR v Evropě.
2* je tak moje maximum za slušnou část válečnou, ale za ty poválečné cancy nehodné autorů bych byla v pokušení dát i odpad.

09.04.2021 2 z 5

Smrt přichází do Pemberley Smrt přichází do Pemberley P. D. James (p)

Mno... jak už tu někdo psal přede mnou: snad by to ještě ušlo, KDYBY se jednalo o samostatný příběh z doby frantíkovsko-britského napoleonského haštěření, jenže vzhledem k tomu, že se P.D. Jamesová odhodlala kořit proslulé Jane tím, že jí vykrade nejslavnější knihu a navíc ještě dvě další, je to celé průšvih jako hrom. Ne v tom, že jde o detektivku... to je naopak myšlenka sympatická, jenomže jsem od prologu měla stejně trapný pocit, jaký pociťuji pokaždé když poslouchám Harryho Pottera - a to nekonečné omílání "co se dělo předtím, protože si to vy blbečci nepamatujete, nebo (hůř) jste to nečetli" by mě bez pořádné dávky sebekontroly stálo dobrou půlku zásob zubní skloviny.
Kromě toho se britská královna detektivek sice lísala k památce J. A. skoro na každé straně (což bylo únosné maximálně v předmluvě), na druhou stranu ale podsunula některým postavám pohnutky a charaktery až nesmyslně blbé. Nemluvím o F., u toho jsem ochotna uznat, že změna povahy byla poměrně dobře vysvětlena a hrála v tvorbě zápletky užitečnou roli, jenže třeba Charlotte? Závist? Pomsta? Nedůvěryhodné. A to bohužel nejsou jediné kiksy na oltář novosti díla.
Suma sumárum se mi zdá, že se prostě slavná detektivkářka rozhodla k odvážnému plánu, jenže asi byla v časovém presu či co... prostě knihu spíchla nesmírně ostudným způsobem a tak se bez pocitu znechucení dá číst vlastně jen pár pasáží a dialogů, jinak je to vykrádačka, vykrádačka, vykrádačka, nuda, nuda, šeď, šeď.

Ze srovnávací anatomie kniha versus film nakonec mnohem lépe vychází ten film, protože se předlohy naštěstí příliš nedrží, což je detektivní lince jen ku prospěchu a i když do role "krasavice" Lizzie najali pani středního věku která možná není úplně špatná herečka, ale ruku na srdce... do té by se Darcy nezamiloval ani kdyby vybíral po tmě a po hmatu, tanečky "pro neznalé" si tam alespoň většinou odpustili, stejně jako úmorné žvanění přežvýkávající zas a znova špatné svědomí Pýchy a předsudku, které by nesnesla stopáž žádného filmu, byť dvoudílného.

26.03.2021 1 z 5

Tajemná příbuzná Tajemná příbuzná Barbara Branch

Vzhledem k úrovni kterou má naprostá většina braku z této edice to bylo vysloveně dobré, zábavné a s překvapivě originální pointou. Nebo čtu toho braku málo, protože na tohle jsem ještě nenarazila :-)

30.12.2020 3 z 5

Muž, který nenáviděl Vánoce Muž, který nenáviděl Vánoce Anna Eberhardt

Kravina. Ta jedna hvězdička je za dvojí vyprsknutí smíchem když došlo na intimnosti.

15.12.2020 1 z 5

Chceš-li mně své srdce dáti Chceš-li mně své srdce dáti Georg Hartwig

Románek pro děvčata? No... asi jo, ale zároveň tak trochu detektivka, společenský román, sociální román... prostě takový mišmaš s pokusem o vážnou literaturu.
V zásadě jde o to, že na začátku pifnou jednoho strejdu a zbyde po něm milovaná a milující manželka s dvěma dcerami. Jednu měla s dotyčným strejdou, druhou si vleče už z prvního manželství s bohatým nabobem, což má pro budoucnost ten roztomilý následek, že i když ji smrt tehdy zbavila okovů tyranského muže, zbylo jí po něm (mimo té dcery) ještě dost příbuzných kteří si osobují právo kecat jí do života a výchovy dcer, což s gustem činí zvláště po smrti druhého manžela. Hezky zašmodrchané, že? To ale není zdaleka vše a než-li bude děvčatům dáno spojit své osudy s milovanými muži, čeká je ještě mnoho dějových zvratů a na konci vyjde najevo i to, kdože (a proč) má toho střeleného strejce vlastně na svědomí.
Romantické, přepjaté, pýcha pokořena, padouši zahubeni, místo k zasmání skoro žádné.

04.12.2020 2 z 5

Půjdeme si pro pohádku Půjdeme si pro pohádku Eduard Petiška

Tyto pohádky vyšly i v rámci svazku Martínkova čítanka a 2 klubíčka pohádek. Petiškovsky nápadité, líbezné a čtivé. Výborná volba na čtení před spaním od 3 do 8 let nebo pro první čtení.

08.10.2020

Příšerná teta Příšerná teta David Walliams

Nevím jak to ten Walliams dělá, ale občas dokáže zabít i ten nejdokonalejší námět. Tak do půlky jsem doufala, že se z toho vymotá pohádkově a vyhne se tím lepení té spousty děr které si nadělal ve vyprávění, ale asi tak lpí na nedělání dětem iluze, že je o ně připraví i kdyby ho to mělo stát přední zuby a tak nesrovnalosti přešel mlčením, což dělá výsledek ještě rozpačitější. Vlastně to je trochu jako Malá Velká Británie: u některých fórů byste se utloukli smíchy a jinde se jen tak ze zvyku uchechtnete nad trapností gagu.

Shrnula bych to jako knihu, která mi sice připadá originálně rozjetá, ale postavy dělají jedno nelogické rozhodnutí za druhým, takže jste nakonec otrávení i když se té největší mrchy nakonec zbaví, ačkoliv zdaleka ne tak, jak bych s ní zatočila já a navíc ten konec neúměrně natahuje.
Dodatek s Rajem byl sice vtipný a mile walliamsovsky absurdní, ale už to nezachránil.

05.10.2020 2 z 5

Intriky a láska Intriky a láska Barbara Cartland

(SPOILER) Hluboce čestná, i když zchudlá, anglická honorace se chystá podfouknout americké zazobance. Tedy jednoho. Ten chce anglánům prodávat svoje auťáky a koketuje s myšlenkou, že by si z obchodního partnera udělal navíc zeťáka, jenže tomu se to moc nelíbí a tak se pro jistotu odhodlá raději pletichařit za pomoci svého nejlepšího přítele a jeho sestry. Při předstírání manželství do toho pochopitelně padne rovnou po hlavě a ani s těma kárama to nevypadá bledě, takže se mohou vydat vstříc šťastné budoucnosti s vůní benzínu neobohacené řepkou.

25.08.2020 3 z 5

Jak šlo vejce na vandr Jak šlo vejce na vandr Jiří Žáček

Ilustrace možná nestojí za moc, ale ta básnička je tak roztomile srandovní, že jsem ji uměla nazpaměť skoro okamžitě.

20.08.2020 4 z 5

Nebeská krůpěj Nebeská krůpěj Vlasta Javořická

Není to můj šálek čaje, takže nedám všech pět, ale četlo se to velmi pěkně (opravdu velice by mne zajímalo jak se liší nové vydání, protože já měla to štěstí přinatrefit na originál z roku 1921).
Příběh začíná krátce před Světovou válkou, provází hrdiny i čtenáře lety válečnými a šťastně se končí zhroucením monarchie a vznikem samostatného Československa. Kromě nenažranosti vojenského eráru také stírá u nás celkem hojně pěstovanou aureolu čestného, vlasteneckého a bezúplatného četnictva.

27.06.2020 4 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Téhle knize přibývají komentáře jak houby po dešti a já se většinou nestačím divit, co se tolika čtenářům nelíbí. Přesto to dokážu pochopit a za sebe jsem ráda, že jsem si ji přečetla teprve nedávno, přestože ji mám v knihovně dobrých 15 let. Podle mě je na tuhle knížku potřeba mít trochu načteno, odžito a možná i být správně empatická povaha.
Takže za mne je to dokonalá mixáž Bible (hlavně proroctví sv. Jana), Jirkových rošťáren z pera Richmal Crompton, zesměšnění jinak opravdu neveselého tématu honů na čarodějnice, smrtelně vážně se beroucích motorkářů, věšteckého řemesla, nabubřelosti jakékoliv církve, neodbytnosti prodejců po telefonu, sběratelské vášně bibliofilů, gurmánství a mnoha a mnoha jiných aspektů naplno prožitého života.
A prodavač hamburgerů Elvis je báječná třešinka na dortu, i když chápu, že ten, kdo 30 let neslýchal zprávy, kde všude se ten chudák údajně objevil, to prostě nedocení.
Seriál si nepustím, možná není špatný, jenže já k téhle knize žádné omalovánky nepotřebuju, za mne je skvělá dost.

10.04.2020 5 z 5