Hříšná kopa

Hříšná kopa https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57966/hrisna-kopa-9pE-57966.jpg 4 5 4

Veršovaná kopa bajek série

Veršované bajky, útočí na typické neduhy společnosti s důrazem na satirického postřehy z běžného života, který je ale řadě čtenářům důvěrně znám.

reader.007
06.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Pro děti od 10 let? (tiráž) Tak to ani náhodou... Ale celkem chápu že to vydali jako knihu pro děti, protože pro dospělé by to rozhodně v roce 1983 cenzura nepustila i když já se nad tím místy moc bavila:
ROZSUDEK
Jezevci splnili ve výrobě pluhů
za pouhý rok plán celé pětiletky.
Jelikož nikdo z odpovědných kruhů
nepřišel na to, že vyrábějí zmetky,
dostali řády a tučné prémie
za velké zásluhy o novátorské dílo.
Ale najednou se všechno provalilo,
podvod je odhalen, tribunál soudí je.
Kde najít důkazy? To je věc složitá,
jako bys chytat chtěl jarní déšť do síta.
Jeden měl vadný stroj, ten špatnou surovinu,
tak to jde dokola, a kde pak najít vinu?
Vynesli rozsudek: Všeho je vinen stát!
Příčiny zlořádů jsou prý jen objektivní,
a žádný ekonom je proto neovlivní.
Jezevci plní plán, nelze je potrestat.
Zato soud odsoudil ve jménu pětiletky
k nejtěžším trestům - vyrobené zmetky.
Jezevci skandují: "Ať žije tribunál,
prémie za zmetky budou se dávat dál!"

Tohle prostě děti moc chápat nemohly a nemůžou dnes ani někteří dospělí. Nicméně mnoho z těch bajek je "použitelných" i dnes.

Hoshi
10.12.2020 2 z 5

Kniha na první pohled vypadá zajímavě, má i zajímavé ilustrace, ale text je jedna velká katastrofa. Tedy alespoň pro mě. Opravdu jsem se snažila knihu dočíst... Nedočteno.

los
14.06.2018 2 z 5

z dětství si pamatuju jen jednu z této sbírky veršovaných bajek, je o slonovi, který zašlápne morče jménem Martínek - ponaučení zní asi takto (spíš parafrázuju): "a když myš zapomene, že je malinká, / tento osud postihl i Martínka"
ježiš, já brečel a brečel (kniha má i názorné doprovodné ilustrace) a nemoh přestat - a pořád, po tolika letech si ten zážitek z četby pamatuju, protože to v životě tak skutečně chodí, v pozici Martínka jsem byl nesčetněkrát

WEIL
07.10.2011

Je to sice pro děti, ale problém pochopit to mají i dospělí.

Miroslav Kapek
česká, 1926 - 1997