reader.007 reader.007 komentáře u knih

Jak milovat hrdinu Jak milovat hrdinu Judy Christenberry

To by jednoho fakt naštvalo. Hrdina se vrátí z války ověnčen slávou a jizvami a doma na něj čeká manželka a je... dokonalá. Tomu se říká smůla. Možná by ji měl trochu omlouvat fakt, že jí budoucí válečný hrdina těsně před odjezdem zachránil život při pokusu o sebevraždu, jenže kdo má mít nervy na to jak ji všichni zbožňují?
Dělám si srandu, docela to ušlo ;-)

06.08.2022 2 z 5

Útěk z Paříže Útěk z Paříže Anne Ashley

V posledních pár dnech jsem dostala chuť oživit si atmosféru napoleonských válek a než se pustím do něčeho normálního, dala jsem si pár předkrmů v podobě harlekýnek. V tomhle případě jsem ale rozhodně šlápla vedle, protože kdybych dala třeba jen jednu hvězdičku, hrubě bych křivdila "kvalitám" jeho knižních sousedů. Nejen že zápletka je mimořádně plytká a zmíněné špiónství ubohé, ale navíc je zde vyšperkováno párkem těch nejpapundeklovitějších hrdinů v mé dosavadní čtecí historii a dovršeno přímo ukázkově unylým happyendem. Občas vídám v komentářích poznámky o tom, jak hrdinům chyběla vzájemná chemie, ale neumím si vůbec představit, že by to někde mohlo dopadnout hůř než tady.
Jo, a není divu, že některé čtenářky trousí své úsudky pod knihami J. Austen takové, jaké trousí, jestliže získávají historickou průpravu na edici Historická romance. DOKONALÁ VIKTORIÁNSKÁ STARÁ PANNA V ROCE 1815?!?
Do čeho to Pánbůh duši dal...

03.08.2022 odpad!

Rytíř ve zlaté zbroji Rytíř ve zlaté zbroji Jude Deveraux (p)

Přečíst se to sice dalo, i když hrdinka byla výstavní slepice a hrdina ani děj se nevyznačoval ničím světoborným, nicméně za české zpracování (minimálně to z roku 2008, to starší ale asi taky, když je to ten samej spolek břídilů) by zasloužil vyhodit nejen editor, ale pro jistotu celá redakce, protože kontrola se rovnala čisté nule.
Vrcholem bylo "... že by si doktoři a porodní báby měli mít ruce."

02.08.2022 1 z 5

V každém okně Julie V každém okně Julie Stanislav Rudolf

Přestože se četbu kterou předkládám/doporučuji dceři snažím mít víceméně pod kontrolou (aby mi nečetla nějaké porno ;-)), knihy Stanislava Rudolfa jí dávám bez obav, že by narazila na něco závadného, i když mnoha z nich stále ještě dlužím svou vlastní pozornost. Do nedávna to platilo i o téhle útlé, přesto přímo akcí "těhotné" knížce, do které se autorovi podařilo vměstnat na prostoru pouhých několika hodin tolik děje a dívčích i ženských osudů, co jiní spisovatelé potřebují na romány o stovkách stran. A přestože dnes už je kniha nejen školním zaměřením studentek, ale i přístupem rodičů příběhem skoro dávné minulosti, opravdu jsem si čtení užila nejen jako sondu do dob, kdy můj vlastní život teprve začínal.

01.07.2022 4 z 5

Na návštěvě u Neprakty Na návštěvě u Neprakty Neprakta (p)

V dávných dobách, kdy plavuně teprve začínaly uhelnatět a u nás doma se pravidelně kupoval Dikobraz, jsem učinila nesmělý pokus Nepraktovy kresbičky vystřihovat a sbírat. No nezadařilo se, protože vtípky byly často po obou stranách a o nějaké kopírce nebo nedej bože skenování jsem si mohla nechat leda zdát, nicméně dnes jsem ráda, že jsem od toho nakonec upustila, neboť jsem se mimo jiných drbů v této knize dočetla, že to Jiří Winter dotáhl na 27.000 kousků a na to bych neměla fakt místo. Jeho fórky a ilustrace ale mám ráda dodnes.

01.07.2022 3 z 5

Anna Elliotová Anna Elliotová Jane Austen

Prvenství má u mne kniha rozhodně v tom, že jsem si ji kdysi v bezbřehém optimismu koupila v angličtině. Sice jsem to vzdala po prvním odstavci, ale doma už zůstala jako relikvie na památku mé naivity. Když jsem po letech s úlevou zjistila, že vyšla i česky (no nebylo to tak jednoduché, milé děti, rozmazlenost internetem dorazila do našich hájů až nějaký ten rok poté, co jsem začala syslit svou knihovnu) i když pod jiným názvem, obratem jsem se k ní dopídila a přestože jsem byla přesvědčena že jsem ji přelouskala, nejspíš skončila u ledu, protože když jsem ji četla teď, zjišťuju, že si ji vůbec nepamatuju.
Neodsýpá to tak jako jiné knihy JA, ale špatné to není a místy jsem se jako bonus bavila představami, že já bych na Annině místě dovedla mnohem lépe mainpulovat marnivým tatíkem i nadutou sestrou... Asi že nemám tu správně čestnou povahu :-) Nicméně nějaká mínus bych přeci jen našla - zatímco v ostatních knihách používá autorka ironii zlehčující lidské nešvary a jednání, tady kupodivu popisuje věci přesně tak jak jsou. Suma sumárum je to trochu kostrbatější četba než Pýcha a předsudek, ale příběh ujde a vzhledem k tomu, že toho Jane tolik napsat nestihla, jsem ráda, že si i za tenhle můžu udělat zářez na pažbě.

28.06.2022

Šakalí léta Šakalí léta Petr Šabach

Nuda posunutá zase o nějaké ty vagóny dál... A to mám film Šakalí léta ráda a i U mě dobrý bylo fajn, jenže tohle... Děkuju ti Hospodine, že už nemusím k maturitě, kde bych si vytáhla "současnou literaturu", protože bych se jim tam snad na fleku rozbrečela, jaká je to bída.

23.05.2022 1 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Pane Bože, to byla ale nuda! Pevně doufám (ale ověřovat si to nebudu), že Petr Šabach měl nějaké nenáročné, tiché a dobře placené zaměstnání, jako třeba skladník, protože bych mu určitě nepřála, aby byl placen za kvalitu svých knih. Sice to je možná o něco lepší než to, co z dlouhé chvíle smolí Viewegh, nicméně tak strašně jsem se u ničeho nenudila snad od svých pěti let, než jsem se vůbec naučila číst a svět byl navíc omezen mantinely „musíš, nesmíš, neumíš, nerozumíš“. Je s podivem, kde z toho materiálu dokázali vykřesat námět a především náplň pro poměrně zdařilý film jako jsou Pelíšky a o něco méně povedené Pupendo. Ale tu výstavu koček jsem teda fakt nepochopila…

23.05.2022 1 z 5

Pyžamo po mrtvém Pyžamo po mrtvém Stanislav Rudolf

(SPOILER) Hrdinkou je pomalu stárnoucí žena, která si po náhlé smrti manžela začíná uvědomovat, že její manželství, které zahájila původně jako manželova milenka, nebyla ani tak první cena v soutěži o nejlepšího mužského pod sluncem, jako spíš putovní pohár, ve kterém ona sama byla vlastně jen další dočasnou epizodou. Co chápu je její rozčarování nad synem, který se mi jevil jako nezodpovědný, peněz chtivý floutek, naopak její tendenci, dělat si nepřátele z dospělých dcer, stejně jako její paličaté snaze tajit pravou tvář manžela před každým kdo nemíní být slepý nebo pokrytec, nerozumím ani trochu.
Na tenkou knihu slušně zpracované, prostě starý dobrý spolehlivý Rudolf.

21.04.2022 3 z 5

Záhady lásky Záhady lásky Barbara Cartland

(SPOILER) 1816
Opravdu nevím, jak mohou historické záznamy tvrdit, že Napoleon prohrál u Waterloo svou vlastní neschopností, když se to tam (alespoň podle knih BC) evidentně tak hemžilo geniálními anglickými důstojníky, že na řadové vojsko pomalu nebylo místo…
Ale k vlastnímu ději: Tatík měl drobnou nepříjemnost - po hádce totiž picnul jednoho potentáta, ve Francii zrovna tajtrlíkuje Napoleon, takže jako dočasný azyl volí raději Ameriku a dcera Thalie tudíž dostane na starosti křehkou a poněkud nablblou matinku, která nemá na práci nic jiného, než chorobně fňukat po manžílkovi. Starost, jak po dobu jeho nepřítomnosti neumřít hladem, padne tedy na hřbet nezletilé dceři. Ta se pomalu vyšvihne jako modistka, jenže pak jí osud do cesty přihraje hraběte, který zrovna chtěl hledat manželku, ale čert to vem! pěkná kloboučnice se hodí taky, i když spíš jako roztomilý přídavek pod duchnu (přece si nevezme nějakou holotu, žeano) a v tomto duchu ji tedy začne pronásledovat. Thalii to docela baví, protože od otcova odjezdu byla konverzačně odkázána jen na slaboduchou matku a protivné zákaznice...

21.03.2022 3 z 5

Stůj při mně, lásko Stůj při mně, lásko Barbara Cartland

(SPOILER) 1817
Je hezké, že kromě obchodníků se zbraněmi má užitek z války ještě alespoň někdo. Třeba taková Vanda, která má díky Napoleonově povyražením po Evropě pro sebe celé hraběcí panství na vyjížďky. Jenže každá sranda jednou končí, jeho milost se vrací do dom a protože se mu ve vlasti mezitím trošku rozmohli hrdlořezi, nebude to úplně bez překážek. Naštěstí se mu chce jeho sousedka za lesy a louky zorané kopyty svého koně maličko revanšovat a tak ho včas varuje před lákavým osudem loupežnické kořisti, což je pochopitelně úžasně sblíží, skoro ještě víc než její nekonečné pochlebování, jaký že to byl Wellington báječný pašák, pochopitelně v tandemu s hrabětem.
Pak se k tomu přidá ještě nějaké to lupičské laškování, aby to mělo trochu grády a pak už opravdu nic nebrání šťastné budoucnosti daňového poplatníka a oddaného poddaného prince z Wallesu…

10.03.2022 2 z 5

Zamilovaný duch Zamilovaný duch Barbara Cartland

(SPOILER) Než se svým gamblerstvím přešaltrovali na rugby a fotbal, byli Angličani tělem i duší koníčkáři a tak není divu, že se do Ascotu léta páně 1822 sjela půlka ostrovanů, aby minimálně jednou ročně dali pořádně vydělat bookmakerům, kapsářům a místní gastronomii. Jednomu z čelních hraběcích hazardérů však vybouchne ubytování, na spaní pod širákem je moc nóbl, takže prostě osloví prvního nešťastníka, co bydlí poblíž. Ten má sice radost, že může svůj dům nabídnout takové honoraci, ovšem vzhledem k špatné pověsti hrabátka se pro jistotu rozhodne zavřít do tajného kumbálu svou líbeznou sestřičku. Je jasné, že zvědavá ženská se tam dlouho neohřeje a jen tak mimochodem odhalí tajné protihraběcí spády…

24.02.2022 2 z 5

Láska na Loiře Láska na Loiře Barbara Cartland

(SPOILER) Paňmáma Canédy a Harryho musela být teda pěkné kvítko – nejdřív si nechá dojednat svatbu, nakoupit dary, ženich už prakticky stepuje v sakristii a ona se najednou rozhodne, že potkala životní lásku a tak si s tím mladým a chudým Angličanem frnkne. A pak se bezmála 20 let diví, že se s ní rodina nebaví. Její děti tedy vyrůstají, aby se tak řeklo, ve stísněných poměrech, ale protože mají na očích hlavně to, jak se rodiče navzájem milují, nijak zvlášť jim to nevadí, takže když po letech z matčiny rodné Francie dorazí olivová ratolest, jsou naopak pobouřeni, zvláště když jim osud (asi jako náhradu za zesnulé rodiče) mezitím přihrál do klína majetek a tituly. Zvláště Canéda je pěkně pomstychtivý fracek a protože šlapat po ctitelích už jí poněkud omrzelo, rozhodne se, že si pro změnu zchladí žáhu na zchudlých příbuzných a pochopitelně taky na rodině toho maníka, co měl tu drzost chtít její matičku za ženu. Že se se svými plány notně přepočítá je nabíledni...

19.02.2022 3 z 5

Vysvobodila je láska Vysvobodila je láska Barbara Cartland

(SPOILER) Minerva je další šlechtická bloncka která trpí nedostatkem financí i rodičů, zato jí však osud obdařil poměrně velkým počtem sourozenců, aby nemusela živořit sama. Což o to, ti mladší dva – školou povinná písklata – by ještě ušli, horší je to se starším bratrem, který si frustraci z nemajetnosti léčí tím, že se odmítá nudit na venkově a honí machry v Londýně. Když pak furiantsky prohraje takový majlant, že skoro připraví rodinu o střechu nad hlavou, odhodlá se milující sestřička k pokusu o vydírání. Použije k tomu kulisy bývalého šlechtického domova a terčem má být nový majitel, se kterým bráška prohrál v kartách, jenže se do toho zaplete žárlivý manžel milenky a nebýt toho, že má Minerva zámek prolezlý skrz na skrz, mohlo být o dva kostlivce ve skříni… tedy vlastně ve sklepení, víc. Dalo se to celkem číst, nicméně blbost a plytkost závěrečných několika vět mě asi nikdy nepřestane fascinovat.

19.02.2022 2 z 5

Pod ochrannými křídly lásky Pod ochrannými křídly lásky Barbara Cartland

(SPOILER) Zatím je to teprve druhý počin, kde BC nechala zamilovat chlapa jako v pořadí prvního a nenechala tu špinavou a ukňouranou práci hlavně na ústřední kikině.... ehm, dámě. Ta si víceméně spokojeně učitýlkuje tureckému dorostu, než jednoho z musulmanů napadne, jak skvělý motýlek do harémové sbírky by z ní byl. Naštěstí si krátce před tím zařídila protekci u okoloplavoucího a zlotřilým ruským agentům unikajícího fešáka, takže využije styky a před šťastným osudem třetí manželky raději zdrhne.
Suma sumárum čtení je to mnohem lepší než by se mohlo zdát z anotace, nicméně jedno vám teda povím: kdyby na mne chlap v posteli někdy zařval to, co hlavní hrdina zde v posledním odstavci, už bych se mu v životě nedokázala podívat s vážnou tváří do obličeje.

02.02.2022 3 z 5

Markýz, který nenáviděl ženy Markýz, který nenáviděl ženy Barbara Cartland

(SPOILER) Píše se polovina 19. století a po Anglii se prochází markýz, kterému nejen ženy leží u nohou, ale dokonce mu padají na hlavu. I s kufrem. Ovšem nemá se tam potloukat na útěku před milenkama, trouba. Ale když už je tam, je škoda ho nevyužít, zvlášť když děvče hodlá uniknout nechtěnému sňatku a on vypočítavému paroháči, takže se tedy dají dohromady a více méně dobrovolně spolu vyrazí na cesty. Ona míří do Egypta pátrat po zbloudilém tatíkovi, on prostě někam, kde na něj nedosáhnou chtivé vyděračské pracky. Zašantročeného rodiče sice nenajdou, zato si, navzdory počátečnímu kasání jak on nenávidí ženské a ona chlapy, řeknou nakonec „Miluji tě!“ tolikrát, že by to vystačilo na dvanáctisvazkovou ságu a ne dvouhodinové sešitkové čtení.

01.02.2022 2 z 5

Divoký výkřik lásky Divoký výkřik lásky Barbara Cartland

(SPOILER) Varování: příběh obsahuje nejen většinu známých klišé, ale i takovou záplavu voňavé a barevné flóry a uřvané fauny, že byste ji takto nahuštěnou nenašli ani v soukromé botanické zahradě šíleného biologa-botanika.
Valda je jedna z těch nechutně bohatých rozmazlených krasavic, které pro samé služebnictvo nevidí ani koberec a když jí nevlastní tatík navrhne sháňku manžela, kupodivu jí tento oblíbený francouzský koníček horních deseti tisíc nezaimponuje a dá přednost útěku v převleku za cikánku s foťákem pod paží. Na tu si hraje jen chvilku, než jí na záda skočí ústřední štramák, ale protože ten nemá ani grešli, už to skoro vypadá, že rozuzlení bude tragické, jenže tohle je naštěstí stará dobrá, poctivá Cartlandka, žádný mišmaš údajně schovaný v trezoru na lepší časy dědicům, aby se značka BC dala prodávat ještě dalších 200 let, takže než se to zvrtne k nepřístojnostem jako jsou nemanželské sexy nebo (ó hrůzo!) rodiči nepožehnaný sňatek, vyskočí jako čertík z krabičky… no, nechte se překvapit, ačkoliv ti jež znají „rukopis“ autorčin už asi vědí…

01.02.2022 2 z 5

Nezkrotná Lorinda Nezkrotná Lorinda Barbara Cartland

(SPOILER) Lady Lorinda je sice prý šťavnatým soustem pro každou drbnu v Londýně, jenže když vezmu v potaz popisy ostatních dam a především jejich garderóby, musela to být pořádná fuška aby alespoň trochu vyčuhovala. Dokud tatík v kartách příliš neprohrává, je to celkem únosné, jenže pak to vezme ve velkém stylu a najednou nezbude Lorindě víc než pár hadříků co už se nedají prodat, ctitelé se rozprchnou jak vrabci po výstřelu a jí nezbývá než se zašít na venkově v Cornwalu, kde se jí brzy dostane nabídky, kterou fotřík odmítá nevyužít. Nebylo to tak špatné jak jsem se obávala, přesto ani žádná extratřída.

05.12.2021 3 z 5

Lhostejný poručník Lhostejný poručník Barbara Cartland

(SPOILER) Poměrně zábavná taškařice, ve které se bohatá dědička Petrina rozhodne, že už má plné zuby jak penzionátu, tak nečinnosti a rozhodne se tedy vyrazit do světa, kde hodlá udělat kariéru jako kurtizána, ať už to znamená cokoliv. Začátek se ale moc nevydaří, poněvadž sotva přehodí nohu přes školní zeď, přistane na hlavě maníka, co tam zrovna okouní a ke vší smůle je to zrovna její “lhostejný“ poručník. Ten se následně sice ujme svých povinností vůči ní poněkud zodpovědněji i ochotněji, ale hubatá a svobodomyslná schovanka mu přesto připraví ještě nejednu horkou chvilku…

05.12.2021 4 z 5

Kouzlo horoucího citu Kouzlo horoucího citu Barbara Cartland

(SPOILER) Když Melitě zaklepe bačkorama tatíček, macecha se hned zčerstva postará, aby jí nevlastní a nežádoucí dceruška dlouho nezacláněla a jakmile se namane příležitost, urychleně jí sbalí kufry a pod heslem „čím dál tím líp“ posílá guvernantkovat do karibské tramtárie.
Z tohohle příběhu ten cukrkandl ani tak neodkapával, jako se spíš valil proudem. Už od začátku mi byl protivný vlezlý způsob, jakým dělala autorka PR krásám Martiniku, ale i když se konečně vyvrbila nějaká ta akce, hned to zase nabodla na špejli klišé a obalila v cukrové melase a záplavě květů takové tloušťky, že se stránky div neslepovaly k sobě. To nemohla ty hrdiny držet od sebe alespoň chviličku, hergot?

12.10.2021 1 z 5