RadkaV RadkaV komentáře u knih

Houbáci Houbáci Zuzana Froňková

Mám ráda takovéhle víceúrovňové knížky, v nichž se vrství příběh s ponaučením. V Houbácích navíc pohodově nenásilnou formou, takže to vlastně ani nepoznáte a vzděláváte se úplně hladce a bezbolestně. Myslím, že právě to děti i jejich rodiče nejvíce ocení, tím spíš, že tady nechybí ani humor. A aby toho nebylo málo, poslední stránky obsahují kartičky do houbařova deníku, což mi také přijde jako skvělý nápad, hlavně pro začínající malé houbaře. Tahle knížka prostě nemá chybu!

11.02.2023 5 z 5

Šaty – noty – boty Šaty – noty – boty Michaela Zindelová

Kniha Šaty, boty, noty je skutečně originálním počinem, jenž potěší nejen příznivce Dagmar Peckové. Ocení jej i milovníci módy, obdivovatelé uměleckého světa a všichni, kdo si rádi počtou o „nesnesitelné lehkosti bytí“. Text i doprovodné fotografie zrcadlí proces zrání pěvkyně i výtvarnice a jejich uměleckého vyjádření. Ze stránek doslova srší energie.

04.07.2021 5 z 5

O princeznách, dracích, lidech a podobné havěti O princeznách, dracích, lidech a podobné havěti Anna Langerová

Takovéto počiny rozvíjející dětskou kreativitu jsou mi nejvíce sympatické tím, že vnikly díky hezkým chvilkám stráveným v rodinném kruhu, v atmosféře vzájemného porozumění a lásky. Ty pak prostřednictvím stránek vyzařují dál a tuto energii násobí. Příběhy jsou vypointované tak, že děti snadno pochopí, jaké z nich plyne poučení. Poetické a laskavé.

09.06.2021 4 z 5

Tajný život pšouku Tajný život pšouku Malin Klingenberg

Výraznou předností této knihy jsou ilustrace. Celostránkové, nápadité, výstižné a celkem vtipné. Za nimi lehce pokulhává veršovaný text, poněkud kostrbatý vlivem překladu ze švédštiny. Ale i tak se při čtení s dětmi asi zasmějete. Přesto je tohle seznámení s pšoukem jen povrchní zábavou, i když autorky zjevně neměly jiné ambice.

05.06.2021 2 z 5

Deník tvrdohlavého režiséra Deník tvrdohlavého režiséra Pavlína Saudková

Necenzurované a zcela autentické zápisky plné emocí vtáhnou čtenáře mezi řádky a už ho nepustí. Stane se jejich součástí, napjatě sleduje jednotlivé fáze ambiciózního projektu od psaní scénáře přes výběr herců, shánění peněz, materiálu, samotné natáčení, finální úpravy a distribuci do kin. Alespoň tak jsem to měla já. Václav Marhoul je totiž skvělý vypravěč, který se navíc nebojí jít s kůží na trh. Často se zmiňuje i o svých niterných pocitech, momentálních náladách, přiznává únavu a některé slabosti či prohřešky. Přesto vystupuje jako člověk s pevným morálním kreditem a zásadami, přes které nejede vlak. Věřím, že nejen pro mě je nevšedním hrdinou a osobností, která si zaslouží úctu a respekt. Ovšem nepopírám, že Václav Marhoul patří již dlouhodobě mezi mé oblíbené tvůrce – počínaje Mazaným Filipem a Nabarveným ptáčetem konče (alespoň prozatím).

05.05.2021 5 z 5

Demagogie a demokracie Demagogie a demokracie Patricia Roberts-Miller

Tato malá knížečka je velká svým obsahem. Jsou v ní pasáže, po jejich přečtení až zamrazí - ve chvíli, kdy vám dojde, že i vy se občas chováte jako demagog nebo naopak, když poznáte, že často s nějakým demagogem jednáte. I přes určitou náročnost je obsah celkem srozumitelný. Některé odstavce by se měly vytesat do kamene, anebo aspoň vytisknout a připíchnout na nástěnku na vlastním pracovišti, na úřadech, v parlamentu i na Hradě.

17.01.2020 5 z 5

Tyrkysová hora Tyrkysová hora Dina Štěrbová

Nejen pěkné počtení, ale i pořádná dávka motivace a inspirace, jak nenechat své sny nesplněné.

05.01.2020 5 z 5

Lepek odhalen! Lepek odhalen! Peter H. R. Green

Ačkoliv jsem byla zprvu dost skeptická, je pro mě nakonec kniha Lepek odhalen! příjemným překvapením. Opravdu mi velmi pomohla s orientací v „lepkové“ problematice. Jelikož se mě toto téma osobně týká, prostudovala jsem již mnoho materiálu a načerpala spoustu informací z různých zdrojů, ale až zde jsem nalezla vše pohromadě a v souvislostech, které tomu všemu teprve dávají smysl.

02.11.2019 4 z 5