PitoR Online PitoR komentáře u knih

Nebeští jezdci Nebeští jezdci Richard Husmann

Boľavá duša!
Krásna, zároveň však veľmi smutná kniha, ktorej dej sa odohráva počas 2. svetovej vojny. Rozpráva príbeh o československých vojnových letcov vo Veľkej Británii. Autor románu, vlastným menom Richard Husmann, sám pôsobil ako palubný strelec v 311. československej letke, takže vlastne písal priamo z kuchyne. Román plný priateľstva, tragédie, smútku, utrpenia, nenaplnenej lásky a duševnej ujmy. Dá sa vôbec vyliečiť duša? Mnohí, aj napriek neľahkej situácii a okolnostiam, neprestali byť ľuďmi...
Počúval som audioknihu, veľmi silný zážitok - klobúk dole, pán Husmann!

26.04.2024 5 z 5

Cesta do Říma Cesta do Říma Ben Kane

Cesta za pomstou!
„Pomsta by nemala byť jediným zmyslom života.“
Dočítal som záverečnú časť trilógie "Kroniky zapomenuté legie". Na pozadí historických faktov tu írsky autor Ben Kane pokračuje vo fiktívnom príbehu, kde sa prelínajú a spájajú osudy štyroch hlavných postáv - jednej ženy a troch mužov, ktoré začali knihami "Zapomenutá legie" a "Stříbrný orel". Koniec však ostáva otvorený, akoby si Ben ponechal priestor na prípadné pokračovanie…

Roky 53-48 pred Kristom; pohľad na vtedajšie pomery v Ríme, ale aj Egypte i Malej Ázii. Osudy vládnucej garnitúry, legionárov, vojakov i otrokov - politika, intrigy, zrada, pomsta, kruté zaobchádzanie s otrokmi, zápas o uchopenie moci, priateľstvo na život a na smrť, neustály boj o prežitie, cesta za slobodou…

Ben Kane nesklamal, som veľmi milo prekvapený a nadmieru spokojný. Skvelá oddychovka! Trilógia "Kroniky zapomenuté legie" by mohla osloviť a zaujať fanúšikov historických románov, hlavne jej mužskú časť. Autor totiž pútavou a zaujímavou formou pravidelne servíruje bojové scény, či už v podaní gladiátorov, vojakov, legionárov i ďalších. A teším sa na ďalšie Benove knihy...

26.04.2024 5 z 5

Tajomný hrad v Karpatoch Tajomný hrad v Karpatoch Jules Verne

Geniálny fyzik Orfanik!
Tajomná atmosféra Karpát. Zaujímavý, ale smutný vedecko fantastický príbeh o láske, pomste i technických finesách geniálneho, ale neuznaného vedca Orfanika, ktorý sa dal do služieb baróna Gortza, aby mu pomohol „žiť“ s mŕtvou opernou divou Stillou, ktorá počas života odmietla jeho ponuku na sobáš. Jules Verne opäť ako vizionár, ktorý predpovedal nielen bezdrôtový prenos zvuku, ale aj obrazu - v tom čase už bol známy fonograf od Edisona. Zaujímavá je aj zmienka o odpočúvacom zariadení i časovaných náložiach. Ja som sa bavil…

P. S.: Ak dobové zdroje neklamú, malo by ísť o prvý román francúzskeho spisovateľa, ktorý bol preložený do slovenského jazyka. A bolo to v roku 1917 zásluhou Páričkovej Slovenskej knižnice, ktorá pôsobila v Ružomberku…

24.04.2024 5 z 5

Čierny rok: Vojna mafie Čierny rok: Vojna mafie Jozef Karika

Právo meča!
Voľné pokračovanie románu "Čierna hra: Vláda mafie" a v poradí piata dávka mafiánskeho napätia v podaní Jozefa Kariku, ktorý ma opäť nesklamal.

Téma je daná názvom, pričom autor nás zavedie do divokých 90. rokov minulého storočia, kedy sa na Slovensku diali„ veci“. Dej nám pripomenie aj známe postavy z minulých dielov, takže sa dozvieme, ako sa vlastne kryštalizovalo ružomberské podsvetie. Toto mesto získalo v roku 1405 výsadu využívať „Právo meča“ - to jest najvyššiu spravodlivosť, kedy mestská autorita mohla vykonať trest najvyšší - trest smrti. A mnohí z tých „vyvolených“ sa pasovali do tejto pozície v rámci konkurenčného boja o upevnenie svojej moci, takže príbeh je plný násilnej smrti, krutosti, nemilosrdnosti, brutality, cynizmu, zrady, intríg, falošného priateľstva i smútku.

„Je to svet, v ktorom výčitky znamenajú prehnaný luxus.“

Na mojej strane maximálna spokojnosť, rovnako tak s audio verziou v podaní Petra Sklára. A teším sa na záverečný diel.

23.04.2024 5 z 5

Oceľové mesto Oceľové mesto Jules Verne

Obrovské dedičstvo!
Nečakané nadobudnutie veľkého majetku vo vedeckých kruhoch môže poslúžiť pokroku, ale, bohužiaľ, aj skaze. Na cestu pokroku sa vydal francúzsky vedec, doktor Sarrasin. Jeho príbuzný, profesor Schultze z Nemecka, však svoje schopnosti a vedomosti otočil v prospech vynálezov ničivých zbraní. Zaujímavý námet, v pozadí večný boj - konkurencia medzi Francúzskom a Nemeckom. Pán Verne nesklamal.

20.04.2024 5 z 5

Svatyně Svatyně Ken Bruen

Benedictus!
„Benedictus se nikdo nedotkne, ale ona se mocným hněvem Božím dotkne všech, kdo zavinili smrt nevinné.“

Siedma kniha o svojráznom súkromnom očku Jackovi Taylorovi, ktorý pôsobí v írskom mestečku Galway. Jacka si tentokrát vybrala za obeť svojej pomsty vražedná maniačka, vystupujúca pod menom Benedictus. Viac neprezradím. Ako stále doteraz, plné krutosti, cynizmu, sarkazmu a čierneho humoru, k tomu svojrázna atmosféra írskeho prostredia. Skvelý Ken Bruen a jeho zdecimovaný, zničený alkoholik a feťák Jack Taylor.

„Jacku, viděls někdy poslední dobou vlastní tělo? Věr mi, že by o něj nestála ani lékařská věda.“

A teším sa na 8. diel - „Ďábel“.

20.04.2024 5 z 5

Dramatik / Kněz / Kříž Dramatik / Kněz / Kříž Ken Bruen

An brónach mhor!!!!!
Ken Bruen (1951) je uznávaný írsky spisovateľ. Na Slovensku mu nevyšla žiadna kniha, ale dostal som sa k tejto bichli. Na ploche 550 strán tu české vydavateľstvo BB/art (2013) predstavuje tri „detektívne“ príbehy, presnejšie štvrtý-šiesty diel, v ktorých dominuje Jack Taylor.

Policajt Jack Taylor, člen írskej gardy, prichádza o robotu potom, keď pri cestnej kontrole strelí jednému namyslenému politikovi, členovi parlamentu, po papuli. Sú však za tým jeho problémy s alkoholom i drogami a Jack to v niektorých prípadoch jednoducho nezvláda. Nakoniec sa z neho stáva súkromné očko v meste Galway.

Čítal som všelijaké rozporuplné postrehy a názory na sériu "Jack Taylor". Vraj sa nejedná o žiadne detektívky a len si tu jeden ožran a feťák v jednom vylieva svoje srdce. V mnohom musím súhlasiť, ale z môjho pohľadu je to podané majstrovsky – klobúk dole pred Kenom Bruenom!!!!! Jeho štýl, plný sarkazmu, cynizmu a čierneho humoru, k tomu írske prostredie, typické krčmičky i detektívne zápletky ma od prvých riadkov veľmi zaujali a vtiahli do všetkých príbehov. Napriek veľmi chúlostivým a smutným témam mi čítanie tejto bichle prinieslo skutočné potešenie.

Jack Taylor bojuje so svojou chorobou. Hoci to nie je jednoduché a sám to írsky zhodnotí slovami „an brónach mhor“ (voľný preklad v zmysle „som v riti“), verím, že tento neľahký boj zvládne. Škoda len, že v Čechách sa prekladu dočkalo iba osem dielov, hoci do dnešného dňa je na svete sedemnásť pokračovaní...

19.04.2024 5 z 5

Kříž Kříž Ken Bruen

Folie à deux - zdieľaná psychóza!
Írske príslovie: „Keď si pripustíte jeho pravý význam, kríž symbolizuje predovšetkým utrpenie.“

Šiesty prípad svojrázneho súkromného detektíva Jacka Taylora sa začína vraždou mladého chalana, jeho ukrižovaním. Aby som stále dookola jednotvárne nechválil túto sériu, dám priestor aj iným.

Čo si myslí o páchateľoch Gina, Jackova priateľka z lekárskych kruhov: „Slyšel jsi někdy o folie à deux? Jedná se o sdílenou psychózu. Máš dva veľmi silně narušené jedince, kteří sdílejí stejné psychotické přesvědčení, stane se z nich téměř jedna bytost, se stejným destriktivním zaměřením...“

Takto reaguje na nášho hrdinu samotný vrah: „Fakt myslíš, že bys na mě stačil, takovej opelichanej starej páprda? Vždyť nosíš naslouchátko, pajdáš a vlastního ptáka bys bez mapy ani nenašel.“

Stewart, Jackov bývalý drogový dealer: „Nejspíš se s tím nedokážeš smířit, protože jsi takový drsňák a vůbec. Tak se aspoň tváříš navenek - starého Jacka Taylora se nic nemůže dotknout. Já tě vidím jinak. Mám tě rád. Jasně, občas jsi k nesnesení a Bůh ví, že máš pěkně prořízlou pusu. Ale podstatné je, že jsi rarita - slušná lidská bytost. Máš své chyby, do háje, máš spoustu chyb, ale nejsi chladný. A můžeš mi věřit, že po čase stráveném v Mountjoy (väznica) jsem špičkový expert na lidský chlad.“

A na záver samotný Jack: „Bože, vím, že mě máš u prdele a nejspíš napořád, ale hele, dopřej mi trochu oddechu…“

A teším sa na 7. diel - "Svatyně".

19.04.2024 5 z 5

Kněz Kněz Ken Bruen

Sviniar v kňažskom rúchu!
„Mívali velkou moc a vliv, ale to všechno je už minulost. Nebo ne?“
Moje piate stretnutie s írskym spisovateľom Kenom Bruenom, zároveň 5. diel o svojráznom detektívovi Jackovi Taylorovi, po ktorom je séria aj pomenovaná…

Dovolím si tvrdiť, že u nás nedocenený a hlavne nepochopený autor, pretože v jeho dielach každý hľadá ďalšiu detektívku, ale tu ide o niečo iné. Akási spoveď alkoholika a narkomana, momentálne abstinujúceho - v tejto knihe dokonca zahodil aj cigarety - ktorý sa vždy pripletie do nejakého zaujímavého prípadu. Fantastickým spôsobom vykreslená atmosféra írskeho mestečka Galway, povestné krčmičky a všetko čo k tomu patrí. Kopa cynizmu, sarkazmu a čierneho humoru; to je Jack Taylor, takto píše Ken Bruen. Skvelo!

U mňa opäť, ako štyri razy doteraz, maximálna spokojnosť a napriek chúlostivej téme - zneužívaniu mladých chlapcov - pred ktorou si mnohí zakrývali a aj dnes zakrývajú oči, som sa neskutočne bavil. Cirkev stratila svoje meno, postavenie. Svojím prístupom a postojom k vonkajším i vnútorným témam si však za to môže sama. A ja sa teším na 6. diel - Kříž.

18.04.2024 5 z 5

Osada Havranů Osada Havranů Eduard Štorch

Bystrý Havran!
„Najväčší zločinec na svete je ten, kto zradil a zapredal svoj rod.“

Príbeh z doby kamennej, o neľahkom osude rodu Havranov, kedy išlo každú chvíľku doslova o prežitie. Hlad, boj s prírodou i medzi jednotlivými kmeňmi, zrada vo vlastných radoch, ale aj česť, láska a sila vôle prežiť v neľahkých podmienkach. Veľká moc žltých kamienkov, prerod mladého lovca Havranieho Pierka v Bystrého Havrana, schopného ochrancu kmeňa… To je román českého spisovateľa Eduarda Štorcha z roku 1930, ktorý ma dokázal osloviť aj dnes.

Advokát chudobných Advokát chudobných John Grisham

Beznádej!
„Šťastný je ten, kto nakŕmi biednych.“
Žijete si svoj vysnívaný americký sen. Máte skvelú robotu v zabehnutej právnickej firme, zarábate dostatok peňazí, aby ste si mohli užívať naplno a vyhliadky do budúcnosti sú iba lepšie a ešte lepšie.

„Uberte z tempa. Peniaze nie sú všetko.“

Nečakane Vám však do života vstúpi jeden bezdomovec a Váš vysnívaný svet – rodina, kariéra, bohatstvo – dostane obrovské trhliny a Vy sa začnete zamýšľať nad tým, aké sú vlastne Vaše skutočné priority!? Čo s tým? Ako ďalej? Ako sa s tým vysporiadať? Takto sa nad obrovskými problémami bezdomovcov zamýšľa aj právnik Michael Brock a prvé slovo, ktoré ho pri kontakte s touto komunitou napadne, je beznádej. Čo sa s ním vlastne stalo, veď v prvom ročníku na práve chcel pomáhať ľuďom a spasiť svet...

„Zarábate kopu peňazí a predsa ste taký lakomý. Vy všetci. Prečo nepomáhate chudobným, bezdomovcom? Peňazí máte ako pliev.“

V konečnom výsledku smutná, ale výborná kniha, skvelý John Grisham. Som naozaj rád, že po mnohých rokoch som sa k nemu opäť vrátil a určite to nebolo naposledy.

Stříbrný orel Stříbrný orel Ben Kane

Za stratenú légiu!
„Zabij, jinak zabijou tebe.“
Dočítal som druhú časť trilógie "Kroniky zapomenuté legie". Na základe historických súvislostí tu írsky autor Ben Kane pokračuje vo fiktívnom príbehu, kde sa prelínajú a spájajú osudy štyroch hlavných postáv - jednej ženy a troch mužov.

„Nastane den, kdy tě budou přátelé potřebovat. Čas postavit se a bojovat. Proti děsivé nepřízni osudu.“

Život v starom Ríme; politika, intrigy, zrada, pomsta, kruté zaobchádzanie s otrokmi, boj o uchopenie moci. K tomu neľahký osud zajatých legionárov v Malej Ázii, priateľstvo na život a na smrť, neustály boj o prežitie a cesta za slobodou...

„Římští vojáci odnepaměti bojovali a umírali za své krajany. Zatímco jiní na ulicích Říma kradli, znásilňovali a zabíjeli jeho obyvatele.“

Ben Kane ma opäť nesklamal. Píše pútavo a zaujímavo, akoby som sa sám prechádzal ulicami Ríma i putoval nekonečnými cestami Ázie. Som veľmi milo prekvapený a nadmieru spokojný. "Stříbrný orel" a celkový obraz tej doby, roky 53-48 pred Kristom, by mohol zaujať fanúšikov historických románov. Skvelá oddychovka! Už teraz sa teším na 3. diel - "Cesta do Říma".

Zapomenutá legie Zapomenutá legie Ben Kane

Naplň svoj osud!
„Všichni na nás zapomenou. Jsme zapomenutá legie.“
Silno ma oslovila „slovenská“ séria "Richard Levie Srdce" (čakám na 3. diel), a tak som začal pátrať, zháňať a nakupovať Benove knihy.

Mám za sebou prvú časť trilógie "Kroniky zapomenuté legie". Na základe historických súvislostí tu autor rozohral fiktívny príbeh, kde sa prelínajú a spájajú osudy štyroch hlavných postáv. Život v starom Ríme ako na podnose; politika, intrigy, zrada, pomsta, neľahký údel gladiátorov, kruté zaobchádzanie s otrokmi, k tomu vojnové ťaženie légií do Malej Ázie...

„Vždycky jdi do boje připravený.“

Ben Kane ma opäť nesklamal, som veľmi milo prekvapený a nadmieru spokojný. "Zapomenutá legie" a celkový obraz tej doby – roky 70-53 pred Kristom – by mohol zaujať fanúšikov historických románov. Skvelá oddychovka! A už teraz sa teším na 2. diel – "Stříbrný orel".

07.04.2024 5 z 5

Biely tesák Biely tesák Jack London

Krutá pravda!
Drsné podmienky Aljašky, zlatá horúčka, krutá príroda, každodenný boj o prežitie v ríši zvierat i medzi ľuďmi. Pekný príbeh priateľstva medzi človekom a zvieraťom, v ktorom nám autor nastavil zrkadlo. Nezakrývajme si oči. Tak sa vieme správať, keď nám ide o osobný prospech. Dokážeme byť bezcitní a zlí voči sebe navzájom, k prírode i zvieratám. Biely tesák, vlk v zajatí človeka, je nútený zabíjať, aby sám prežil. V niektorých z nás však predsa len nevymrela ľudskosť a zmysel pre spravodlivosť. A kniha Biely tesák nám pripomenie, že aj zvieratá majú dušu a dokážu milovať...

03.04.2024 5 z 5

Orol pristál Orol pristál Jack Higgins

Lov na Churchilla!
„Teraz sme všetci vojaci a ako vojaci riskujeme. To platí aj pre starého Churchilla.“

Už ste sa stretli s tým, že vlastne zapochybujete o tom, komu v knihe fandiť? Či klaďasom alebo záporákom? Do tejto pozície som sa dostal pri čítaní tejto dobrodružnej knihy z obdobia 2. svetovej vojny, ktorá vychádza zo skutočných udalostí. Kam však siaha pravda a čo je fikcia?

Magor Himmler sa rozhodne zalíškať Hitlerovi, a tak vydá tajný rozkaz na únos britského ministerského predsedu Winstona Churchilla. Príprava na akciu sa môže začať. Vie o nej iba niekoľko jednotlivcov. Nereálne?

Nenachádzam slov - skvelý román od britského spisovateľa, ktorý bol aj sfilmovaný. A vydaril sa aj ten film, čo nebýva zvykom. A ja sa pokúsim zohnať pokračovanie, to však vyšlo iba v češtine pod názvom "Orel vzlétl".

30.03.2024 5 z 5

Gróf Monte Cristo III. (trojzväzkové vydanie) Gróf Monte Cristo III. (trojzväzkové vydanie) Alexandre Dumas, st.

Gróf pomsty – 3. diel!
V každej dobe i spoločnosti sa nájdu tchori, ktorí sa neštítia ničoho, ani tých najohavnejších skutkov, len aby v konečnom dôsledku profitovali. A je úplne jedno, či je na čele spoločenstva kráľ, cisár, prezident alebo ministerský predseda. Koľko cynizmu a zloby musí byť v takých jedincoch, keď neváhajú klamať, podvádzať a bez mihnutia oka poslať do väzenia nevinného človeka?!

29.03.2024

Gróf Monte Cristo II. (trojzväzkové vydanie) Gróf Monte Cristo II. (trojzväzkové vydanie) Alexandre Dumas, st.

Gróf pomsty – 2. diel!

29.03.2024 5 z 5

Gróf Monte Cristo I. (trojzväzkové vydanie) Gróf Monte Cristo I. (trojzväzkové vydanie) Alexandre Dumas, st.

Gróf pomsty – 1. diel!

29.03.2024 5 z 5

Hviezda juhu Hviezda juhu Jules Verne

Príbeh z Južnej Afriky!
Túžba po bohatstve, chamtivosť, zrada, dobrodružstvo, priateľstvo, láska – iba zopár anotácií k tejto zaujímavej knihe. Opäť som sa raz vrátil do detských liet, aby som si zacestoval s francúzskym spisovateľom a ústrednými postavami tohto príbehu. Tentokrát som navštívil juh čierneho kontinentu, kde sa vo veľkom hľadali a ťažili vzácne kamene. A jeden z nich je aj hrdinom tohto príbehu. Bavil som sa.
Vďaka, pán Verne!

20.03.2024 5 z 5

Jatka Jatka Lee Child

Jack Reacher – 1. diel!
Šťastnou zhodou okolností sa ku mne dostalo úvodných 21. dielov nekonečnej série Jack Reacher. Práve som absolvoval premiéru a zvládol prvú časť. Kto to vlastne je ten Jack Reacher?

„Som tridsaťšesť ročný nezamestnaný bývalý vojenský policajt, ktorého nazve tulákom kadejaký samoľúby civilista, ktorý by vo svete, kde som sa pohyboval, neprežil ani päť minút.“

Anglický autor Lee Child vytvoril postavu neohrozeného amerického hrdinu, ktorého majú mnohí zafixovaného pod menom Tom Cruise. Románový Jack je však úplne iný kaliber.

Napínavý a drsný príbeh. Smrť blízkej osoby, svet peňazí, násilie strieda násilie, k tomu trocha romantiky – aj tvrďáci sa dokážu zamilovať. Rozprávka pre dospelých? Nech, ja som sa bavil a teším sa na „dvojku“ - A přece nezemřeš...

19.03.2024 5 z 5