Peťule 30

Z cestZ cestHeinrich Heine

Nikdy bych neřekla, jak vtipně může být situováno cestopisné dílo! :-)

28.11.2013

Pozdě k ránu / Mstivá kantilénaPozdě k ránu / Mstivá kantilénaKarel Hlaváček

Dekadence, dekadence a zase samá dekadence. Zkrátka učebnicový příklad...

Žula / SmolařiŽula / SmolařiAdalbert Stifter

Pokud jste příznivci odlehčenějších povídek s dobrým koncem, sáhněte raději po Žule. Je to novější, přepracovaná verze Smolařů. Osobně jí dávám přednost. :-)

Zářivé hlubinyZářivé hlubinyKarel Čapek

A víte co? Člověk by si řekl, že to bude nudná klasika, když otevřete bratry Čapky, ale když se ponoříte do jejich světa zjistíte, že může být zábavný, překvapivý a lehce dráždivý. ;-)

14.11.2013

Padesát odstínů svobodyPadesát odstínů svobodyE. L. James (pseudonym)

Jedna z mála knih u kterých velmi oceňuji, že třetí díl předčil ty předešlé.

28.09.2013

Zemi krásnou, zemi milovanouZemi krásnou, zemi milovanouKarel Hynek Mácha

Klasika ožívá v podobě Máchovy tvorby...klasika, v níž je uložen život i cit. Velké dílo. Velké činy.

22.09.2013

Peklo (a jiné pražské obrázky)Peklo (a jiné pražské obrázky)Zikmund Winter

Poměrně náročná četba, jež se vyznačuje brilantním jazykem autorova stylu. Peklo jako symbol domácnosti, ve které vládne zloba a opovržení, nenávist a ukrutná žárlivost. Vřele doporučuji těm, kteří chtějí zabřednout do problematiky mezilidských vztahů ve starém pražském prostředí, zápletek osudu a nelítostné vraždy mladé nevinné dívenky. :-)

05.04.2013

Balady a romanceBalady a romanceJan Neruda

Jednoduché, okázalé...zkrátka to, jakým způsobem se mu podařilo zaměnit balady a romance, vyžaduje notnou dávku elegance a básnického důvtipu. A ten Neruda bezpochyby má! :-)

11.03.2013

Pohlaví, gender a společnostPohlaví, gender a společnostAnn Oakley

Zajímavá tématika postupného vývoje postavení mužů a žen ve společnosti.

11.03.2013

Pohlaví, gender a společnostPohlaví, gender a společnostAnn Oakley

Kniha plná zajímavých statistik a ukázek, které se týkají rozdílného postavení muže a ženy ve společnosti, jejich rozdílného vývoje. Autorka se snaží vymezit pojem gender, oproti klasickému termínu "pohlaví" (což je pouze biologický termín).

08.03.2013

Povídky II.Povídky II.Vítězslav Hálek

Pěkně zpracované povídky. Nejvíce se mi líbila povídka Na statku a v chaloupce, která vyobrazuje kontrast mezi životem na statku a v chaloupce, je to příběh plný paradoxů.

08.03.2013

Čtyry dobyČtyry dobyBožena Němcová

Pěkné, stručné a přímé. Rozhodně byste jako autorku netipovali Němcovou.

05.03.2013

Padesát odstínů temnotyPadesát odstínů temnotyE. L. James (pseudonym)

Po lingvistické stránce první díl knihy v některých fázích dost zaostával, ale u toho typu románu myslím nečekáme velké zázraky a vychutnáváme si erotično všude kolem nás...proto se na druhý díl velmi těším.

24.01.2013

Vteřiny věčnostiVteřiny věčnostiLadislav Klíma

Něco fantastického, filozofický zážitek, myšlenková extáze, jiný pohled na svět.

15.12.2012

P.S. PsovéP.S. PsovéErazim Kohák

Naprosto geniálně sepsaná drobná knížka, která vás musí strhnout ve své naléhavosti, přesto že je psána s citem a porozuměním. Zaměřuje se zejména na otázky ochrany životního prostředí, dobro a zlo.

25.11.2012

Co jsou Češi?Co jsou Češi?Jan Patočka

Poměrně zajímavá kniha s popisem "malých českých dějin" a přímá otevřená kritika Beneše za špatné rozhodnutí ve dnech Mnichova.

22.11.2012

Atala aneb Láska dvou divochů na pouštiAtala aneb Láska dvou divochů na pouštiFrançois René de Chateaubriand

Poměrně náročná, přesto zajímavá četba. Perfektní vyobrazení americké džungle za pomoci atypických barev a zvuků přírody.

03.11.2012

Milostná poezieMilostná poezieMilada Součková

Vřele doporučuji pro dlouhé zimní večery. Můžete si vybrat svého oblíbeného autora, neboť v almanachu jich najdete nepřeberné množství. Tím se příspěvky stávají pestřejší a mnohem více realistické.

28.10.2012

KřivokladKřivokladKarel Hynek Mácha

Na to že byl Mácha excelentní básník, nelze mu upřít fakt vydařilosti této prózy.:-)

28.10.2012

Rukopis Zelenohorský a KrálovédvorskýRukopis Zelenohorský a KrálovédvorskýJulius Enders

Do ruky se mi dostal pouze rukopis Královedvorský a to ve starém původním znění. Poměrně náročné čtení, pokud chcete opravdu pochytit veškeré souvislosti, ale výsledek stojí za to. Překvapuje mě, kolik důkazů, které ukazují, že jsou rukopisy opravdu padělky, se v textu může naleznout.

07.10.2012

Ještě mě nezabíjej / Pytlákův syn / Klikařka / Pahorek mrtvýchJeště mě nezabíjej / Pytlákův syn / Klikařka / Pahorek mrtvýchJoy Fielding

Rafinovaně vyprávěný příběh o lásce a životních překážkách, jakými jsou např. rakovina nebo ztráta zaměstnání. Autor hlavní hrdince klade do cesty i spoustu záchytných bodů, které Maeve pomohou k dosažení nově vytyčeného cíle a překonání nemoci.

07.10.2012

Ještě mě nezabíjejJeště mě nezabíjejJoy Fielding

Velice zajímavá kniha se spoustou překvapivých zvratů a napjatých okamžiků. Výborná k odpočinku, poměrně útlá, zato perfektně pojatá.

09.06.2012

Blues opuštěné posteleBlues opuštěné posteleP. Lejsková-Langová (pseudonym)

Krásný příběh plný překvapivých zvratů psán zároveň z pohledu muže i ženy, což dává knize příjemný rozměr a čtenáři prostor k osobnímu postoji. Závěr překvapivý, poměrně zajímavý.

23.05.2012

RekviemRekviemJaroslav Durych

Jedná se poměrně náročnou četbu, vhodnou zejména pro náročné čtenáře. Někdy je celkem složité správně pochopit souvislosti.

01.05.2011