petrn petrn komentáře u knih

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Jak už zde napsalo hodně lidí přede mnou, začátek knihy je otřesný. Já jsem jí prvních cca sto stránek proklínal, nudil se a ztrácel se ve všem. V postavách i v čase. Co kapitola, to nová postava a brzy je tolik postav, že člověk absolutně ztratí pojem o tom, kdo je kdo (navíc, když někdo neví, jako v mém případě, jak jdou po sobě vojenské hodnosti, tak je totálně ztracen). Navíc se vyprávění přesouvá i uvnitř odstavců po časové lince dopředu i dozadu tak intenzivně, že není prakticky možné se zorientovat. To mělo za následek to, že jsem knihu znechuceně odhodil a raději si přečetl nějakou oddychovku v cizím jazyce :) Nakonec mi to nedalo a přecejen jsem se k Hlavě XXII vrátil a za chvíli zjistil, že jsem nebyl dost vytrvalý - záhy totiž došlo k magickému zlomu, kdy z celé té změti začal krystalizovat jednolitý a zajímavý děj, kdy jsem se dokonce začal pomalu orientovat v postavách a ani skoky v čase nebyly tak časté. A najednou jsem zbylých téměř čtyři sta stran přečetl jedním dechem. A jsem za to rád, protože po zmíněném magickém zlomu je opravdový poklad. Bojové scény jsou popisovány tak, že jsem měl pocit, že sám jsem v tom letadle a běhal mi z toho mráz. Do očí bijící stupidita vysoce postavených a nelidskost některých dalších jedinců. Život, nebo spíše živoření ve válkou zkroušeného Říma. A mnoho dalšího.

Edit: Hned poté, co jsem dočetl knihu, jsem jí začal číst znovu - aspoň do té části, kde jsem se začal orientovat - a došla mi jedna úžasná vlastnost této knihy - není psaná lineárně, jak je zvykem, ale je tak trochu jako smyčka, takže začátek knihy logicky nedává smysl (a vypadá náročně a nudně), asi tak, jako kdyby jste otevřeli novou knihu uprostřed a začli číst. Až když dočtete knihu celou a začnete číst znova, tak teprve tom momentě všechno dává smysl a skoro to vypadá, jakoby jste četli pokračování knihy a ne začátek :)

09.04.2013 4 z 5

Popravdě řečeno, knížka mě docela zklamala - kombinace starých fotek skloubených s příběhem mi přišla, jako něco naprosto nového a originálního. Když se mi kniha dostala do ruky, tak se mi sice nápad zpočátku líbil, ale postupem času nadšení této kombinace ochladlo a pákrát mi přišla i docela kontraproduktivní (zejména fotka holčičky sedící na bobku s naprosto uvolněným výrazem v tváři, která by ale podle popisu fotky v knížce měla vypadat přinejmenším vystrašeně, a fotka mrtvého ptáka a pušky, která mi přišla naprosto zbytečná a spíše mě rozesmála svou absurditou, vzhledem tomu, jak vážné situace se týkala). Jednoduše řečeno, po přečtení bych ocenil spíše obě složky oddělené - příběh zvlášť a fotografie zlvášť. Samotný příběh byl podle mě dynamický a já jej přečetl za pár dní, ale je fakt, že některé dějové prvky mi přišly tak trochu okoukané od jiných.

Edit: Nemohu si pomoct, ale musím srazit hodnocení ještě o jednu hvězdičku. Takový stav jsem asi ještě u žádné knihy, nebo filmu nezažil, ale čím více o knize přemýšlím, tím více mě štve. Štve mě, mimo výše zmíněné, účelovost některých postav (např. dívka s pusou v zátylku, jako by byla jen pro to, aby mohla někoho pokousat) a také množství nelogičností. Ale možná knize křivdím, možná jsem od ní očekával příliš mnoho..

20.12.2012 2 z 5

Tato trilogie je, jak už to bývá u čapkových děl, náročnější četba - alespoň mě to tak přijde. Zajména v Povětroni mi strašně stěžovala četbu zamyšlení jednotlivých vypravěčů - popis vnímání jasnovidce, nebo myšlenkové pochody básníka. Je fakt, že jsou v těchto monolozích zajímavé postřehy, ale to sráželo dynamiku děje. Proto se mi také líbil Povětroň z celé trilogie nejméně. Naopak nejvíce se mi líbila povídka o obyčejném životě - v první částo povídky jsem byl unešen zdánlivou prostotou a krásou obyčejného života. Poté mě naopak okouzlila dokonalá analýza lidského já. Skláním se před Panem spisovatelem, že dokázal takhle hluboce a citlivě - přitom čtivé - rozebrat lidskou duši. Upřímně řečeno, vzájemné souvislosti, nebo dokonce rozvoj myšlenky mezi jednotlivými díly jsem opravdu nenašel. To mi pomohl odkrýt až autorův doslov. Určitě doporučuji přečíst si i Doslov k Čapkově trilogii od Františka Buriánka (v knize Spisy: Horbubal/Povětroň/Obyčejný život), který pěkně ozřejmí a popíše filozofii a vznik této trilogie.

24.10.2012 4 z 5

Proměna a jiné povídky Proměna a jiné povídky Franz Kafka

Tato sbírka je podle mě celkem nevyvážená - nejvíc jí zvedá Proměna samotná (opravdu zajímavá, ale i lehce čtená povídka, která zanechá v člověku dojem), na druhou stranu u některých povídek jsem si říkal, jestli jsou opravdu hodné publikace v knize - a u některých jsem měl skoro problém objevit místo, kde jsem přestal předešlý den číst (povídka o myším národě, například). Každopádně si myslím, že sbírka stojí za přečtení, konec konců i některé krátké povídky pana spisovatele čtenáře vyloženě zaujmou (já jsem se například ztotožníl s povédkou Pasažér. Líbilo se mi, jak Kafka zachytil proud myšlenek znuděného pasažéra, které nejsou nijak vedeny a také je jejich směr ovlivněn naprosto bezděčně)

11.10.2012 4 z 5

Pan Kaplan má třídu rád Pan Kaplan má třídu rád Leo Rosten

Pro mě docela zklamání. Je sice fakt, že bylo pár opravdu vtipných pasáží, ale většina knihy je průměrná až nudná. Možná je to tím, že nechápu humor, který byl humorem ve čtyřicátých letech minulého století, nebo nevím. Nejvíce mi na knize vadí některé myšlenkové pochody pana Kaplana a také nechapu, jak je možné, že po třech měsících kurzu říkají žáci stále stejné chyby, které jsou tak do očí (nebo uší) bijící - například výraz krasota místo krása. Navíc mi drásal nervy fakt, že se slečna Mitnicková "zardívala", ať udělala cokoliv.
Abych knihu ale pouze nehanil, tak musím uznat, že například u takového vysvětlení slova spanilomyslný panem Kaplanem jsem vyprskl smíchy. Také kvalita jazyka vypravěče je krásná a myslím, že zde se novější knížky opravdu nemohou porovnávat s touto knihou, čož je někdy škoda.

29.09.2012 2 z 5

Účinný lék Účinný lék Arthur Hailey

Mě osobně kniha zklamala. Četl jsem ji už před nekolika lety, ale zhruba v polovině jsem ji odložil, protože mi jednoduše nebavila. Nyní se mi dostala opět pod ruku a já si řekl, že jí prostě přečtu celou, abych ji, nedej bože, neodsuzoval nespravedlivě. Kniha mi příjde napsaná s nepříjemným odstupem od hrdinů, jakoby to byla jen rekapitulace historie nějaké firmy, nějakých osob. Všichni a všechno je dokonalé, bezchybné, ale (nebo snad proto) zároveň nudné. Navíc zmínky o sexuálních hrátkách hrdninů mi přišly povětšinou zbytečné a styl jejich popisu mě někdy vyloženě iritoval. Raději ať jsou hrdinové knihy bez sexuálního apetitu, než toto. Až posledních několik desítek stran bylo zajímavých, ale knihu jako celek to asi v mých očích nezachrání. Na druhou stranu musím ale uznat, že kniha celkem zajímavě ukáže čtenáři praktiky, které jsou běžné pro farmaceutické firmy.

01.07.2012 3 z 5

Ajurvédická léčitelská kuchařka Ajurvédická léčitelská kuchařka Zora Doval

Tato kniha rozhodně není pouhou kuchařkou, ale i průvodcem čtenáře do základních principů ajurvédické kuchyně. Diskutuje o smyslu vegetariánství, vysvětluje zásady ajurvédického systému stravování, který zahrnuje i mnohé aspekty přístupu k vaření. Zabývá se mimo jiné také vhodností některých potravin, popřípadě jejich vzájemnou kombinací.
Samotné recepty, obsažené v knize, jsou pravděpodobně vybrány tak, abychom bez problému byli schopni sehnat všechny suroviny (žánou exotiku zde tedy nehledejte). Hodně mě také potěsily návody, jak vyrobit například sojové mléko, tofu, nebo třeba jak a z čeho všeho připravit klíčky.
Knížka je podle mě velmi nápomocná lidem, kteří chtějí přejít na vegetariánskou stravu, nebo kteří chtějí pouze jíst zdravěji.

17.06.2012 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Máj nemohu hodnotit, a to z několika důvodů: básně mi nic neříkají a Máj jsem přečetl částečně ze zvědavosti, ale hlavně z nutnosti (povinná četba). Nedovoluji si proto hodnotit básně, protože jsou mi jejich kvality jaksi odepřeny. I když si myslím, že je to umělecké dílo, které si už jen pro svůj rozsah zaslouží obdiv. Navíc si myslím, že je nešťastný způsob, jakým je Máj (a jiná veliká díla) čten - pod nátlakem povinné četby. Za prvé, vzniká při četbé odpor už jen z principu povinnosti, a za druhé, plno lidí není na školním věku ještě připraveno na tak hlubokou četbu. Sám na sobě pozoruji, že knihy, kterým jsem se dřív vyhýbal, jako čert kříži, teď pomalu začínám vyhledávat. Člověk začne vnímat hloubku některých děl a jejich myšlenek až s věkem.

13.06.2012

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Toto je moje první knížka od Šabacha, a musím přiznat, že mě příjemně překvapila - čekal jsem jen nějaké humorné povídky z dob totality, ale povídky byly hlubší, byly především lidské. A je pravda, že jsem v nich viděl Pelíšky skoro na každé stránce :) Ale zároveň mi překvapil naprosto odlišný sled situací - Pelíšky jsou vlastně taková koláž vtipných situací, které jsou přeházené jedna přes druhou, ve srovnání s knihou. Nejednou jsem vyprskl smíchy, dokonce i v prostředcích MHD. Takže se k ní někdy určitě rád vrátím :)

21.05.2012 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha, u které mi místy mrazilo v zádech, když jsem viděl společné rysy našeho světa a světa z roku 1984. Celou dobu mi fascinovala promyšlenost knihy a dokonalý popis totalitního světa a jeho fungování. Goldstainova Kniha byla ale hotovou třešničkou na dortu. Nestačil jsem se divit, jak dokonale a prozřetelně dokázal Orwel popsat mechanismus vlády nad masami, i nad jedincem. Jen mi mrzí, že Winston nestačil přečíst knihu celou dřív, než je lapili.

03.05.2012 5 z 5

Ne vrah, zavražděný je vinen (4 povídky) Ne vrah, zavražděný je vinen (4 povídky) Franz Werfel

Mě osobně nejvíc oslovily povídky Maloměšťákova smrt (mrákotné stavy pana Fialy) a Bledě modré ženské písmo (výpověď před soudem). V povídkách dokáže místy spisovatel dokonale popsat a navodit pocity, které cítí hlavní hrdina a pěkně pracuje s myslí čtenáře, když popisuje jednotlivé postavy, situace.

23.04.2012 3 z 5

Mýty a pověry v sexu Mýty a pověry v sexu Radim Uzel

Bezesporu je dobré, že taková publikace vyšla na světlo světa a pokud se nad ní čtenář alespoň zamyslí a udělá si názor, pokud možno zproštěn předsudků o tématech v knize, je to jedině dobře. Až mi mrazí v zádech, když si představím, co si někteří lidé ještě myslí například o homosexualitě. Coby populárně odborná literatura je to celkem příjemně čtivá knížka.

16.02.2012 3 z 5