Peter534 Peter534 komentáře u knih

Spad Spad František Kotleta (p)

Som starý sci-fi fanúšik a doteraz som pochyboval o možnosti cestovania v čase.
Teraz som si znova vypočul začiatok 2. kapitoly Spadu a už si nie som taký istý.....Buď je autor lepší extrapolátor budúcnosti ako 99,8 % politikov a odborníkov, alebo má výkonnú krištáľovú guľu (na stole), alebo to vie s časom !
Jeho predpoveď je fakt neuveriteľná, klobúk dole. Kniha samotná je lepšia než som čakal, kvalita stúpa každou knihou. Nie je to síce úplne Kulhánek (a ani nechce), ale odkedy ten odišiel do ilegality, nemá JK lepšieho nástupcu. A dobrým znakom je aj to, že neskončil trilógiu druhým dielom !!!! :-)
Odporúčam, hneď po liste Lukjanenkovi to najlepšie, čo som od FK čítal.
PS. to, že autor napísal aj tretiu knihu trilógie nepovažujem za spoiler.

06.04.2022

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Výhodou pri čítaní tejto knihy je, ak ste doteraz nečítali žiadnu knihu od tohto autora a nedali sa tým ovplyvniť. Potom beriete dej ako silne sugestívny príbeh o vzrušení a strachu s pomerne hlbokými znalosťami autora o danom období a pravidlách hry. Rozhodne to nie je romantizujúca predstava o živote špióna od autora, ktorý si o tom prečítal jednu knižku a do daného obdobia vložil univerzálny dej. Mám dosť informácií o danom období (aj o smutných stránkach akcií Mr. Bushmastera) na to, aby som knižku prečítal jedným dychom s tiesnivým pocitom a určitým strachom o hlavnú hrdinku. O jej hlboký psychologický rozbor tu ani nejde, hrdinka sa javí niekedy ako ženský James Bond a niekedy ako pozitívne(?) sociopatické dievča bez predstavivosti o tom, čo jej môže hroziť (typovo ako napr Neil Armstrong). To však zodpovedá tomu , že normálne nastavený človek sa do podobných akcií dobrovoľne nepustí. A často som mal pocit, že čítam beletrizovaný životopis konkrétnej agentky SOE, ktorej autor (a ja s ním) drží palce, ale niekedy jej celkom nerozumie a niekedy vyložene nesúhlasí s jej rozhodnutiami.
Takže žiadna ťažká literatúra, ale relatívne uveriteľný akčný a zároveň stiesňujúci thriler, kde až do konca neviete, či hrdinka prežije, alebo nie.*
= Alice in wonderland during wwII.
*A ani po dočítaní knihy Vám to nie je jasné!

20.04.2021 4 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Milá starosvetská sci-fi z roku 1956 - na nejaký čas poslednej stabilnej a optimistickej éry v USA, keď JFK ešte ani nepomýšľal na svoju poslednú kandidatúru . Vo svojej dobe určite zaujímavá kniha, ktorá však teraz pôsobí príliš rozvláčne a naivne - takto by možno sci-fi romantickú novelu napísala D. Steelová.
To však neuberá knihe na svojskom pôvabe no a prednes p. Brouska je perfektný.

PS. Strojárom alebo vývojovým pracovníkom so slabými nervami odporúčam čítať len pod vplyvom sedatív,
finančné, časové a personálne náklady na vývoj podobných produktov totiž autor podcenil cca 1 000 krát !

09.02.2021