Pebra Pebra komentáře u knih

Věra Čáslavská – Život na Olympu Věra Čáslavská – Život na Olympu Pavel Kosatík

K Čáslavské vůbec žádné výhrady nemám, ba naopak. Ale její život je vyprávěný dost nudně - v porovnání s jinými životopisnými knihami to připomíná tlachání chlápků v hospodě o jedné pěkné babě.

27.11.2022 3 z 5

Odysseus a hvězdy Odysseus a hvězdy Ota Hofman

I když v dětství mi tam něco drhlo, teď se mi krátký, víceméně stručný text zdá trefný. Vlastně je to logické, pokud byl nejdřív napsaný scénář k filmu a z něho teprve pak vznikla kniha.

18.11.2022 5 z 5

Franz hrabě Clam-Gallas: obrysy portrétu Franz hrabě Clam-Gallas: obrysy portrétu Milan Svoboda

Dobrá monografie. Až mě mrazí z pocitu, jakým nehorázným způsobem jsme se zbavovali vzdělaných šlechticů a jejich majetek nechávali zdevastovat. Čas dal za pravdu těm, kteří před tím varovali.

31.10.2022 5 z 5

Předkonec Předkonec Viola Fischerová

Poetům prostě závidím jejich schopnost chápat verše. Já maximálně můžu říkat líbí - nelíbí a vlastně nevím proč.

14.10.2022 5 z 5

Tonda, já a mravenci Tonda, já a mravenci Jaroslava Blažková

Vtipné a nijak zastaralé vyprávění. To se o některých knihách napsaných před šedesáti lety říct nedá.

28.09.2022 5 z 5

Lidé lži Lidé lži M. Scott Peck

Kniha mě oslnila, ale když jsem ji dala svému psychoterapeutovi, aby si ji také přečetl, odsoudil ji. Tak nevím, zda je mizerná ona nebo onen psycholog :)

17.08.2022 5 z 5

Sbohem, pane profesore Sbohem, pane profesore James Hilton

Je to takové tradiční, anglicky humorné, čili suché. Pobavilo mě zejména to, jak kritizuje otce i dědu jistého studenta, o všech tvrdí, jací jsou tupci a sklízí za to salvy smíchu - i od kritizovaného chlapce. Je vidět, že od té doby uplynulo sto let. Ale je to dojemné, ne že ne.

29.06.2022 4 z 5

Andrsenka Andrsenka Iva Hercíková

Ukecaná Andrea žijící v osmdesátkách, kde byly jiné poměry než dnes a z dnešního pohledu to čtenářky může otravovat. Každopádně výmysly měla dobré. Jako kamarádku bych ji však nechtěla :).

23.04.2022 4 z 5

Kniha je vizuálně krásná, jako malou mě děsila - i ten příběh. Ale je nezapomenutelný, o tom žádná.

21.01.2022 4 z 5

Jak básníci přicházejí o iluze Jak básníci přicházejí o iluze Ladislav Pecháček

Lehké, ale ne hloupé - a lepší než film.

02.01.2022 5 z 5

Děti deště Děti deště Marta Veselá Jirousová

Obdivuju všechny, kdo jsou schopní psát poezii. Při čtení sbírky Děti deště jsem je doopravdy viděla. Dobré je to!

01.12.2021 5 z 5

Děvčátko Dana Děvčátko Dana Vlasta Štáflová

Kouzlo v těchhle knížkách z minulosti tkví v dobových reáliích. Asi si smutně povzdychne každý, kdo sleduje vývoj od samostatnosti a statečnosti k dnešním zpovykaným dětem, které si v patnácti ani neukrojí chleba. Prý takhle vzdychaly všechny odcházející generace, kdo ví.

16.11.2021 3 z 5

Čtrnáct dní na vojně Čtrnáct dní na vojně Karel Poláček

Chytré. Vtipné. Anebo vlastně tak nějak smutné...

17.10.2021 5 z 5

Denník na cestě do Itálie. Dramatické zlomky. Fragmenty. Poznamenání Denník na cestě do Itálie. Dramatické zlomky. Fragmenty. Poznamenání Karel Hynek Mácha

Úplně ho vidím, s kloboukem a zaprášeným pláštěm, rozervanou duší a usmoleným sešitem, do kterého každou chvilku v letu zapíše jednoduchý, ale trefný postřeh. Například: Žádný oběd. Divné světlo. Hnali myslivci.

10.08.2021 5 z 5

Paměti uličníka Paměti uličníka Donát Šajner

Klučičí život za první republiky -- ne, ten v bílých podkolenkách bohatých chlapečků, ale naopak bosého rozervaného ale dobrosrdečného rošťáka. Nic sentimentálního, skvěle převyprávěné, jistě by to bavilo i současné kluky.

29.07.2021 5 z 5

Piknik na Hanging Rock Piknik na Hanging Rock Joan Lindsay

I když skutečnost nebude podle mého tak mystická, u čtení dobře mrazí. Zvlášť, když jde o krásné nevinné dívky v šatech s krajkovou spodničkou a bílých rukavičkách.

03.07.2021 4 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Nejpůsobivější mi přišlo zasazení příběhu do osmdesátých let minulého století a vztah dárců k sexu - - -

01.06.2021 5 z 5

Hana Podolská ve víru dějin Hana Podolská ve víru dějin Naďa Dubcová

Smutný dokument doby. Je cítit, jakou si autorka dala práci s vyhledáváním faktů. Fiktivní rozhovor s Hannou Podolskou mě utvrzuje v tom, jakou úctu k ní má. Kniha není klasická beletrie ani podrobný životopis, ani se to nepokouší nikdo tvrdit, ale z toho mála, co se dá o Podolské dohledat, si může čtenář vytvořit vlastní úsudek o likvidaci jedné úspěšné prvorepublikové podnikatelky se smutným osobním životem.

12.05.2021 4 z 5

Děvčátko, rozdělej ohníček Děvčátko, rozdělej ohníček Martin Šmaus

Málokdo může žít tak, jak by skutečně chtěl. A je jedno, z jakého je etnika.

05.05.2021 5 z 5

Medvěd Medvěd Anton Pavlovič Čechov