Pebra Pebra komentáře u knih

Uličníci Uličníci Jiří Beneš

Baví mě dětské příběhy z let minulých, tady je ovšem čtenářem jasně manipulováno, což mi lezlo na nervy. Jinak miluju tyhle klučičí záležitosti, jako je lézt bez obav do kanálu a podobně.

04.08.2022 3 z 5

Návrat pod zelenou střechu Návrat pod zelenou střechu Isa Engelmann

Chápu, že návrat na místo, odkud vás v dětství vyhnali, provází emoce. Psáno upřímně, s jistými výtkami. Zaujala mě především ta, proč Češi neposkytli domy a byty vystěhovaných Němců v Sudetech matkám a ženám které přišly o muže a děti ve válce.

04.06.2022 4 z 5

Porota Porota Ivan Klíma

Dobře absurdní, ačkoli se to mrazivě podobá skutečnosti.

21.12.2021 4 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Skvělé.

12.12.2021 5 z 5

Tisícdeväťsto Tisícdeväťsto Alessandro Baricco

Náramné.

30.11.2021 5 z 5

Hanče Hanče Jindřich Šimon Baar

Kluci, co bojovali (nejen) v napoleonských válkách, byli nesmírně stateční. Masakrování nevinných mladíků je zvěrstvo. Všichni někde nechávali matky, zamilované holky... a práci. Není špatné porovnat knihy, které se toho tématu týkají, například já jsem shodou okolností narazila na dětskou knížku Tonek z Napoleonovy armády od holandského autora Fabricia. (miluju dětské knihy a čtu je nejen z nostalgie nad uprchlým dětstvím). Odvaha lidem v devatenáctém století nechyběla, obdivuju je.

08.09.2021 5 z 5

Davídek Davídek Ivan Nový

Oh, Davídek. Právě na mě vypadl z půdy. Musím ho oprášit a znovu si ho přečíst. Davídka jsem milovala a obdivovala. Byl tak statečný! Chodil sám po lese, nebál se žádného zvířete, do ruky vzal i hada! Už tehdy mi docházelo, že takoví kluci dnes nejsou, že zanikli spolu se starými chalupami, na jejichž místě vyrostly bytovky... Svět se mění, jak by se neměnily děti! Bohužel.

24.07.2021 5 z 5

Kroky po krách Kroky po krách Jiří Weinberger

Tohle muselo vzniknout z hlubokánské nudy.

19.05.2021 2 z 5

Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše Naďa Dubcová

Úsměvné.

12.05.2021 4 z 5

Věci z jednoho pokoje Věci z jednoho pokoje František Alexander Elstner

Každá věc má svůj příběh. Elstner nepodceňuje ani nedopalek cigarety. Kouzelné vyprávění, takové chlapské, bez zbytečných kudrlinek, přesto ve vás vzbudí emoce.

10.05.2021 5 z 5

Zvláštní příběh rodiny F Zvláštní příběh rodiny F Kevin Wilson

Tak bizarní a švihlé, jak umí Američani být. Oslovujete-li vlastní děti "Áčko" a "Béčko", živíte-li se uměle vytvořenými krádežemi a rvačkami v obchodních centrech, při kterých vaše děti hrajou hlavní roli, nejste normální. Ale co jsou pak ostatní lidi, kteří jsou schopní toto sledovat a po prozrazení těmto "hercům" zaplatit? Celé je to vyšinuté, ale čtivé, tak jako všechny šokující zprávy v novinách. Autor podle mě pouze nekompromisně trefuje čtenáře, potažmo zkaženou společnost, do slabin.

02.05.2021 5 z 5

Únos Tadeáška Únos Tadeáška Petr Veselý

Kniha se mi dostala do ruky záhy po vydání. Popis tragédie jedné rodiny, naštěstí s dobrým koncem. To jediné mě uklidňuje. Jinak mi to přijde brutální, nechutné, stejně jako celý špinavý bulvár.

18.03.2021 1 z 5

Pas de trois Pas de trois Zdena Salivarová

Znám horší pomsty, holky byly mírumilovné. Závěr s nahým ministrem mě nepřekvapil, nějak jsem to bohužel čekala, škoda.

17.03.2021 2 z 5

Kolotoč v hlavě Kolotoč v hlavě Viktor Vladimirovič Goljavkin

Takové lehce zmatené, každou kapitolku vypráví někdo jiný, nijak to nenavazuje, ale dětem by se to líbit mohlo. O lhaní, o vlasech, které padají do očí, o mracích na nebi... Ilustrace bezvadné, žádná hypermoderní stylizace, kočka vypadá jako kočka, sluníčko jako sluníčko.

16.03.2021 2 z 5

Čertovo kopyto Čertovo kopyto Jan Sviták

Úsměvný letní příběh, s pekelnými prvky, které jsou místy děsivé - vláčení mrtvé Emy do lesa - místy úsměvné - závěrečný pekelný trojboj, který Lucifer komentuje spíš jako vesnický strejda než vládce Pekla.

06.03.2021 3 z 5

Pamatuješ, Joši? Pamatuješ, Joši? Johan Fabricius

Fabricius se musel v Japonsku do jisté Joši určitě zamilovat až po uši :). Asi budu působit jako cynik, ale tak dlouhatánské vyznání lásky mě trochu nudilo, naštěstí bylo okořeněné poválečným Japonskem, jeho pozoruhodnou kulturou a výchovou. Asi nejvíc mě překvapilo, že tam po válce frčely hračky jako tanky a zbraně vůbec. Jinak Fabricius vynikající vypravěč, jako vždy, tady překvapivě v 2.osobě č. jednotného.

13.02.2021 4 z 5

Podivíni Podivíni Zdeněk Karel Slabý

Můj koníček vracet se k dětským knihám mi přináší příjemné vzpomínky. Podivíny jsem četla v deseti letech a pamatuju si, že ve mně zanechaly podivný, ale dobrý dojem :) Teď jsem knihu přelouskla přes noc a ten pocit se vrátil... Překvapení na konci, kdo že je zábavný Daniel, a proč se nemáme divit bláznům.

06.02.2021 5 z 5

Lvi hladovějí v Neapoli Lvi hladovějí v Neapoli Johan Fabricius

Ačkoli je kniha skutečně jen o tom, že po krachu jistého cirkusu, ke kterému přispěla světová krize ve třicátých letech minulého století, nepřízeň počasí a touha Neapolitánů po nové zábavě: biografu, lvi hladovějí na předměstí Neapole, je napsaná tak barvitě a napínavě, že člověk slyší ty lvy řvát. Fabricius zkrátka uměl psát. Bůhví, kde tenhle autor čerpal tak detailní informace o cirkusové branži, ale svůj um proniknout do duše kohokoli, mi prokázal v jiných svých knihách. V knihách miluju detaily a nečekané momenty, v knihách Fabricia si je užívám.

08.12.2020 5 z 5

Stoletá holka Stoletá holka Jana Knitlová

Kéž by bylo tak jednoduché cestovat časem! :) Bavit se s vlastními praprarodiči a v případě potřeby vklouznout zpátky domů... úsměvný příběh, škoda, že se taková kniha najde v knihovně mezi vyřazenými. Smutná pravda je, že příběhy bez mobilů a techniky dnešním dětem přijdou staré a nudné.

23.11.2020 4 z 5

Lída a Pavel, kamarádi z páté obecné Lída a Pavel, kamarádi z páté obecné Jaromíra Hüttlová

Život dětí za první republiky. Není to nezábavné, ale co naplat, chybí tomu určité kouzlo, které mají třeba nesmrtelné Děti z Bullerbynu. Každopádně mě bavily dobové reálie a detaily, věřím, že tehdy se tak skutečně žilo, ačkoli dnešním dětem by to přišlo jako sci-fi - například případ malé Anči, které se maminka chtěla vzdát v její lepší budoucnost, a nechat ji vychovávat u bohaté paničky, které umřela dcerka... Ale jako vzpomínka na dobu, kdy k sobě byli lidé uctiví a doma si rodiče říkali "maminko" a "tatínku", děti byly vychovávané k pokoře a skromnosti - to je krásné a je mi líto, že se doba tak proměnila.

02.07.2020 4 z 5