PavelT PavelT komentáře u knih

Malé dějiny československé (1867-1939) Malé dějiny československé (1867-1939) Zdeněk Kárník

Děkuji paní profesorce Musilové z HÚ FF UHK, že mě vyhodila od zkoušky z dějin První republiky a tím mě donutila si tuto knihu přečíst. Měli by si ji přečíst všichni, kdo První republiku nekriticky obdivují, i ti, kdo ji zatracují (těch je však výzamně méně). Obě skupiny (hlavně však ta první) získají realistický obraz o tom, jaká opravdu byla.

22.03.2020 5 z 5

Přemyslovský stát 11. a 12. století Přemyslovský stát 11. a 12. století Rostislav Nový

Zajímavá a přínosná kniha od významného historika, ale psaná velmi náročným jazykem, plným cizích slov (jako by si v nich autor přímo liboval) a latinských a německých citací zásadně bez jejich překladu. Pro odborníka velmi přínosné, pro laika naprosto nepoužitelné.

22.03.2020 4 z 5

Poddanská otázka v barokních Čechách Poddanská otázka v barokních Čechách Jiří Mikulec

Doba pobělohorského "temna" je jedním z nejvíce překrucovaných obdobích v našich dějinách. Tato kniha se to snaží alespoň v jedné oblasti napravit a jde jí to dobře.

22.03.2020 5 z 5

Velké dějiny zemí Koruny české. Svazek IX., 1683-1740 Velké dějiny zemí Koruny české. Svazek IX., 1683-1740 Jiří Mikulec

Základní dílo pro poznání této doby.

08.01.2020 5 z 5

Dobrovolníkem v SS divizi Charlemagne Dobrovolníkem v SS divizi Charlemagne Christian De La Maziére

Zajímavý příběh. Jak samotné válečné nasazení, tak osudy po válce.

08.01.2020 5 z 5

Velké dějiny zemí Koruny české. Svazek X., 1740–1792 Velké dějiny zemí Koruny české. Svazek X., 1740–1792 Pavel Bělina

Základní dílo pro poznání této doby.

08.01.2020 5 z 5

Sepsání – užívání – uchovávání: Panovnické listiny v životě českých královských měst ve středověku Sepsání – užívání – uchovávání: Panovnické listiny v životě českých královských měst ve středověku Tomáš Velička

Takhle hrozně nečtivě napsanou knihu jsem dlouho nečetl, a to ani v rámci odborné literatury.

21.11.2019 3 z 5

Dějiny Waffen-SS 1925-1945 Dějiny Waffen-SS 1925-1945 Tim Ripley

Jak je zde už psáno, kniha obsahuje dost drobných tiskových chyb a překlepů. Od nakladatelství Naše vojsko bych čekal vyšší úroveň. Jinak však knihu doporučuji.

17.08.2019 4 z 5

O švestky a brambory: Prusko-rakouská válka o bavorské dědictví 1778–1779 O švestky a brambory: Prusko-rakouská válka o bavorské dědictví 1778–1779 Miroslav Šedivý

Takto by měla kniha o nějaké menší válce vypadat. Politické pozadí s mapou příslušné části světa, porovnání armád válčících stran a popis tažení doplněný mapkami zasažených oblastí a pohybů vojsk, které usnadní orientaci. To vše doplněno barevnou přílohou s portréty hlavních osobností a obrázky vojáků. A v neposlední řadě řádný poznámkový aparát.

18.07.2019 5 z 5

Americká pěchota za 2. světové války Americká pěchota za 2. světové války Robert Rush

V kapitolách o organizaci se často zmateně zaměňují pojmy četa, rota a prapor, velitelská rota a velitelství roty a podobně. Nadpisy často neodpovídají tomu, o čem pojednává kapitola. Daný text pak nedává smysl a je nelogický a je tedy třeba ho brát s rezervou. S nejvyšší pravděpodobností je to vlivem překladu, i přesto, že se na něm podle tiráže podílel odborný a jazykový korektor. V ostatních, "vyprávěcích" částech se toto zaměňování neobjevuje.

27.06.2019 4 z 5

Portrét krok za krokem aneb tajemství obyčejné tužky Portrét krok za krokem aneb tajemství obyčejné tužky Pavla Macháčková

Rozhodně nedoporučuji. Autorka by se měla nejprve sama naučit kreslit. Navíc její geometrická metoda spočívající v přenesení několika desítek bodů a jejich následném spojování nemá s uměním moc společného a i přes její časovou náročnost nepřinese dobrý výsledek, pokud člověk není schopen i přes to množství bodů dodržet ani základní proporce (jako autorka) a naprosto netuší, jak má stínovat a stíny a světla umisťuje náhodně na místa, na kterých v předloze vůbec nejsou (jako autorka). Těm, co budou mít knihu v ruce, doporučuji nalistovat si předposlední stranu, kde je předloha a autorčino hotové dílo, a porovnat třeba tvar čela. Je naprosto odlišný. K obsahu DVD nemohu nic říct, protože jsem se něj raději ani nedíval.

26.04.2018 odpad!

Třicetiletá válka 1618 - 1648 Třicetiletá válka 1618 - 1648 Eduard Wagner

Obrazová část od Eduarda Wagnera, tvořící hlavní část knihy, je skvělá a podle ní hodnotím. Doprovodné texty od Miroslava Mudry jsou však bídné kvality a mají spoustu nedostatků od drobných chyb a překlepů, doslovných překladů termínů, pro něž existuje ustálený český ekvivalent (svědčící o neznalosti problematiky), přes dětinsky naivní tvrzení, jako že v polním ležení obléhajícího vojska byla zakázána vzpoura vojáků (ona snad někdy byla povolena?), až po naprosto nesmyslná tvrzení, jako že od poloviny 17. století byly píky nahrazovány halapartnami.

25.06.2017 5 z 5

Bojová letadla A-10 Bojová letadla A-10 Lindsay Peacock

Naprosto tragický překlad.

25.05.2017

Historická geografie českých zemí Historická geografie českých zemí Eva Semotanová

Základní práce pro zájemce o tento obor, ale kvalita sazby a tisku naprosto katastrofální.

31.03.2017 4 z 5

Velitel šalupy Velitel šalupy Patrick O'Brian

Skvělý námořní román, který navíc člověka poučí o lodích a námořnictvu doby napoleonských válek.

31.03.2017 5 z 5

Válka Mohykánů Válka Mohykánů Josef Opatrný

Kvalitní kniha o pro nás méně znamém bojišti sedmileté války. Prospělo by větší členění na kapitoly, kterých je málo a jsou příliš obsáhlé (např. v porovnání se Stellnerovou Sedmiletou válkou v Evropě). Naopak velmi kladně hodnotím mapky, které vždy umožňují zorientovat se.

22.10.2016 5 z 5

Habsburští orli II. Habsburští orli II. Juraj Červenka

Platí to co u 1. dílu. Typografická úroveň bídná, nespisovné výrazy, jinak kniha dobrá.

26.09.2016 4 z 5

Habsburští orli 1. 1914-1918 Habsburští orli 1. 1914-1918 Juraj Červenka

V podstatě souhlasím s předchozím komentářem. Nespisovné výrazy se mi také nelíbily, ale alespoň byly napsány v uvozovkách. Navíc bych ještě dodal, že kniha má velmi bídnou typografickou úroveň (použití fontu neobsahujícího znaky ť, ď, které jsou tudíž vytištěné jiným fontem; rozdělovníky ve slovech, která jsou uprostřed řádku apod.)

20.09.2016 4 z 5

Evropa raného středověku 300-1000 Evropa raného středověku 300-1000 Roger Collins

Tímto reaguji na komentář pana Malého. Toho, že některé kapitoly mají mizerný překlad po stylistické stránce, jsem si všimnul hned. Ale že tam jsou i takovéto faktické chyby, to jsem nečekal. Co se týče špatného překladu u Childericha III., tak jsem se na to podíval a hned následující věta říká: "Poté následovala šestiletá časová proluka bez krále." Ale ta šestiletá proluka byla přeci před nastolením Childericha, ne potom!
Proto Vás prosím, pokud si pamatujete ještě nějaké konkrétní chyby, mohl byste je sem napsat.
Jinak co se týče hodnocení, tak je to pěkné zpracování tohoto zajímavého období, kdy starověk přecházel v středověk.

13.09.2016 4 z 5

Dlouhá válka (1618 - 1648) Dlouhá válka (1618 - 1648) Arnošt Klíma

Celkem pěkná knížka popisující jednak průběh celé třicetileté války od povstání až po vestfálský mír, ale také její dopad na obyvatelstvo, města, vesnice a vůbec celou Evropu. Nevýhodou je špatné technické zpracování (na nějž je na začátku knihy upozozněno).

22.03.2016 4 z 5