Válka Mohykánů

Podtitul: Sedmiletá válka v Americe Průběh sedmileté války ve francouzských a britských koloniích v Americe a počátky zrodu samostatné zámořské velmoci. Britská a francouzská koloniální politika v severní Americe v 17. a 18. stol. První osady a kolonisté. Ohlas evropských mocenských střetů na americké půdě (válka o dědictví španělské). Sedmiletá válka. Porážka Francie a ztráta Kanady. Postupný úpadek vlivu evropských velmocí v Americe. Počátky emancipace provincií....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/36233/valka-mohykanu-eRK-36233.jpg 4.812
Literatura naučná, Historie
Vydáno · Libri

Kniha Válka Mohykánů

braunerova
08.03.2017

Po odborné stránce výborné dílo, ale přečíst ho mi dalo zabrat. Kniha je doslova nabitá fakty a problém jsou i ty dlouhé kapitoly, jak píše PavelT.

Na mě asi nejsilněji zapůsobila kapitola o pádu Québecu a smrt generála Montcalma, i po smrti očerňovaném guvernérem Vaudreuilem, který z Québecu utekl i se svými vojáky.

"Umíral podle svého přání stále ještě ve francouzském Québecu, za jehož záchranu neúspěšně bojoval. ... Jako hrob poslouží generálovi upravená díra, kterou vyhloubil v podlaze kaple výbuch anglického šrapnelu."

PavelT
22.10.2016

Kvalitní kniha o pro nás méně znamém bojišti sedmileté války. Prospělo by větší členění na kapitoly, kterých je málo a jsou příliš obsáhlé (např. v porovnání se Stellnerovou Sedmiletou válkou v Evropě). Naopak velmi kladně hodnotím mapky, které vždy umožňují zorientovat se.