patricia8137 patricia8137 komentáře u knih

Sústreď sa na vraždu Sústreď sa na vraždu Karsten Dusse

Kniha SÚSTREĎ SA NA VRAŽDU je prvým dielom knižnej série s rovnakým názvom a mojou prvou prečítanou knihou od nemeckého autora Karstena Dussa. Musím sa priznať, že keď som sa dozvedela, že sa jedná o mafiánske krimi, tak som mala menšie obavy, či sa mi kniha bude páčiť. Po prečítaní anotácie mi odľahlo, keďže obľubujem knihy, v ktorých sú hlavnými hrdinami advokáti. Keď som sa do knihy pustila, všetky obavy opadli a ja som sa do nej veľmi rýchlo začítala. Najviac sa mi páčili úryvky príručky z kurzu sústredenia, ktoré nájdete na začiatku každej kapitoly. To, ako ich hlavný hrdina Björn využil vo svojom súkromnom, ale hlavne pracovnom živote bolo veľmi vtipné a nápadité. Táto satirická detektívka s prvkami čierneho humoru sa stala v Nemecku bestsellerom a pripravuje sa jej filmové spracovanie, ktoré si určite nenechám ujsť. Čítanie som si užila, príbeh ma pobavil a určite si prečítam aj druhý diel.

22.12.2023 5 z 5

Mechanická princezná Mechanická princezná Cassandra Clare (p)

Kniha MECHANICKÁ PRINCEZNÁ je tretím a zároveň posledným dielom fantasy série Pekelné stroje. Kniha bola opäť veľmi čtivá, pri čítaní som nevnímala nič naokolo. Po dočítaní si uvedomujem dokonalé prepojenie so sériou Nástroje smrteľníkov, ktorú som čítala ako prvú. Táto séria mi pripomenula niektoré nezodpovedané otázky, ktoré mi autorka v tomto dieli zodpovedala. Som nadmieru spokojná so záverom knihy, bolo to skvelé a hlavne emotívne zakončenie celej série. Veľa vecí sa vysvetlilo, dostala som odpovede na všetky moje otázky. Nebudem porovnávať práve dočítanú sériu Pekelné stroje so sériou Nástroje smrteľníkov. Každá bola v niečom iná a jedinečná, ale aj podobná a známa. Vďaka autorke som si mohla prečítať o osudoch úžasných knižných postáv, ktoré mi navždy zostanú v srdci. S autorkou sa ešte nelúčim, chystám sa na jej ďalšiu knižnú sériu Tajomná temnota.

22.12.2023

Na kolenách Na kolenách Juraj Gerbel

Kniha NA KOLENÁCH je 4. dielom zo série Andrej Bojar a voľným pokračovaním akčného trileru Vtedy a tam. Ide o samostatnú knihu a na užitie si jej príbehu nie je vôbec potrebné čítať predošlé diely, čomu som sa potešila, keďže je to moje prvé stretnutie s autorom. Kniha je rozdelená na 4 časti a dej sa odohráva na 3 miestach súčasne (Moskva, Kolín nad Rýnom, na letisku a pokračuje v lietadle). Najviac sa mi páčili kapitoly o hlavnom hrdinovi Andrejovi Bojarovi, odohrávajúce sa na letisku a v lietadle. Prostredníctvom rozhovorov, hlavne so Salvenmoserom, ktoré svižne odsýpali, som mala možnosť ho spoznať a obľúbiť si ho (pripomína mi Jacka Reachera od Lee Childa). Autorov štýl písania mi hneď sadol, opisy prostredia boli vykreslené tak akurát, aby si čitateľ spravil obraz a vedel si ich predstaviť, neboli zbytočne dlhé, neodpútavali ma od samotného deja, čo považujem za pozitívum. Kapitoly končili tak, že nútili čitateľa pokračovať ďalej v čítaní, takže som nemala inú možnosť a čítala som nedočkavo ďalej a ďalej. Príbeh rýchlo plynul a na prvý pohľad nesúvisiace dejové línie sa navzájom prelínali a vzájomne dopĺňali. Niektoré scény autor napísal tak, až mi behal mráz po celom tele, boli veľmi realistické (v pozitívnom zmysle - nevadia mi brutálne scény). Tento napínavý triler kombinuje prvky detektivky, psychológie, hororu, bojových umení, a akcie, preto neváhajte a určite po ňom siahnite. Nielenže si užijete kvalitne napísaný príbeh, ale jeho kúpou podporíte aj telesne znevýhodnené deti a dospelých.

03.08.2023 5 z 5

Past Past Melanie Raabe

Kniha PAST je mojím prvým stretnutím s autorkou. Po zhliadnutí hodnotenia na DK som od knihy neočakávala nič svetoborného. Kniha ma ale veľmi milo prekvapila. Obsahuje naozaj originálny príbeh o spisovateľke Linde, ktorá sa celých 12 rokov snaží vysporiadať so smrťou, vraždou jej sestry Anny. Obzvláštnením knihy sú kapitoly z Lindinho románu Pokrvné sestry, ktorý hlavná hrdinka napísala, aby do svojho domu, z ktorého nikdy nevychádza, nalákala sestrinho vraha. Prostredníctvom týchto kapitol nám autorka odkrýva minulosť, Linda spomína a autenticky píše o sestrinej vražde a vyšetrovaní. Autorka si dala veľmi záležať na charaktere hlavnej hrdinky, ktorá dominuje v celom príbehu. Vďaka opisom jej pocitov, myšlienok som sa s ňou dokázala stotožniť, chápala som, čo si všetko musela prežiť, aké pochybnosti ju trápili, aké strachy prežívala. Na konci knihy sme sa dozvedeli, prečo vrah zabil jej sestru. Otázka - prečo? Lindu celý život trápila, preto som bola rada, že sa dočkala jej odpovede. Kniha bola veľmi čtivá, vďaka krátkym kapitolám, autorkin štýl písania ma dokázal držať v napätí počas celého príbehu, čítanie som si veľmi užila. Preto ma veľmi teší, že ma na poličke čaká aj jej druhá kniha. Túto knihu budem určite odporúčať ďalej aj ostatným čitateľom.

30.05.2023 5 z 5

Ostrov Ostrov Emily Bleeker

Autorka nám ponúka napínavý príbeh o prežití a tajomstvách, kde musia dvaja obyčajní ľudia spojení tragédiou, čeliť pravde. Príbeh bol prerozprávaný z pohľadu oboch hlavných postáv, Lillian a Davida a prelínal sa aj v čase. Vďaka striedaní minulosti - života na ostrove a prítomnosti - reportáže pre Hedline News som sa dokázala viac vžiť do celého príbehu. Autorka ma dokázala svojim autentickým štýlom písania a popisom života na ostrove vtiahnuť do deja a donútila ma premýšľať nad tým, ako by som sa zachovala v rovnakej situácii ako Lillian alebo David. V príbehu sa stále objavovali veci, ktoré ma prekvapili a autorka postupne odhaľovala všetky súvislosti, ktoré pekne do seba zapadali. Kniha sa mi veľmi páčila, hneď som sa do nej začítala a nedala sa odložiť. Ak si chceš aj ty prečítať nejaký napínavý príbeh o prežití, tak ti určite odporúčam túto zaujímavú knihu.

16.04.2023 5 z 5

Cesta do Provensalska Cesta do Provensalska Alica Eštoková

Kniha CESTA DO PROVENSALSKA je mojou druhou prečítanou knihou od autorky. Rada si občas prečítam príbehy z bežného života, a keďže som od autorky čítala knihu KÝM JE ČAS, ktorá sa mi páčila, rozhodla som sa siahnuť aj po jej ďalšej knihe. Musím sa priznať, že som sa hneď na začiatku stratila v časovej osi, chýbalo mi tam vymedzenie kapitol - dej sa mi zdal neusporiadaný, skákalo sa z jednej situácie do druhej. Opisy prostredia Provensalska mohli byť trošku detailnejšie, ale nevadilo mi to až tak veľmi, keďže sa v príbehu dialo veľa vecí, a potom by bola kniha zbytočne dlhá. Po prečítaní som zistila, že tento príbeh je voľným pokračovaním knihy ELIZA:ZVÁDZAJ MA POMALY, a možno preto som nemala pocit stotožnenia sa s hlavnou hrdinkou. Celkovo to bolo jednoduché, nenáročné čítanie, ale nevyvolalo vo mne žiadne emócie.

12.03.2023 3 z 5

Niečo vo vode Niečo vo vode Catherine Steadman

Kniha NIEČO VO VODE je autorkin prvý román, ktorý som sa rozhodla prečítať vďaka zaujímavej anotácii. Kniha začína na str. 7 a až na str. 21 sa dozvedáme, ako sa volá hlavná hrdinka, ktorá rozpráva celý príbeh. Začiatok knihy bol skvelý, hneď ma navnadil, rovnako ako anotácia knihy, na čítanie. Postupne sa ale začal príbeh veľmi naťahovať, dej mal príliš pomalé tempo. Keďže musím knihu vždy dočítať, tak som zaťala zuby a čítala ďalej. Ku koncu už bol dej trošku svižnejší a prekvapil ma hlavne nečakaný záver. Knihu nemôžem ohodnotiť ako výbornú, pretože ma príbeh nepohltil, chýbalo mi tam napätie a zostalo mi veľa nezodpovedaných otázok. Ak by som to mala zhrnúť, celkovo som sa s čítaním potrápila, knihu som dočítala skôr z povinnosti, čítanie som si tým pádom neužila. Preto knihu hodnotím ako priemernú - neurazí ani nenadchne.

23.02.2023 3 z 5

Rok v Oxforde Rok v Oxforde Julia Whelan

Kniha ROK V OXFORDE je mojou prvou prečítanou knihou od autorky. Táto na prvý pohľad nenápadná kniha v sebe ukrýva nielen romantický, ale aj dojemný príbeh plný lásky a oddanosti. Autorka napísala príbeh, ktorý je veľmi autentický a reálny, podarilo sa jej veľmi dobre opísať emócie a prežívanie jednotlivých postáv. Ďalej kladne hodnotím opis prostredia Oxfordu a Oxfordskej univerzity, vďaka autorke som sa ocitla v príbehu a pozerala som sa na opisované miesta Eleanorinými očami. Krátke kapitoly dopomohli k tomu, že dej rýchlo plynul. Príjemným obzvláštnením boli aj úryvky básní na začiatku každej kapitoly. Kniha sa mi veľmi páčila, vyvolala vo mne veľa emócií a obsahovala aj hlboké myšlienky, takže ma prinútila sa aj trošku zamyslieť.

12.02.2023 5 z 5

Psychohry Psychohry Leona Deakin

Musím sa priznať, že na začiatku knihy som bola z príbehu nadšená a prvá tretina knihy sa čítala sama. Bohužiaľ, po dalších a dalších kapitolách moje nadšenie opadávalo, kniha ma až toľko nepohltila, dej začal byť zdĺhavý a do čítania som sa musela nútiť. Niečo mi tam chýbalo a ani mi úplne nesadol štýl autorkinho písania. Ku koncu knihy sa ale dej rozbehol a nevedela som sa dočkať, ako to všetko dopadne. Páčil sa mi hlavne nápad knihy o psychopatoch, vďaka ktorému som sa dozvedela niečo nové o tejto skupine ľudí zo psychologického hľadiska, keďže autorka je certifikovaná psychologička. Toto bolo moje prvé stretnutie s autorkou a aj napriek tomu, že ma kniha úplne nedostala, ak by bolo pokračovanie, určite by som mu dala šancu a ďalšiu knihu zo série by som si prečítala. Aj napriek nejakým nedostatkom knihu hodnotím pozitívne a dávam ⭐⭐⭐⭐.

30.08.2022 4 z 5

Život a iné predsmrtné zážitky Život a iné predsmrtné zážitky Camille Pagán

Táto kniha obsahuje príjemné oddychové čítanie ako stvorené na leto a na dovolenku. Aj keď sa v ňom hovorí o ťažkej téme a chorobe -rakovine, nie je to žiadne depresívne čítanie. Autorka príbeh napísala s ľahkosťou a vtipom. Vďaka autorkinmu štýlu písania som knihu prečítala za pár dní. Určite tomu dopomohli aj krátke kapitoly a rozprávanie z pohľadu hlavnej hrdinky, vďaka čomu som sa rýchlejšie vžila do jej pocitov a konania. Príbeh obsahuje aj romantickú linku, ktorá je do príbehu pridaná nenútene. Toto je moja prvé stretnutie s autorkou a určite nie posledné, keďže som si pred pár dňami kúpila ďalšiu jej knihu a už sa neviem dočkať, kedy sa ponorím do jej ďalšieho príbehu. Knihu odporúčam hlavne nenáročným čitateľom, ktorí hľadajú príjemné letné oddychové čítanie.

21.08.2022 5 z 5

Hrobka Hrobka Kate Mosse

Kniha HROBKA je druhým dielom zo série Languedoc a mojou prvou prečítanou knihou od autorky. Prvú knihu zo série - Labyrint som ešte nečítala, ale už ma čaká na poličke, a ja sa neviem dočkať, kedy sa znovu ponorím do jej tajomného deja, protože čítanie tejto knihy som si veľmi užila. Autorke sa podarilo napísať tajuplný príbeh a prepojiť históriu so súčasnosťou. Obidve dejové línie boli pre mňa pútavé. To, ako autorka opísala vône, farby, štebot vtákov, slnko vo vlasoch, či zimomriavky z hmlistého, ponurého prostredia bolo jednoducho dokonalé. Autorka výborne zachytila atmosféru príbehu a v niektorých častiach som mala pocit, ako keby som sa tam sama ocitla. Príbehu nič nechýbalo, bolo tam napätie, tajomstvá, záhady, mystika, láska, história, ale najmä nádherné opisy francúzskeho juhu. Kniha stojí určite za prečítanie, tak neváhejte a vyskúšajte.

09.07.2022 5 z 5

Bavilo ma žiť Bavilo ma žiť Abby Fabiaschi

Táto kniha obsahuje naozaj veľmi neobyčajný príbeh, prerozprávaný z troch uhlov pohľadov (Maddy, ktorá už nežije, jej manžela Bradyho a dcéry Eve), ktorý Vás vďaka autorkinmu štýlu písania okamžite vtiahne do deja a nečakaný záver. Kniha sa mi čítala veľmi dobre, určite tomu dopomohli aj krátke kapitoly, ktoré ma nútili pokračovať v čítaní. Páčilo sa mi, ako autorka na postavách ukázala, že zmierenie sa so stratou blízkej osoby je naozaj veľmi ťažké. Bolo pekné sledovať, ako si Brady a Eve postupne prešli rôznymi štádiami smútku a akceptácie so smrťou, a ako si pomaličky k sebe hľadali cestu a budovali svoj vzťah. Obzvláštnením knihy boli zápisky z Maddinho denníka. Okrem toho, že Vás tento príbeh chytí za srdce, ešte Vás aj obohatí o pekné myšlienky a životné pravdy, preto neváhajte a určite si túto knihu prečítajte. Ja ju budem odporúčať každému čitateľovi.

30.05.2022 5 z 5

Nad priepasťou Nad priepasťou Mária Havranová

Romány pre ženy vôbec nevyhľadávam, ale túto knihu som prečítala za jeden deň, pretože je napísaná naozaj pútavo. Samotný príbeh bol spestrený aj básňami a navyše bol aj okorenený ľahkou erotikou. Vyvolal vo mne úsmev, dojatie, nadšenie, očakávanie a ďalšie neopísateľné pocity. Páčilo sa mi rozdelenie dejovej línie z pohľadu ženy - matky - manželky - milenky a muža - otca - manžela. Táto kniha určite stojí za prečítanie a verím, že Vás chytí od prvej strany a ktorú prečítate jedným dychom, rovnako ako ja. Je to reálne napísaný príbeh, ktorý sa môže stať ktorejkoľvek z nás.

23.04.2022 5 z 5

Genéza Genéza Robin Cook

12. diel zo série Jack Stapleton a Laurie Montgomeryová ponúka zaujímavú zápletku a nahliadnutie do nového odboru genetickej genealógie, čo považujem za veľmi originálne. Na tejto sérii sa mi páči, že nás autor vždy oboznámi s predchádzajúcimi dôležitými udalosťami z ostatných kníh zo série a čitateľ sa vďaka tomu dokáže ľahšie zorientovať v príbehu aj po dlhšej prestávke v čítaní. V tomto dieli sa musela Laurie vysporiadať s naliehavých zdravotným problémom - podstúpila mastektómiu (odstránenie všetkých prsných tkanív) a ooforektómiu (odstránenie vaječníkov), za čo ju veľmi obdivujem. Páčilo sa mi, že autor spomenul aj to, ako sa darí ich malej dcérke Emmke a že napreduje. Táto kniha sa mi čítala oveľa lepšie ako tá predchádzajúca (PANDÉMIA), ponúkla mi väčšiu dávku napätia, dej gradoval, aj keď v záverečnej časti bol vrah už známy, neubrali to na dramatickosti. Mne sa kniha GENÉZA veľmi páčila, aj napriek tomu, že niektorí čitatelia mali k tejto knihe výhrady, ja ju odporúčam.

27.02.2022 5 z 5

Kedy zabiť Kedy zabiť John Grisham

Kedy zabiť je autorovou prvou knihou. Má veľa autobiografických čŕt. Dnes už sa John Grisham právu nevenuje, ale 10 rokov zastupoval ľudí, nikdy nie banky, poisťovne či veľké korporácie, podobne ako hlavná postava Jake Brigance. Autorova bohatá právnická a politická prax mu poskytla zaujímavú a silnú tému pre túto knihu. Od Johna Grishama som čítala už viac kníh, ale táto kniha ma pohltila pre silný príbeh o rôznych podobách spravodlivosti. Najviac sa mi páčilo nahliadnutiu do zákulisia súdneho procesu, celá príprava na proces, výber poroty a to, ako sa porotcovia radili pred verdiktom. Po prečítaní príbehu si kladiem otázku: Je správne vziať spravodlivosť do vlastných rúk? Táto skvelá kniha ma prinútila zamyslieť sa nad odpoveďou. Román Kedy zabiť je pre mňa obohacujúcou ukážkou americkej justície 80-tych rokov a určite ho odporúčam všetkým milovníkom kníh z právnického prostredia.

04.02.2022 5 z 5

Vesmír na pleciach Vesmír na pleciach Jennifer Niven

Príbeh bol zaujímavý aj poučný zároveň, dozvedela som sa niečo nové o chorobe prosopagnózia. Kladne hodnotím originálne a inšpirujúce hlavné postavy, veľa krásnych myšlienok a krátke kapitoly. Páčilo sa mi, ako sa kapitoly striedali (z pohľadu Libby a z pohľadu Jacka) a ako sa vzájomne dopĺňali.
Obdivujem Libby za jej veľké srdce, odvahu a ako sa vyrovnala so všetkými zlými vecami v jej živote, ale predovšetkým za to, že sa s nimi naučila žiť a hľadať v nich to pozitívne. Obdivujem ju aj za to, ako sa naučila mať rada samú seba takú, aká je.
Jack bol veľmi originálnou postavou, obdivujem ho za to, ako každý deň musel čeliť svojej chorobe.
Autorke sa podarilo vymyslieť naozaj silné a inšpiratívne osobnosti.
Tento krásny príbeh o sile porozumenia určite odporúčam každému.
Citát z knihy: Kým si nažive, stále na teba niečo čaká a aj keď je to zlé, a ty to vieš, čo môžeš urobiť ? Nemôžeš prestať žiť. Truman Capote

10.01.2022 5 z 5

Mlč ako hrob Mlč ako hrob Brad Parks

'' Ahoj, prepáč, zabudla som ti povedať, že dnes popoludní idú deti k lekárovi. Skočím po ne do školy.'' - nevinná sms, ktorá zmenila život sudcovi Scottovi Samsonovi, jeho manželke Alison a ich dvom deťom, dvojčatám, Samovi a Emme. Kniha začína veľmi dobre, rodičom unesú deti, napätie stúpa, potom sa dej odohráva v prostredí súdu, čo môže niektorých čitateľov odradiť, ale ja mám rada knihy z právnickeho prostredia, a túto časť knihy som si užívala a potom ma príbeh úplne vtiahol do deja a prežívala som emócie hlavných postáv - absolútnu neschopnosť, panický strach, túžbu pomôcť, bezmocnosť, bolesť. Ich skúška ohňom im potvrdila to, ns čom v živote skutočne záleží. Na jednoduchej radosti z rodinného života, na láske, na radosti a najmä na dobrom zdraví. Koniec knihy bol úplne nečakaný a každé slovo v posledných kapitolách som hltala jedným dychom. A musím sa priznať, že som nezadržala ani plač. Knihu Mlč ako hrob určite odporúčam, pretože ponúka čitateľovi napínavý, zamotaný dej plný zvratov a nečakaných udalostí. Nenechajte sa odradiť časťou, ktorá opisuje prípady zo súdnej siene, táto kniha naozaj stojí za prečítanie, keď už ste sa do nej pustili, pretože by ste prišli o úžasný koniec.

05.01.2022 5 z 5

Přiznání Přiznání John Grisham

Po dlhej dobe som konečne siahla po knihe od môjho obľúbeného autora Johna Grishama. Mám rada knihy s právnickou tematikou a táto kniha ma vôbec nesklamala. Dej bol napínavý od začiatku až do konca. Autor mal všetko do detailu premyslené. Kniha dokáže u čitateľa vyvolať množstvo emócií a vtiahnuť ho do deja. Skvelé čítanie.

22.08.2019 5 z 5

Nic nebude jako dřív Nic nebude jako dřív Karin Slaughter

Síce som dočítala len druhý diel série Will Trent, ale poviem vám úprimne - WAU! Karin Slaughter je skvelá. Až žasnem nad tým, čo všetko a ako je schopná vôbec vymyslieť. Autorka vás dokáže výborne prekvapiť a doslova vám vyraziť dych.

07.08.2019 5 z 5

Kriminálník Kriminálník Karin Slaughter

Detektívne príbehy spisovateľky Karin Slaughter mám veľmi rada. Kriminálník je šiestou knihou (a rozhodne nie poslednou), ktorú som od tejto nadanej autorky čítala a opäť ma vôbec nesklamala. Časť príbehu sledujeme z pohľadu Amandy Wagnerovej v minulosti, časť z Willovho pohľadu, svoj priestor dostala i Sára a dievčatá z ulice. Je zaujímavé sledovať ich myšlienkové pochody a spomienky a odhaľovať prepojenie udalostí, ktoré vedú až do minulosti. Nielen čitatelia, ale aj Will Trent sa konečne dočká nejakých odpovedí na otázky, ktoré ho trápia celý život. Ako to bolo s jeho rodičmi? Aký je pôvod vzťahu Will - Amanda? To a omnoho viac sa skrýva na stránkach tohto napínavého thrilleru.

07.08.2019