Nymfadora Nymfadora komentáře u knih

Krysař Krysař Viktor Dyk

(SPOILER) Tak teeda! Na to, jak stará knížka to je, a že se nachází v nepříliš populárním seznamu maturitní četby, mě opravdu překvapila. :)
Nádherně záhadný temný začátek, kdy si tajemný krysař příliš váží své nezkrotné svobody, připomíná atmosférou Poeova Havrana. Když se ale tahle hrdá duše zamotá do spárů lásky a zažívá nejednu zradu, začne být čím dále lidštější. A to je, co mě na knize tolik okouzlilo - děsivost faktu, že je do postavy Krysaře možno se v průběhu knihy vžít natolik, že jeho závěrečný čin odsoudíte až po jejím zaklapnutí.
Takže, kdo se chce na chvíli cítit jako temný záporák, jen do toho! :)))
Jinak se rozhodně v ději neztratíte a jazyk, jimž je Krysař psán, je kráásný, aniž by to ubíralo srozumitelnosti.
Pro fajnšmekry a maturanty, chtějící před komisí zazářit, doporučuju si najít historický kontext a něco málo k původní pověsti o krysaři. A fun fact (nejen) pro maturitní zoufalce, co tohle snad dočetli až sem - údajně mohl být záhadným Krysařem středověký německý lokátor (zakladatel města), jenž si Hamelnské děti odvedl jako své budoucí občany nikam jinam než do Olomouce, (tohle prý vybádal jakýsi vědec na základě častého výskytu jistého příjmení právě v Olomouci). Jen si tenhle fakt prosím případně ověřte, než jej u matury řeknete. :)
Kdo by teda chtěl vědět víc - zdroje jsou SPN učebnice dějepisu 2 a video od kanálu Na potítku. :)

02.01.2024 5 z 5

Čarodějnice dřívější a budoucí Čarodějnice dřívější a budoucí Alix E. Harrow

Pro mě naprostá srdcovka. Jestli v sobě máte aspoň špetku nezkrotného romantika a nevadí vám impulzivní odvážnost, jíž je příběh prosycen, tak do toho!!! (Kniha je protkána místy až drzým feminismem.) Děj tak akorát nechává čtenáře vychutnat si popis rozporuplných pocitů postav nebo atmosféry Salemu, než jej vrhne do dalšího nečekaného zvratu. A ach ty básničky, pohádky, zaříkadla... Musím smeknout před překladateli.
Je dlouhá, ale stojí to za to.
Jo, a ten konec neuhodnete, vsadíme se?

07.11.2023 5 z 5

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

Detektivky vás nebaví, ale chcete něco malinko reálnějšího než fantasy? Tohle je ono! :)
Za sebe můžu tvrdit, že se v té změti potenciálních podezřelých a minima informací nakonec dostanete do fáze, kdy se zdá být vrahem každý, snad i samotná Pippa... :)
Ale tohle je za mě právě to, co děla knížku natolik svěží a čtivou: štve vás nejen, že nevíte, kdo je vrah; ve výsledku nevíte vůbec kdo, s kým, co a jak - aby si snad člověk začal dělat tu Pippinu nástěnku, (co je znázorněna na obale.) :) Uznávám, že tohle může i odradit, ale fakt doporučuju tomu dát šanci. Je to sakra chytlavý !!
A pro ty z vás, co aspoň trochu zvládáte angličtinu, nebojte se toho. Knížka je napsána veelmi srozumitelně a jasně. Zezačátku může být malinko těžší se v cizím jazyce začíst, ale po tak prvních 30 stranách to půjde úplně samo ani nebudete vědět, že nečtete česky. :)) A originál je vždycky nejlepší!!

02.01.2024 4 z 5

Ech...
Kniha je napsána velmi srozumitelně a dosti jednoduše, ale naprosto suše. :(
Hrůzy, které vězni zažívali v lágrech, se mě tak nějak nezvládaly dotknout samy od sebe a já si musela připomínat, o čem že to vlastně čtu. Což protáhlo čtení téhle útlé knížečky na několik TÝDNŮ. ( A to má cca 200 stran...)
Takže, pokud z toho chcete tahat fakta, je suprová, (otázkou ale stále zůstává, jak moc je to důvěryhodný pramen - co vše si Solženicyn "přibarvil"); ale pokud čekáte něco co "poučí i pobaví," tak zvolte raději jiná dílka. :))

06.01.2024 2 z 5

Antigona Antigona Sofoklés

(SPOILER) SPOILER ALERT: všichni umřou!!!
Co jiného taky čekat od antické tragédie... :D
Kniha krásně přibližuje příběh Oidipa a Antigony ze Starých řeckých bájí a pověstí. Díky ní jsem tu koncentraci naprosto nečekaných až bizarních zvratů snáze pochopila. Rozkládá je totiž v čase, ( !ačkoli se celá hra odehrává v jeden den!), a místo "hlasu" Eduarda Petišky příběh "vypráví" samy postavy.
Jedná se o útlou knížečku s nabušeným dějem, takže pokud volíte k maturitě - rychle přečteno, ale rozbor se píše dlouze a těžko.
Jinak pro četbu ze zájmu super, dá se všude vzít s sebou a nevyžaduje nějakou extrémní koncentraci.

24.09.2023 4 z 5