newtory newtory komentáře u knih

Inkognito v Praze Inkognito v Praze Ephraim Kishon

Moje prvé stretnutie s autorom a hneď s fatálnymi následkami, láska na celý život...
Poviedka: "Židovský poker" (s mojim priateľom Joselem), nehynúca klasika, zlatý štandard, trójska unca humoru.

18.04.2016 5 z 5

Filosofický slovník Filosofický slovník Walter Brugger

Jeden z najlepších filozofických slovníkov s akým som sa zatiaľ stretol. Napísaný v duchu osvedčenej nemeckej filozofickej tradície, abstrahujúc od revolučného, liberálneho a v súčasnosti tak módneho francúzskeho (nešťastné súhvezdie Baudrillard, Foucault, Deleuze, Derrida, Rorty a spol.) postmoderného ľavicového ponímania filozofie. Autorsky sa podieľal pomerne rozsiahly kolektív autorov. Text suchý, ako dobre odležaná Frankovka, ale hutný až dosť.

18.04.2016

Judaizmus Judaizmus Jaroslav Franek

Veľmi dobre napísaný úvod do problematiky judaizmu pre nezasvätených. Trocha histórie, trocha náboženského kultu, trocha kultúry, niečo z literatúry, niečo o sviatkoch. Z každého rožka troška, spôsobom, ktorý neurazí ani tých zasvätených.

17.04.2016 4 z 5

Mrtvol na tři hroby Mrtvol na tři hroby Jamie Mason

Vražda, je niekedy jediné schodné riešenie a vôbec nie najľahšie.
Absurdný, čierny humor, to je to, čo ma dostalo. Od začiatku do konca som sa dobre bavil. Jedna z mála detektíviek (ak nerátam božskú Agathu) ku ktorej sa plánujem znova vrátiť.

06.04.2016 5 z 5

Hravo i dravo Hravo i dravo Herluf Bidstrup

Fortieľne pekne urobené, z niektorých námetov trocha "trčí" ľavicovosť autora, ale veľká väčšina obrázkov je predovšetkým "ľudská, veľmi ľudská". V podstate jedna z mojich obľúbených, jeden z prvých úlovkov v rodičovskej knižnici a milá spomienky na časy žitia dávno minulé.

03.04.2016 5 z 5

Encyklopedický slovník Encyklopedický slovník kolektiv autorů

Vynikajúca pomôcka na každú príležitosť. Mínus jedna hviezdička za trocha "zaostávajúcu" aktuálnosť. Zvyšné štyri za nikdy nestarnúcu aktuálnosť.

02.04.2016 4 z 5

Domov Domov Henryk Grynberg

Excelentné. Nádherná kniha napísaná nádherným jazykom. Prečítané na jeden záťah. Hold patrí určite aj prekladateľke, jej výberu a jeho prevodu.
Príbehy vypĺňajú medzery v našom poznaní. Kvantum historickej literatúry z obdobia holokaustu a dostatok zdrojov z "ich" najstarších dejín. Po roku 1945, akoby prestali existovať, ale "oni" ďalej žijú a svojím bytím svedčia o nebytí.
Nechápal som čo sa dialo v Poľsku potom, ako sa "žilo", Grynberg odpovedá a nečíta sa to ľahko, nie kvôli forme podania tá je vybrúsená a takmer poetická aj keď plná smútku a nezodpovedných otázok.
Citlivo zvolený výber z troch poviedkových zbierok neruší a vytvára zdanie celku, deje sa posúvajú, preskupujú, odpovedajú...
Vynikajúco opísaný plynulý prechod z národného socializmu (ak ho zúžime na antisemitizmus nacistov) do reálneho socializmu (ak sledujeme to isté). Vedomie krehkej (asi takmer "neexistujúcej" hranice) medzi oboma izmami. Ale ľudia potrebujú žiť a žiť znamená veriť, možnosť aspoň malilinko sa zachytiť "pazúrikom"(drápkem) nádeje do závesu reality. Trošilinka nádeje, viery v niečo lepšie, lepšie aj pre Židov, malý pevný bod kdesi v neurčitej budúcnosti...
Ale budovanie reálneho"socializmu" to sú vysoké méty, vidina "ľudstva" je vidina, v ktorej človeka nevidieť a tak vytriezvenie je pre preživších o to bolestnejšie.
Zdá sa, že pre Židov jestvuje jediný kúsok zeme (o veľkosti niekoľkých futbalových ihrísk) kde označenie "Žid", nie je nadávka.
Kniha je to útla, ale fyzikálne veličiny sú zavádzajúca kategória, dej v určitom zmysle pokračuje tam, kde skončila predchádzajúca kniha, u nás vydaný Grynbergov titul: Židovská válka, Vítězství

25.02.2016 5 z 5

Skutočný príbeh o Pinocchiovom nose Skutočný príbeh o Pinocchiovom nose Leif G. W. Persson

Únavný, nekonečne dlhý príbeh. Prvých 200 strán sa ešte dá čítať, potom sa dej zauzľuje až do chvíle, kým čitateľ tratiac záujem o príbeh nezačne preskakovať riadky, aby to už mal konečne za sebou. Problém nie je dĺžka, čitateľ rád prečíta aj oveľa dlhšie aj niekoľko zväzkové publikácie za predpokladu, že niečo prinášajú. Tento príbeh je len kratochvíľou komisára Bäckströma a jeho hyperaktívnej citujem: "klobásky" (výraz vyskytujúci sa v tejto podobe na každej druhej, tretej strane). Koniec je vyslobodením.

17.02.2016 odpad!

Dětská encyklopedie Dětská encyklopedie Bohumil Říha

Toto bola "Biblia" môjho detstva. Dodnes si spomínam na jednotlivé heslá a ilustrácie k nim. Kniha bola poznačená dobou, ale nie natoľko, aby jej to ublížilo. Edukácia prevážila nad ideológiou. Malý krôčik pre vydavateľa, veľký skok pre jednotlivé detstvá.

14.02.2016

GOGO chalan z internetu GOGO chalan z internetu Daniel Štrauch

To je ten prípad, keď sa opovážim ohodnotiť knihu bez čítania a stačia mi na to dve veci:
1.) Prelistovať si knihu v kníhkupectve a námatkovo tu a tam prečítať úryvok.
2.) Pozrieť si zopár videí (to je zdroj obživy dotyčného "autora" ) na you tube
A za seba môžem zodpovedne konštatovať, že táto kniha je: ...

08.02.2016 odpad!

Dívka, která nikomu nechyběla Dívka, která nikomu nechyběla Håkan Nesser

Príjemná detektívka. Hlavná postava stárnúci komisár, ateista, cinefil milovník klasickej hudby a dobrého vína. Rozlúštenie prípadu sa zdá spočiatku jednoznačné a jednoduché. Na konci sa ukáže, že tomu tak aj naozaj je, len s malým rozdielom, všetko je inak.
Nádherná je scéna, keď sa komisár vyberie premýšľať na jazero a prenajme si kanoe, vybaví sa vankúšikom aj slnečníkom nakoľko panujú neznesiteľné horúčavy tak aj výdatnou zásobou minerálky...a potom niekde uprostred jazera začne premýšľať, ako "uľaviť" svojej minerálkou preplnenej schránke v kanoe, kde sa človek pomaly bojí pohnúť, aby sa neprevrátil.
Nájde sa zopár maličkostí, kedy logika riešení kríva, ale nevadí.
Postavy sú celkom milé ľudsky vykreslené a príjemne pôsobí aj suchý humor v dialógoch.
Na rozdiel od trápnych a prihlúplych "Dievčat vo vlaku" v ktorých reklama sľubuje nadpozemsky dobré čítanie je to poctivá detektívka, ktorá sa nesnaží nikomu nič dokazovať taký "zlatý štandard".

28.01.2016 4 z 5

Maďarsko-slovenský a slovensko-maďarský slovník Maďarsko-slovenský a slovensko-maďarský slovník Ladislav Tanko

Je to síce tesne po-novembrový slovník, ale vôbec mu to neublížilo a z momentálne dostupných asi najlepšia voľba. Doteraz ma ešte nikdy nesklamal.

27.01.2016 5 z 5

Malý Vinnetou Malý Vinnetou Karel Franta

Útly zošitok ktorý som priam miloval a dodnes ľutujem jeho stratu. Určite sa k nemu pokúsim opäť dostať. Je to kus môjho detstva...

22.01.2016 5 z 5

Nevlastní děti země Nevlastní děti země Otokar Březina (p)

"Pějme píseň ze slov, jež značí ve všech jazycích země smrt."
No kto toto vyloží to netuším, ale priznajme si, neznie to nádherne ?

17.01.2016 3 z 5

Městečko v Ohiu Městečko v Ohiu Sherwood Anderson

Veľmi príjemným prekvapením bol pre mňa objav tejto knihy, ktorá mi zo všetkého najviac pripomína akéhosi amerického Čechova (realizmus, ako vyšitý). Občas, keď sa mi do čítania poviedok nechce, trocha švindľujem a začínam čítať od tej najkratšej... Tu som po prečítaní tretej zistil, že výskyt niektorých postáv sa opakuje a že tadiaľ cesta nevedie. Nuž, začal som pekne od začiatku a vyplatilo sa. Príbehy relatívne krátke, ale hutné. Pekná psychologická kresba postáv. Nie vždy veselé čítanie, ale obohacujúce. Malé mesto poskytuje menej priestoru pre jednotlivca a tak si občas niektoré postavy pripadajú, ako chytené v osídlách. V takmer každom príbehu sa objavuje postava mladého redaktora miestneho časopisu, niekde je súčasťou príbehu, inde len ako štatista. Niektoré postavy vzbudzujú súcit, iné si ho nezaslúžia ale každá je potrebná a zaujímavá.
Príbehy končia a mladý redaktor odchádza z mesta...

02.01.2016 5 z 5

Cesty s tetičkou Cesty s tetičkou Graham Greene

Príjemné čítanie, aj keď vymeniť UK za Paraguay, ako spôsob nájdenia zmyslu života mi pripadá, ako asymetrická výmena ale proti gustu...
Zaujímavé postavičky, niektoré bizarné, iné tajomné, niektoré hybridné. Z napohľad silnej osobnosti, tety sa stáva slabá žena. Z nudiaceho sa bankára na penzii zaneprázdnený pán...Vyzerá to na happyend, ale čitateľ má pocit, že rozprávač sa unavil a príbeh sám už nemá kam gradovať a tak koniec je vyslobodením pre čitateľa aj rozprávača. Je to moja prvá kniha od G. Greena, nemám s čím porovnávať, preto končím.
Dávam štyri hviezdy, keď si načítam niečo viac od autora, možno budem kritickejší.
P.S. Fascinujúci preklad, ak sa raz (nedajbože) vyberiem do Istanbulu, asi bude dosť ťažké nájsť chrám Santa Sofia.

02.01.2016 4 z 5

Dievča vo vlaku Dievča vo vlaku Paula Hawkins

Dobrá, ale nijak oslnivá kniha, keď siahnem naslepo do oddelenia detektívok a vytiahnem hociktorú knihu, čo mi príde pod ruku je šanca 50 na 50, že vytiahnem detektívku rovnakých kvalít, alebo podstatne lepšiu.
P.S. Reklama je všemocná (!)
P.S.1. Po všetkých tých oslavných komentároch som pochopil svoj omyl a namiesto pôvodných dvoch hviezd upravujem svoje hodnotenie.

30.12.2015

Sexuální mravy zakladatele islámu Sexuální mravy zakladatele islámu Zakaría Botros

Dosť nechutné, ako celá umma. Otrávený prameň, zdroj pitnej vody pre milióny. Mali by sa toho chytiť hygienici a zakázať konzumáciu.

29.12.2015 4 z 5

David Meyer je matka David Meyer je matka Gail Parent

Celý dej sa dá vtesnať do jediného aforizmu:
"Já jsem se oženil, má choť se vzmužila." (J&S)

24.11.2015 4 z 5

Nuda, ale usiluje sa tváriť milo. Čím viac s snaží, tým menej to funguje.

18.11.2015 3 z 5