newtory newtory komentáře u knih

Anglie slovem i obrazem Anglie slovem i obrazem Jindřich Marco

Nádherné, čierno biele fotografie z UK tesne po druhej svetovej vojne, neopakovateľná atmosféra " Anglie dávno zmizelé." Veľmi príjemné rozjímanie večer pri nočnej lampe.

26.01.2015 5 z 5

Slovník náboženství Slovník náboženství Mircea Eliade

Veľmi praktické, ak je to vždy poruke a obsažné (?) Nuž, len v rámci rozmerov.

05.11.2014 4 z 5

Lexikon magie Lexikon magie Milan Nakonečný

Fascinujúca kniha. Vynikajúce penzum pre základné, prehľadné a dôveryhodné informácie o veciach nedôveryhodných pre ľudí trpiacich na racio. Prirovnal by som ju k Borgesovej Fantastickej zoológii. Veď človek nemusí bezpodmienečne veriť v existenciu vecí, ktoré si môže tak krásne predstavovať. Táto kniha je pre fanatikov faktov úplná katastrofa a môže zanechať trvalé následky vo vnímaní tohto autora serióznych pojednaní o psychológii, vede ktorá popisuje niečo, čo nikto nikdy nevidel a predsa má na svedomí toľko zmätkov. Je to seriózne pojednanie o veciach obskúrnych a preto mimoriadne potrebné.

12.09.2014 5 z 5

Cestou za dobrodružstvím Cestou za dobrodružstvím Petr Placák

Autor nádherne zachytil atmosféru pred novembrového Československa. Hrabalovsky ironický text bez Hrabalovskej poézie, ale nie čara zbavený. Zhovadilosť života v komunistami okupovanej krajine. Oceňujem nuansy slovenskej reality, ktoré autor perfektne vystihol. Hašek by to možno nazval: "Tak trocha mierny cestopis unavenou krajinou v medziach zákona".

Levý břeh Levý břeh Varlam Šalamov

AD: valentýna
Ruská literatúra chce čas. To nie je víno z "krabice" to je slnko v skle. Každodenný život tiež nie je scénou z akčného filmu. Je to sled plynúcich obrazov. Niekedy rýchlejšie a zmysluplnejšie, inokedy pozvoľna a možno aj bezo zmyslu. Ruská literatúra akoby niekedy postrádala dej, ale drámy sa odohrávajú pod povrchom, je to to nevypovedané a niekedy aj nevypovedateľné. Nie rýchle prestrihy, ale plynulé, niekedy pomalé sekvencie. Vychutnať ruskú literatúru je ako naučiť sa vychutnať dobrý čaj a ten sa zo sáčku nepripraví.

Židé žertují Židé žertují Leonid Naumovič Stolovič

"Nechápu, proč vlastně existuje antisemitismus !"
"A všechno ostatní chápete?"

Ak máte pocit, že sa publikácie so židovským humorom opakujú a nič Vás už nemôže prekvapiť. Tak táto zbierka sa zásadne vymyká z tohto rámca. Príjemne prekvapí neošúchanými nádherne vypointovanými vtipmi.

"Národ který se naučil žít bez vlastní země nelze porazit."
Izrael Zangwill

Cesta po Řecku I Cesta po Řecku I Pausanias

Komentár k tejto knihe na Amazone ma dostal. Približný preklad:

Keď sme boli vlani v lete v Aténach, bývali sme v Hiltone, kúpil som si v obchode so suvenírmi "Sprievodcu po Grécku" myslel som si, že by sa mohol zísť. Aké to bolo sklamanie! Žiadne hodnotenia reštaurácií, autobusy, info, alebo nočný život - nehovoriac o úplnej absencii fotografií. S trochou šťastia sme dúfali že na Akropole uvidíme v Erechteiovom chráme obetu veštca, ale nevideli sme žiadne kuriózne miestne rituály, videli sme len mizernú strechu na Parthenone (ako sme zistili neskôr, mnoho chrámov v Grécku má nekvalitné strechy často aj steny - zdá sa, že Gréci nemajú žiadnu predstavu o správnej údržbe). Dal som tej knihe tri hviezdy len pre vtipné informácie, ale ten chlap Pausanias musí byť úplný lenivec, pretože z tej príručky mám pocit, že je už stáročia zastaraná.

Ak to autor zamýšľal ako vtip, je to dobré, ak to myslel vážne je to ešte lepšie.

11.07.2014

Lidé v hotelu Lidé v hotelu Vicki Baum

Ťažko opísať prečo, ale tá nostalgia starých dobrých čias, ktorá dýcha z každej stránky knihy, (navyše ak máte vydanie z roku 1933) ma dostala. Psychológia postáv bola zaujímavo vykreslená. A zápletka príjemne plynula. Prostredie luxusného hotela sa priam núkalo presladiť príbeh, ale našťastie sa tak nestalo. Niekto získal, niekto stratil. Čas čítania stratou určite nebol. Rád si to z odstupom času zopakujem.

10.07.2014 4 z 5

Muhammad - Život Alláhova proroka Muhammad - Život Alláhova proroka Ibn Ishák

Tak toto by som odporúčal v rámci multi kulti výchovy, ako povinné čítanie na všetky stupne škôl. Myslím, že táto kniha hovorí o podstate Islamu oveľa viac, ako Korán (alias zbierka orientálnej poézie), alebo všetky tie sladkasté reči pravoverných.
P.S. Nehodnotím kvalitu knihy, ale edukačnú stránku, jednoducho povedané, kto prečíta túto knihu a je "pri zmysloch" získava doživotnú imunitu voči islamu a nenechá sa zvábiť moslimami, ani ich sympatizantmi.

10.06.2014 5 z 5

Kolej na Svatém kopečku Kolej na Svatém kopečku Gabriel Chevallier

V čase keď som čítal túto knihu, podotýkam, bola to prvá kniha z rodičovskej police (mal som vysokú horúčku a nedalo sa so mnou vydržať), to bolo predovšetkým dobrodružstvo, bolo to čosi zásadne iné ako knihy dovtedy čítané, malo to príchuť tak trocha zakázaného...
A čo si z toho pamätám (?) :
Kamaráti, ktorí sa za žiadnych okolností nezradia. Systém ktorý síce prísne trestá aj veľa vyžaduje, no nájdu sa aj takí, čo sa mu odvážia postaviť a vzdorovať.
Nuž, bolo mi s tou knihou v posteli celkom dobre, zhltol som ju na jeden záťah. Dnes je to už len milá spomienka, ktorú možno pokazím, ak sa k nej opäť vrátim, pretože nedávno som znovu čítal Knihu džunglí, presne to správne vydanie, s tými správnymi ilustráciami, ale...
Kniha nezradila, ale príšerný slovenský preklad mi ju pokazil.

04.06.2014

Prezident v Bratislave Prezident v Bratislave Václav Havel

Pekné spomienky, škoda federácie...

24.04.2014 5 z 5

Bílá lvice Bílá lvice Henning Mankell

Asi najslabšia kniha od Mankella čo som čítal. Inak tá politická korektnosť väčšiny autorov severskej školy mi už pomaly začína liezť na nervy.

14.04.2014 2 z 5

Co Dante neviděl Co Dante neviděl Rudolf Vrba

RE venulka.b : "Já sama jsem v Osvětimi byla, musím říct, že mě tam už nejspíš nikdo nikdy nedostane."

No comment...

04.04.2014

Ostrov Ostrov Aldous Huxley

Asi najslabšia kniha, ktorú som čítal od tohto autora. Ak sa minú nápady zostávajú idey, ak sú aj tie poslabšie zostávajú len utópie. Keď tak nad tou knihou rozmýšľam je to takmer gýč. Tá jedna hviezda je len z úcty k autorovi, ktorého napriek tomuto "románu" mám rád.
Hodnotenie na DK vnímam ako výsledok toho čím sa táto kniha snaží byť : "návodom pre žitie" a nie toho čím reálne je: "mizerný román".

31.03.2014 1 z 5

Matka Matka Maxim Gorkij (p)

To nie je kniha, ale politický manifest a navyše mizerný, za takéto niečo si autor plne "zaslúžil" prenasledovanie cárskej ochranky. V tomto odôvodnenom prípade, by som to kvalifikoval len ako ochranu dobrého vkusu. Túto knihu "bibliu proletariátu" som nedokázal dočítať za celý mesiac. A to v časoch, keď som v pohode hltal 300 strán denne.

19.03.2014 1 z 5

Podivuhodné posolstvo z inej hviezdy Podivuhodné posolstvo z inej hviezdy Hermann Hesse

Ťažko hodnotiť. Nádherné príbehy, fortieľne urobená kniha, ale ten preklad... za ten by mal niekto pykať !

18.03.2014

Proč se vraždí v Izraeli? Proč se vraždí v Izraeli? Nidal Saleh

Odpad. Fakt, že takíto "autori" beztrestne publikujú je smutný. Čo veta to perla. Taký malý rychlokurz antisemitizmu alias päť minútový Mein Kampf. Takýchto by mali súdnym rozhodnutím vodiť do Osvienčimu a občas ich tam preventívne nechať aj prenocovať.

06.02.2014 odpad!

Kolébka zla Kolébka zla Brian Keenan

Kým slovenské náboženské vydavateľstvá chrlia nedeľnú literatúru, Kalich vydáva Knihy.
„Kolébka zla“ je prvotinou, ale čitateľ to nepozná. Je to prvotina vyzretého autora.
Príbeh je oslavou ľudskosti zoči-voči (staro) novodobému barbarstvu. Napriek tomu čo sa nám snaží liberálna časť ľavice nahovoriť, Islam nie je obohatením našej kultúry, je jej dôsledným popretím.
Človek by očakával po viac ako štvorročnom väznení autora sebaľútosť a zdôrazňovanie svojho utrpenia, ale nedočká sa, kniha je plná pozitívnej energie navzdory zakúšanému.
V čase keď zanikla západorímska ríša a Európa sa ponorila do chaosu a vojen v duchu Hobbsovho: „Homo homini lupus“ boli to práve írski mnísi a misionári, ktorí sprostredkúvali poklady antiky a viery, kým sa kontinent“ neuzdravil“. Dnes je tu novodobé barbarstvo : Islam a jeho piata kolóna apologéti multi-kulti.
Snáď bude kniha írskeho autora tým pomyselným svetielkom v tmách. Tak ako Dostojevskij zvečnil svoje vyhnanstvo v Zápiskoch z mŕtveho domu, aby sprostredkoval svoju skúsenosť so samoderžavím tak Keenan núka tú svoju. Toto je výpoveď proti spavosti, medicína pre nenapraviteľných snílkov a ľahostajných. Viac takýchto kníh, pretože cisár je naozaj nahý, ale hovoriť o tom v XXI. storočí je politicky nekorektné.
P.S. Možno niektoré moje paralely, národnosť autora, prípadne orientácia vydavateľstva privádzajú k nesprávnym záverom, preto upozorňujem túto časť čitateľov, že jedinou formou viery s ktorou sa stretnú v knihe je viera v človeka a v to lepšie v ňom.

30.12.2013 5 z 5

Jídlo se nevyhazuje Jídlo se nevyhazuje Amir Gutfreund

Ako už naznačili niektoré komentáre mojich predchodcov, to nie je kniha z jedného „kusa“ príbehu, toto sú príbehy minimálne dva.
Poetické, milo humorné dospievanie Amira a Effi je hravé a hýri farbami. Autor nádherne, priam Hrabalovsky fabuluje. Suchý, miestami čierny, ale vždy originálny zmysel pre humor... Židia v svojej starej domovine...pre čitateľa znalého reálií, už aj táto veta znie ako patafyzika.
Len kým Hrabal bol prorokom „novej doby“, kde už nič staré nemá miesto a skončí na smetisku a bizarné postavičky starého sveta nemilosrdne mrzačí a likviduje nový režim, Gutfreund má celkom iné „zadanie“, je to o ľuďoch, ktorých smrteľne a s doživotnými následkami zranila jedna chorá ideológia. O tom ako sa snažia dokazovať, že ešte žijú. Slovami F.Kafku: „Logika je neúprosná, ale touze žít neodolá“. Ale realita je iná, prežili síce holokaust, ale sú už dávno mŕtvi.
Druhá časť príbehu je príbehom šiestich miliónov. Dej sa s ľahkosťou prehupne do minulosti, aby bolo jasné, aká je deliaca čiara tenká a ako málo dokáže príjemná súčasnosť ochrániť pred minulosťou.
Je to aj o vine, treste a odpustení. Ale ako odpustiť, keď vina bola dokázaná a trest často napriek tomu neprišiel ?
A prečo to všetko ? Neviem, azda len preto, aby aj nežidia pochopili, že prežiť nestačí, keď človek vo vnútri je mŕtvy.

30.12.2013 5 z 5

Židovské anekdoty Židovské anekdoty Karel Poláček

Židé jsou jako všichni ostatní, jenom že víc.
Už ani neviem odkiaľ je ten citát, ale "sekne".
Väčšina Poláčkových anekdot v tejto malej, milej knižke je chronicky známych, ale keď on ich podal tak milo.

07.11.2013 5 z 5