netopýr088 Online netopýr088 komentáře u knih

Šílenství Šílenství Mário de Sá-Carneiro

čistá schyzofrénia, Sá-Carneiro nám však prekrásnym moderným jazykom priblížil svoj vnútorný svet.

21.09.2022 4 z 5

Chvíle oddechu Chvíle oddechu Mario Benedetti

Spisovateľ svojho hrdinu stavia do niekoľkých spoločenských rolí (otec, manžel-vdovec, kolega, šéf i podriadený, kamarát, zať, milenec) a je zaujímavé, že na tak malej ploche dokáže vo všetkých týchto roliach postavy nechať prejsť vývinom, a to nielen hlavného protagonistu, ale aj tých niekoľko postáv vedľajších. Ostatné napísala už Koka.

21.08.2022 5 z 5

Mŕtve jazero Mŕtve jazero Hamid Ismailov

keď sovieti hádzali atomové bomby v dosahu vlastných ľudí, stačilo neďaleko postaviť jadrové pracovisko, aby sa mnohé vysvetlilo. Ľudia zomierajúci na záhadné choroby, vymierajúca step a jeden nadaný chlapec, ktorému voda z jazera spôsobila rastovú poruchu. Ale to všetko sa deje akoby na pozadí. V popredí je láska mladých ľudí... Hamid Je moja láska napísal kritickú romantickú tragédiu.

19.08.2022 4 z 5

Meteory Meteory Michel Tournier

ako som si už zvykol, u pána Tourniera je každá veta skvost, táto kniha má všetko okrem spádu, ale aj tak je výnimočná.

19.08.2022 5 z 5

Niekedy netreba zdolať vrchol Niekedy netreba zdolať vrchol Paolo Cognetti

vata s kvapkou alkoholu

19.08.2022 2 z 5

Astrachán Astrachán Dragan Velikić

Astrachán je kožušina z mladého jahňaťa. Tak jemná ako pavučina tohto románu, v ktorom všetko do seba akosi nejasne zapadá. Hrdina Marko (rozpoltený ako jeho rodný Belehrad, ako Juhoslávia), v ktorom sa stretávajú dejiny jeho rodiny i krajiny, ako to už vo Velikićových knihách býva. Za toto by sa ani Borges nemusel hanbiť, text-labyrint, ale literárne presný! A musím pochváliť aj grafickú úpravu, zalomenie strán a v neposlednom rade výber papiera, čitateľ má pocit, že sa dotýka astrachánu.

27.07.2022 5 z 5

Lanny Lanny Max Porter

raz ma takéto knihy nenadchýnajú a hotovo!

10.07.2022 3 z 5

Ľudia a stromy Ľudia a stromy Akram Ajlisli (p)

prvé štyri poviedky spojené postavou rozprávača Sadyka, tvoria základ tejto knihy o vzťahu ľudí k svojmu miestu v živote. Hojne je tu zastúpená téma odchodu a návratu k prameňom, zemi, stromom, rodine, alebo k starej láske. Kniha má svoje čaro, svoju atmosféru, a to mám v knihách naozaj rád, všetko podčiarknuté autorovým nepopierateľným rozprávačským talentom.

09.07.2022 4 z 5

Poslední interview Poslední interview Eškol Nevo

Nedávno zosnulý spisovateľ A. B. Yehošua v rozhovore z roku 2018 povedal, parafrázujem, že v súčasnej literatúre ide vždy o nejaké tajomstvo na úkor morálneho diskurzu. Eškolovi Nevovi sa v tomto románe podarilo skĺbiť literatúru tajomstva s literatúrou morálky. Na koľko je tento román skutočný alebo vymyslený je mi vcelku jedno, hlavne že je hlboko pravdivý...

19.06.2022 5 z 5

Nevera v Lisabone Nevera v Lisabone Antonio Muñoz Molina

celý deň som čítal prvú kapitolu stále dokola, tá bola skvostná, mám z nej 5strán zápiskov, zvyšok kapitol ma už v svetle tej prvej nemohol prekvapiť, pretože už tam bolo povedané všetko.

18.05.2022 4 z 5

Návrat Krista Návrat Krista Dušan Mitana

Nedávno som sa stretol s porekadlom: Vajatali hory, porodili myš. Keď si pomyslím, koľko rešerší, úsilia a čítania musela autora táto kniha stáť, tak sa tomu porekadlu len ťažko bránim, pretože to je veľa kriku pre nič, len hory v tomto prípade porodili miš-maš! Nedočítam, nehodnotím.

16.05.2022

Marakéš. Šicke me naše! Marakéš. Šicke me naše! Václav Pankovčín

Niekto mi túto knihu vychválil, až som asi nadobudol prehnané očakávania, o to väčšie bolo moje sklamanie...magický realizmus by to mohol byť, ak by situácie autor nehnal až do absurdna...keby to len tak okorenil po troche, takto mi ostalo len záhy pálenie. Niektoré poviedky sú len také kvákanie, v zmysle: nič sa nedeje, poďme fajčiť do sena! Neuchvátilo.

06.05.2022 2 z 5

Krátké slunce Krátké slunce Stanislav Stratiev

Dve kratšie prózy, v origináli vyšlo ako Podrobnosti o krajine (ten názov mi príde vhodnejší) ktoré spolu súvisia len svojou témou, ktorou je zatváranie očí pred pravdou histórie a hľadanie svedomia a vnútorný boj jednotlivca v slepej spoločnosti. Ako aj v Divej kačke medzi stromami autor predviedol hlboký psychologický ponor do svojich postáv a našiel priliehavé obrazy na vyjadrenie svojich postojov.

16.04.2022 4 z 5

Miesto v príbehu Miesto v príbehu Alfonz Bednár

Ako to už pri antológiách býva, tak ani táto sa nevyhla istej kolísavosti, čo do kvality vybraných poviedok... ale i tak vďaka za to, že sa niekto (P. Darovec) podujal zmapovať slovenskú poviedkovú tvorbu.

14.04.2022 3 z 5

Šarlátové písmeno Šarlátové písmeno Nathaniel Hawthorne

čítať Šarlátové písmeno v preklade p. Mihála, je ako čítať Kukučína, alebo Hronského. Ten pán vedel po slovensky, ale týmto sa podľa môjho pocitu poriadne vzdialil duchu anglického originálu. Ak by som sa v budúcnosti vrátil ku tejto knihe, vyberiem si preklad p. Kamenistého, pretože ten Mihálov považujem za nešťastný.

22.02.2022 3 z 5

Divá kačka medzi stromami Divá kačka medzi stromami Stanislav Stratiev

Chcel som napísať, že je táto útla kniha naivná, ale to by som klamal, pretože určite pramení z hlbokého pochopenia a pozorovania ľudí. Je to taká sonda dospievajúceho chlapca do sveta dospelých. Strieda rôzne zamestnania od sprievodcu v stredovekom hrade, cez natierača žeriavov, až po frézara a všade stretá postavičky svojej doby snažiace sa prežiť. Pozitívne dielko! Úsmevne pôsobila najme vojna predavačov jadierok.

23.01.2022 4 z 5

Zázračný fyzikus Zázračný fyzikus Jorge de Sena

Živelná živočíšna poetická aj naturalistická rozprávka plná erotiky...

03.01.2022 4 z 5

Podvojné účtovníctvo Christieho Malryho Podvojné účtovníctvo Christieho Malryho B. S. Johnson

Toto aj keby som nechápal, tak ma to prosto musí baviť... B. S. Johnson je firma na výrobu hračiek pre dospelých!

27.12.2021 5 z 5

Eklektik Bastard Eklektik Bastard Ivana Gibová

Mal som požičanú a nedočítal som, ak to mal byť punk, tak to bol na mňa príliš veľký punk. V grafickej úprave! V tej nie je ani kúštik typografie, text sa tlačí na okraj strany, až mám pocit, že z tej knihy niekto odrezal na trojreze hlavu a nohy, alebo chce príbeh vytiecť z väzby. Mierne to možno ospravedlniť šetrením papiera. Dokonca už takmer nezostalo miesto na pagíny. Zalomenie na vlajku pri absencii marga vyzerá akoby niekto ešte aj riadky poodstrihával. Vysádzať knihu bezpätkovým písmom je stáročiami nevykorenený hriech, číta sa to hrozne, na strane 23 mi začali slziť oči... je mi zle, a nie je to obsahom tejto knihy, tá grafika ma do príbehu ani nevpustila, mal som pocit, že mi ten text v ruke tancuje... v prípade, že je blok textu na stránke takto veľký, čítajúceho to vyťahuje z knihy von. Nie je nad to, keď dobrá kniha, čo tejto konkrétnej, priznávam, nemám právo upierať, je podporená dobrým spracovaním, čo je to, čo uprieť môžem. Grafik nerozumejúci zákonitostiam spôsobuje krivdu na spisovateľoch, ktorých takto ochudobňuje o čitateľov, ktorí majú radi okrem hodnoty textu, aj precízne prevedenie. Asi si ju kúpim, aby som mal ukážku toho, ako sa kniha nemá robiť!

27.12.2021

Děkanův prosinec Děkanův prosinec Saul Bellow

Nebyť toho že to napísal práve Saul Bellow, tak by to bola asi nuda.

16.08.2021 4 z 5