Astrachán

Astrachán https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/187254/bmid_astrachan-4Gk-187254.jpg 4 4 2

Román jugoslávského autora je reflexní historie jeho země za poslední půlstoletí a jeho tématem je totalita. Nejde o román v pravém slova smyslu, do toku vyprávění jsou vsazeny eseje i cestopisné črty. Hlavní hrdina je začínající spisovatel, syn válečného partyzána, důstojník státní bezpečnosti a příslušnice zámožné podnikatelské rodiny. Tyto dva životní postoje určují jeho myšlení, úvahy o osudu jeho země a národa. Hrdina, mimořádně citlivý člověk, nakonec zešílí. Ve vyprávění je spousta reminiscencí např. na osudy dvou Vladimírů - Nabokova a Lenina, na jejich postoje, narážek na osudy jeho země, která po staletí byla formována nájezdy dobyvatelů, naposledy Čapajevových vnuků.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Triáda

Astragan , 1991

jozik_v_tumane
08.06.2023

Zdržuji se hodnocení. Vůbec jsem nevěděl, která bije. Zajímavá atmosféra, ale fakt jsem se nevyznal ani ve vztahu tří hlavních postav.

netopýr088
27.07.2022 5 z 5

Astrachán je kožušina z mladého jahňaťa. Tak jemná ako pavučina tohto románu, v ktorom všetko do seba akosi nejasne zapadá. Hrdina Marko (rozpoltený ako jeho rodný Belehrad, ako Juhoslávia), v ktorom sa stretávajú dejiny jeho rodiny i krajiny, ako to už vo Velikićových knihách býva. Za toto by sa ani Borges nemusel hanbiť, text-labyrint, ale literárne presný! A musím pochváliť aj grafickú úpravu, zalomenie strán a v neposlednom rade výber papiera, čitateľ má pocit, že sa dotýka astrachánu.

srbská literatura středoevropská literatura

Dragan Velikić