Mŕtve jazero

Mŕtve jazero https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344059/bmid_mrtve-jazero-ZqP-344059.jpg 4 14 4

Desivý príbeh o dedičstve studenej vojny. Jeržan vyrastá v odľahlej časti sovietskeho Kazachstanu, kde sa testujú jadrové zbrane. Zamiluje sa do susedovej dcéry a v jeden večer, aby na ňu spravil dojem, skočí do zakázaného jazera. Rádioaktívna voda Jeržana zmení. Nikdy z neho nevyrastie muž, zatiaľ čo z dievčaťa, ktoré miluje, sa stane krásna žena.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Inaque

Вундеркинд Ержан , 2014

netopýr088
19.08.2022 4 z 5

keď sovieti hádzali atomové bomby v dosahu vlastných ľudí, stačilo neďaleko postaviť jadrové pracovisko, aby sa mnohé vysvetlilo. Ľudia zomierajúci na záhadné choroby, vymierajúca step a jeden nadaný chlapec, ktorému voda z jazera spôsobila rastovú poruchu. Ale to všetko sa deje akoby na pozadí. V popredí je láska mladých ľudí... Hamid Je moja láska napísal kritickú romantickú tragédiu.

Iveta248
15.11.2020 4 z 5

Rozprávanie Jeržana - dospelého muža v tele dieťaťa - o svojom detstve, rodine, susedoch, kamarátke, hudbe. Príbeh v časoch studenej vojny. Poetika, básničky a pesničky v origináli prepojili jednotlivé dejové línie. Zaujímavé čítanie, aj keď mená a názvy pre mňa ťažko zapamätateľné.

čika
15.12.2018 4 z 5

Poetika krutosti. Obcas som sa stracala v menach, prepojeniach, legendach a realite, ale nevadilo mi to

parvitas
27.10.2017 3 z 5

Východnú poetiku nijako zvlášť neobľubujem, preložené piesne boli síce zaujímavé a aj rozumiem, že celú túto novelku môže niekto hodnotiť vyššie, ja sa k nej už však vracať nebudem. Čo vyzdvihujem, je majstrovský opis strachu.
Útla knižka sa mi čítala rýchlo, chcela som vedieť, ako sa jadrové preteky v zbrojení počas studenej vojny prejavia na kazašskej púšti. Anotácia je dosť krutá, takže je jasné už z nej, že obeťami budú viacerí ľudia.
Rozprávača počas cestovania vlakom zajme mladučký talentovaný hudobník, ktorý si hraním na husle takto na staniciach zarába. Keď zistí, že to vlastne ani nie je chlapec, ale už dospelý muž, zaujíma sa, čo sa stalo, a tak sa dozvedáme celý príbeh dvoch rodín žijúcich v blízkosti "zóny", miest, kde dopadali strely či bomby... Je to smutné čítanie.

Autorovy knížky

Hamid Ismailov