nanana nanana komentáře u knih

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Člověk žije všechno hned napoprvé a bez přípravy. Jako kdyby herec hrál představení bez jakékoliv zkoušky. Ale za co může život stát, je-li první zkouška na život už životem samým?

Uvědomil si totiž najednou, že to je jenom náhoda, že Tereza miluje jeho a ne přítele Z. Že kromě její uskutečněné lásky s Tomášem existuje v říší možností nekonečné množství neuskutečněných lásek k jiným mužům.

Ve chvíli, kdy našemu jednání někdo přihlíží, přizpůsobujeme se chtě nechtě očím, které nás pozorují, a nic už není pravda z toho, co děláme.

Těm, kteří myslí, že komunistické režimy ve střední Evropě jsou výhradně výtvorem zločinců, uniká základní pravda: zločinné režimy nevytvořili zločinci, ale nadšenci, přesvědčení, že objevili jedinou cestu vedoucí do ráje. Hájili ji udatně a popravili proto mnoho lidí. Později vyšlo všeobecně najevo, že žádný ráj neexistuje, a nadšenci byli tedy vrahové.

A řekl si, že základní otázka není: věděli, nebo nevěděli?, nýbrž: je člověk nevinný proto, že neví? je hlupák na trůně zproštěn jakékoliv odpovědnosti jen proto, že je hlupák?

A tehdy si Tomáš vybavil příběh Oidipův: Oidipus nevěděl, že spí s vlastní matkou, a přesto, když pochopil, oč jde, necítil se nevinný. Nemohl snést pohled na neštěstí, jež způsobil svým nevěděním, vypíchl si oči a odešel slepý z Théb.
Tomáš slyšel křik komunistů, kteří obhajovali svou vnitřní čistotu, a říkal si: Vinou vaší nevědomosti tato země ztratila možná na staletí svou svobodu, a vy křičíte, že se cítíte nevinni? Jak to, že se na to můžete dívat?

Když jím kolegové kdysi pohrdali pro jeho předpokládanou zbabělost, usmívali se na něho. Teď, když jím nemohou pohrdat, když jsou dokonce nuceni si ho vážit, vyhýbají se mu.

V říši totalitního kýče jsou odpovědi předem dány a vylučují jakoukoliv otázku. Z toho plyne, že skutečným protikladem totalitního kýče je člověk, který se ptá.

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

"A co je tak skvělého na tom, být normalní?"

Slepota Slepota José Saramago

"Myslím, že jsme neoslepli, ale že jsme slepí. Slepí, kteří vidí. Slepí, kteří přestože vidí, nevidí nic."

"Nejvíc slepý je ten, kdo nechce vidět."

"Nevěřím, že špatnost a zlo mají nějaké meze."

"Kdybychom pokaždé mohli předvídat následky svých skutků a mohli je promyslet, nejprve ty bezprostřední, potom ty pravděpodobné a dále možné, představitelné, nehnuli bychom se z místa, kde nás zastavila první myšlenka."

Krakatit Krakatit Karel Čapek

"Prokop na ně udělal ohromný dojem tím, že dokázal vypít neuvěřitelné množství vína a kořalek aniž by spadl pod stůl."

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

"Nastala na světě neomezená hojnost všeho, čeho je lidem třeba. Všeho je však lidem třeba, jenom ne neomezené hojnosti."

"Člověk si třeba může myslet, že druhá víra je špatná, ale nemá si myslet, že ten, kdo ji má, je špatnej a sprostej a podvodnej chlap."

"Každá víra a každá pravda má něco dobrýho, a kdyby to bylo jen to, že ji ten druhej má rád."

"Je v povaze lidí, že když zažijeme něco tuze špatného, najdeme zvláštní uspokojení v tom, je-li to "to největší" v řečeném nepříjemném oboru, co svět světem stojí. Tak například uhodí-li vedro náramné, zavděčí se nám noviny, sdělí-li, že to je nejvyšší teplota dosažena od roku 1881, a přitom ještě máme trochu vztek na ten rok 1881, že nás přetrumfl."

12.12.2018 2 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

"Jako by vám zavázali oči a přinutili vás tak chodit, ohmatávat, klopýtat a vy byste věděli, že nablízku je kraj. Jediný krůček a bude z vás rozpláclý, roztříštěný kus masa. Což to není totéž? ... A co nečekat a skočit po hlavě? Nebylo by to jediné a správné, co by všechno rozuzlilo?"

12.12.2018 3 z 5

Galapágy Galapágy Kurt Vonnegut Jr.

"Ľudia sú takí, akí sú, a dosť. V tomto smere vytvoril zákon prirodzeného vývinu absolútne čestné ľudské bytosti. Každý je presne taký, aký sa javí navonok."

12.12.2018 3 z 5

Mechanické piano Mechanické piano Kurt Vonnegut Jr.

"Manžel říká, že někdo prostě musí být nepřizpůsobivý, že někdo musí klást nepříjemné otázky, co jsou lidi zač, kam směřují a proč tam směřují."