myshmother myshmother komentáře u knih

Malý bratr Malý bratr Cory Doctorow

Knihu doporučuji pro pubescenty a adolescenty, kteří odmítají číst a kteří se již dříve nenechali nalákat na Tolkiena nebo Rowlingovou. Tohle téma, plné ajťácké a hackerské terminologie, by je mohlo chytit za srdce a přivést k četbě. Můj osobní názor je, že by kniha stála za zfilmování.

Mravenci Mravenci Bernard Werber

Musím přiznat, že na začátku této knihy jsem naprosto netušila, "která bije". Soustředila jsem se více na pasáže s tajemstvím ve sklepě a mravenčí svět malinko opomíjela. Čím více se však rozvíjelo drama okolo mravenčí kolonie, tím více mne to vtahovalo do hmyzího světa a vzdalovalo od lidí. Asi jsme opravdu planetou hmyzu, nikoliv lidí a společenství mravenců je sociálně vychytanější, než to lidské. :-) Škoda, že se této knihy nedožil Ondřej Sekora...měl by radost. ;-)

16.02.2014 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Zatím poslední kniha autorů (škoda). Přečetla jsem všechny díly za sebou jedním dechem, za cenu studených večeří a nelibosti mého manžela. Písečný muž je vyvrcholením příběhu detektiva Joona Linna a thrillerové podání děje nedovoluje od knihy téměř odejít. Po dočtení poslední knihy jsem navíc zjistila, že se mi po Joonovi stýská, což je možná úchylné. :-/

Kouzlo objevů Kouzlo objevů Milan Lajdar

Nádherně napsáno. Celý život bydlím v Hradci Králové, o jeho historii vím poměrně dost, ale Doubkovy knihy mne nadchly a obohatily o mnoho nových poznatků. Kouzlo objevů je velice poutavá kniha, která ve vás vyvolá pocit, že musíte po přečtení vstát a jít hledat všechna ta místa, o kterých se v knize píše.

16.02.2014 5 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Autorka má zřejmě velice pochmurný sexuální život. :-) Zdolala jsem (se švindlováním a přeskakováním erotiky) první i druhý díl a musím konstatovat, že pro někoho může tato tvorba být velice čtivá. Pro mne bylo zajímavé základní téma, ale bohužel je zpracováno zbytečně obšírně, místy působí naivně, až parodicky a sex v pojetí hlavních hrdinů může vzrušit maximálně dvanáctileté školáky nebo dlouholeté sexuální abstinenty. Kdo četl v mládí Zelenou kobylu nebo Římanku či Miláčka , musí mi dát za pravdu, že se jednalo o mnohem "rajcovnější" knihy, byť v nich bylo sexu opravdu pomálu.
Druhý díl Padesáti odstínů... hodnotím kladně především za to, že mi konečně osvětlil, co s hlavním hrdinou v mládí prováděla paní Robinsonová a proč se Christianovi nesmí sahat na hrudník. Tyto dvě záhady mne po přečtení prvního dílu pronásledovaly a po jejich rozlousknutí se mi značně ulevilo. Jsem ráda, že třetí díl nemusím tím pádem číst. ;-)

16.02.2014 2 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Bylo mi zapůjčeno, jako naprostá knižní "pecka". Téma mě sice příliš nelákalo, ale neměla jsem zrovna co číst, tudíž jsem přijala. Na zhruba sté stránce jsem to chtěla vzdát, ale jak by řekl Jára Cimrman, zajímalo mne, zda celá kniha je tak slabá, jako její začátek. Postupně jsem se do děje celkem začetla, jelikož jsem zjistila, že zejména erotické pasáže, jsou ohromná sranda. Bohužel i ono parodické pojetí sexu mne začalo brzy nudit. Vzhledem k tomu, že autorka má zřejmě omezenou slovní zásobu (nebo jde o špatný překlad?), když už jsem bůhví pokolikáté četla, jak hrdinka "stoupá po spirále orgasmu, aby se nakonec roztříštila na milión kousků", začala jsem ony legrační pasáže úplně vynechávat a soustředila jsem se pouze na hlavní děj. Díky tomuto čtenářskému "fixlování", jsem byla nakonec schopna knihu dočíst a dokonce jsem se těšila na druhý díl, abych se dozvěděla, proč se Christianu Greyovi nesmí sahat na hrudní koš a co s ním v mládí vyváděla pedofilní rodinná přítelkyně paní Robinsonová. I druhý díl jsem následně zdolala onou "úspornou" metodou vynechávající erotické pasáže, takže se mi samotná kniha smrskla z 600stránek na zhruba 50 stran čistého děje, což už se dalo vydržet. :-) Na třetí díl jsem již odvahu nenalezla a přečíst bych se ho odvážila pouze za finanční kompenzaci, či v případě prohrané sázky. Nicméně všem zájemcům o zdolání tohoto "literárního skvostu" přeji hodně štěstí. ;-)

16.02.2014 1 z 5