MyMilla MyMilla komentáře u knih

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Krásné, nádherné dílo, které zanechalo ve mě trvalou stopu.
Četla jsem tuto knihu v 18-ti, kdy jsem už měla pevné a jasné názory, a vyjádření autorky jako by bylo mým vlastním viděním věcí, její hodnoty jsou mými hodnotami a její touha po svobodě, rovnopravnosti a uznání žen ve společnosti je mi velice blízká.
Ciltlivě a přírozeným způsobem napsaný román okouzlí každou jemnou duši.

16.01.2011 5 z 5

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše John Gray

Tato kniha je velice populární, ale nějak mi není jasné, proč?
Autor popisuje všemožné modelové situace vedoucí k střetům a jiným konfliktům mezi mužem a ženou v partnerství. V podstatě nemám mu co vytknout a stejně tak mě v ní nic nenadchlo. Vše, co autor tak "barvitě" popisuje, je mi dávno známé a stále jsem očekávala, že narazím na něco nového, zajímavého. A ono nic! Podle mě mluví o věcech běžných a stále aktuálních nezáživně a vše příliš zjednodušuje a popisuje lehkým, takzvaně stravitelným způsobem, že vzniká dojem, jakoby neměl o inteligenci čtenářek (především) příliš vysoké mínění a proto má potřebu jim vše vyložit polopatě. A nebere mě ani jeho humor. Prostě nic v tom pro mě není.
Nicméně mnohým tato příručka může připadat velmi poučná, takže nesoudím, jenom sděluji vlastní dojem z přečteného.

07.05.2012 2 z 5

Večery na dědince nedaleko Dikaňky Večery na dědince nedaleko Dikaňky Nikolaj Vasiljevič Gogol

Z mého pohledu nejpůsobivější autorovo dílo.
Je v tom neskutečná rozmanitost a poetičnost, čarovná až mrazivá atmosféra hraničící s hororem. A v neposlední řádě skvěle podané dialogy a čistá prostoduchost tehdejších nevzdělaných vesnických obyvatel vylíčená s dokonalou přesností a malebným koloritem.

26.02.2012 5 z 5

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Velmi citlivě a impozántně napsané dílo, které čtenáře seznamuje s životem a tvorbou jednoho z největších renesančních umělců Michelangela.
Spolu s hlavním hrdinou románu sledujeme události historického a kulturního vývoje válkami súžované Itálie. Autor citlivě přibližuje osudy klíčových hrdinů díla, provází nás temnými zákoutími lidské duše, kde vidíme veškerá trápení, pochybností a vnítřní boj každého jednotlivce.
Celkovou atmosféru dotváří autorův osobitý smysl pro humor a vídění zázraků ve věcech všedních a na první pohled bezvýznamných.
Výjimečné dílo! Vřele doporučuji.

15.01.2011 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Nejsem příznivcem sci-fi, ovšem táto sbírka mě nesmírně zaujala. A rozhodně ne proto, že autor má dobré jméno. Povídky nejsou pouhým vyprávěním, v každé se dá najít mnohem více, především jsou tam odpovědi na ty nejdůležitější otázky: co doopravdy jsme, kam jdeme a jaká je naše úloha na této planetě.
Líbí se mi i zpracování povídek a barvitost vyprávění, dovedu si živě představit každý děj a všechny povídky mají zvláštní snívou a někdy dokonce optimistickou náladu. Určitě stojí za přečtení.
Navíc kniha je skvělou inspiraci pro ilustrátory!

26.02.2012 5 z 5

Sněhová královna Sněhová královna Hans Christian Andersen

Pokud si mám vybrat z dlouhého seznamu pohádek tu nejlepší, je to bezesporu tato. Ta nejmilejší pohádka jakou jsem kdy četla. Je to ten nejkrásnější příběh, který se dotkne srdce.
Příběh velké statečnosti, naděje, neoblomné síly vůle a především hlubokého přátelství vás uchvátí a už nepustí. Je v něm všechno, co zásadně ovlivní každého dospívajícího čtenáře, pokud ovšem knihu čte srdcem. Považuji H. C. Andersena za geniálního vyprávěče, jeho pohádky jsou hluboké, jemné a nesmírně laskavé. A Sněhová královna je skutečně královnou pohádek, protože skrývá v sobě hluboké poselství.
Každá postava zde má svou úlohu, všechno je promyšlené a vzájemně propojené, každý zdánlivě bezvýznamný detail dotváří kouzelnou atmosféru a tvoří příběh. Autor citlivě otevírá povahu každé postavy, učí čtenáře rozumět nejen lidem, ale také zvířatům a rostlinám a žít spolu v harmonii a lásce.
A navíc pohádka je napsána krásnou řečí. Co víc dodat...

14.03.2012 5 z 5

Dvanáct křesel / Zlaté tele Dvanáct křesel / Zlaté tele Ilja Ilf (p)

Velmi zdařilá kritika tehdejších poměrů při budování socialismu. Je podivuhodné, že autoři se tehdy nedostali na seznam zakázaných, a to přinejmenším...
Šarmantní veliký konspirátor vás dostane do varu svou nápaditostí a drzostí s jakou dokáže podvádět, okouzlovat, zesměšňovat. Autorska dvojice skvěle popisuje tehdejší byrokratické prostředí mladé, teprve se vyvíjející sovětské společnosti, kde legračně kontrastují pozůstatky starých dob se smělými vizemi socialismu. Jde o zábavné čtení s dobrou zápletkou, avšak u Zlatého telete mi rozuzlení přijde nepřirozené. Aby tak inteligentní chlapík jako Ostap Bender skončil jako úplný idiot?..
Ale ať už čtenář má jakékoli námitky, rozhodně se skvěle pobaví mistrovsky podanými vtipnými dialogy a nesmrtelnými bonmoty. A to za přečtení rozhodně stojí!

13.05.2012 5 z 5