mygel mygel komentáře u knih

Z galejníka policajným prefektom - 1 Z galejníka policajným prefektom - 1 Eugène François Vidocq

Neviem, či aspoň časť z toho je pravda, no autor ako osoba preukázateľne žil. Zaujímavé počteníčko, akurát nie som veľký sympatizant udavačov, a tento pán si prácu agenta vybral aby zachránil svoju vlastnú riť pred galejami, kam zrejme patril, starý dobrý Charrière bol o dve triedy vyššie (aj keď si prisvojil príbehy spoluväzňov)..

18.07.2017 4 z 5

Les oběšených Les oběšených Liviu Rebreanu

Vlastenecký román z prostredia rumunsko-maďarského odohrávajúci sa počas prvej sv.vojny. Autora inšpirovala smrť vlastného brata, ktorého obesili ako zbeha.

18.07.2017 3 z 5

Hlad Hlad Knut Hamsun (p)

Knut Hamsun upadol po 2. svetovej vojne do nemilosti, pretoze za vojny sympatizoval s nacistickým režimom. V tejto knihe nájdete nepriamy odkaz na to, čo ho k tomu viedlo. Opis šéfredaktora (od ktorého záviselo či sa autor naje, alebo ho bude trápiť hlad) ktorý vôbec nesedí na nórsku príslušnosť, hovorí za všetko: "Vlasy má kudrnaté a krásné hnědé oči trochu neklidné, má ve zvyku šťourat se tu a tam v nose". Výborná kniha.

01.07.2017 5 z 5

Příběh opravdového člověka Příběh opravdového člověka Boris Polevoj

Zožratý jež, beriem. Protézy v kabíne, ok. Propaganda, v tej dobe, podmienka vydania. Overall chorosho.

12.11.2016 5 z 5

Bitúnok č. 5 Bitúnok č. 5 Kurt Vonnegut Jr.

Pre fanúšikov sci-fi welcome to trafamaldor:)

12.11.2016 5 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

Maďarský patológ v službách najkontroverznejšieho doktora v dejinách...Pasáž o vyváraní mŕtvol v kotli, neuveriteľné čo to tí bundesmani vystrájali.

02.11.2016 5 z 5

Jaká je cena člověka Jaká je cena člověka Jevfrosinija Kersnovskaja

Ak len 5 percent z toho je pravda, tak aj to by stačilo....

28.10.2016 5 z 5

Malajská kariéra Malajská kariéra Pierre Boulle

Z celej knihy ma zaujal len číňan natriasajúci sa v sedátku buldozéru...ale nie je na škodu ani pohľad do prebyrokratizovej kolonizačnej spoločnosti na ťažbu kaučuku, ktorú nerozhodila ani druhá sv.vojna. 56 percent.

26.10.2016 3 z 5

Neznámý voják Neznámý voják Väinö Linna

Vynikajúca kniha, jedna z tých, čo vás presunú do hlavy autora a smejú sa či trpia s jeho hrdinami.

24.09.2016 5 z 5

Bylo jich deset Bylo jich deset Heinz Günter Konsalik

Osud desiatich vybraných nemeckých dôstojníkov s ruským rodokmeňom, určených v prísne tajnej misii k likvidácii samotného Stalina ako posledná možnosť zvrátenia kolesa svetových dejín. Námet zaujímavý, trochu neprehľadné vzhľadom na zmenu mien aktérov, ale výborne spracované..

04.09.2016 5 z 5

Tabáková cesta Tabáková cesta Erskine Caldwell

Rodinka Jeetera Lestera si v ničom nezadá s bežným obyvateľom dnešných tzv. osád. Stupidita a primitívnosť amerického juhu ako ho nepoznáme. K tomu občasné pseudonáboženské výlevy miestnej kazateľky. Kniha obsahuje jednu peknú myšlienku, a síce odlúčenie ľudstva od pôdy ako živiteľky.

04.09.2016 3 z 5

Cesta slepých ptáků Cesta slepých ptáků Ludvík Souček

Dobre sa to čítalo, až na tie (našťastie krátke) prokomunistické politické pasáže. 5 hviezd

15.08.2016 5 z 5

Bratranec Pons Bratranec Pons Honoré de Balzac

Téma sa dá aplikovať v ktorejkoľvek krajine, a v ktorejkoľvek dobe. Smutné...

21.07.2016 5 z 5

I pod oblohou je peklo I pod oblohou je peklo Milo Komínek

Středověká inkvisice by někdy bledla závistí nad prostředky, pod nimiž se lidé "dobrovolně" přiznávají k činům, za které je potom posílají na šibenici. Tyto skupiny výkonných hrdlořezů jsou získány z ulice, je to nejhorší spodina, které komunismus umožnil vybíjet si své pudy na bezbranných lidech, provinivších se jen tím, že nechtěli být nemyslícím stádem.

04.07.2016 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Dalo sa to čítať, keď si človek zvykne na opakovanie osôb a udalostí. Trochu mi to pripomínalo automatický štýl písania Milana Nápravníka. Trochu psychedelické, trochu morbídne, a trochu filozofické.

26.06.2016 5 z 5

Případ Viktor Případ Viktor Karl Veken

Tři talíře hrachu jsem vyžral!!!

16.06.2016 5 z 5

Byly jsme tam taky Byly jsme tam taky Dagmar Šimková

Treba si to prečítať...

16.06.2016 5 z 5

Život a osud Život a osud Vasilij Grossman

Súhlasím s Flipperom, kniha mohla byť rozdelená na viac častí a nie takto poprehadzovane, hoci Grossman občas dáva na začiatku pokračovania indície o ktorý príbeh sa jedná. Čo mi vadilo: klasický neduh ruskej literatúry-chaos v menách (patronymá..atď) plus okato včlenený židovský aspekt do v podstate rýdzo ruskej tragédie s klasickými ruskými prvkami. Koniec nemastný neslaný. Oveľa viac som si užil Turgenevove "ľudové" diela. Nakoniec si ale zaslúži obdiv, že si niekto v Rusku dovolil niečo také napísať. 89 percent

30.05.2016 4 z 5

Medzi odtieňmi sivej Medzi odtieňmi sivej Ruta Sepetys

Po tejto knihe som zabŕdol do krvavých jahôd. Ruta je o.k. ale toto sa zdá byť nářez..Za snahu literárne odčiniť čo sa stalo s príbuznými jej otca dávam neunzig prozent.

10.05.2016 4 z 5

Sen o Tróji Sen o Tróji Heinrich Alexander Stoll

Vzhľadom na súbežné čítanie s Fordovým medzinárodným Židom....konečne jedon čo premenil kapitál na sen a naopak..ohne konspiration!

27.04.2016 5 z 5