Muflonius Muflonius komentáře u knih

Galateo aneb o mravích Galateo aneb o mravích Gionvanni Della Casa

Chceš-li vědět jak se chovat k ostatním, tak aby si tě vážili a měli tě rádi, tak musíš mít přečtenu tuto malou knihu. Toto dílko ti velmi pomůže, teda pokud jsi z renesanční Itálie.
Popravdě by si tento svazeček měli přečíst všichni. I když napsána před staletími, stale je tam spousta pravd a postřehů, které jsou pravdivé stejně tak tehdy i dnes. Je to důkaz toho, že lidé se za tu "chvilku" vůbec nezměnili a stále trpí stejnými neřestmi. Při pročítání se mi před očima zobrazovali lidé, které znám a trpí zmiňovanými neřestmi. Několikrát i já sám.
Knížečka je míněna jako dobré rady synovi. Taková renesanční obdoba Carnegieho Jak získávat přátele a působit na lidi.

27.11.2013 5 z 5

Na čem si stojím Na čem si stojím Oliver Sacks

Je zajímavé slyšet příběh doktora, který se stal pacientem a pohlédl na svět z druhé strany teploměru. Pokud je to neurolog známý svými knihami o zvláště zvláštních případech, vznikne díky toho ojedinělá kniha, která je nejen dílem vědce, ale i člověka. Je to pohled do hlubin člověka, kterému se stalo něco nepochopitelného a popisuje jeho boj o uzdravení. Tato kniha je také plná filozofie života a uvědomění si sebe sama. Jsem potěšen.

30.09.2013 5 z 5

Nápad se mi velmi líbil, podle recenzí jsem měl velké očekávání. Bohužel očekávání překonalo realitu. Je to zajímavě zpracovaný dobrodružný příběh, ale přece jen asi už ne pro mě. Čtivý a děj ubíhá rychle. Osobně mi připadá konec velmi oteřený a tak se nabízí možnost pokračování.

25.09.2013 3 z 5

Cesty Evropou Cesty Evropou Karel Čapek

Opět příjemné počtení. člověk zažije cesty literáta a to jak s jeho pohledem, tak i s jeho nadhledem. Není to vyprávění kdovíjakého dobrodružství, je to setkání obyčejného člověka s cizími zeměmi. V podstatě formou reportáží poznáme evropu v době, kdy si dámy zkracovaly vlasy a pánové chodili do kaváren číst noviny.

17.09.2013 5 z 5

Dějiny řemesel a obchodu v Čechách v 14. a v 15. století Dějiny řemesel a obchodu v Čechách v 14. a v 15. století Zikmund Winter

Měl jsem to štěstí, že jsem tuto knihu dostal do rukou v tištěné podobě. Nelituji peněz, které jsem do toho investoval, neboť Winter byl výborný psavec a ještě lepší historik své doby. Pokud se hlouběji zabýváte pozdnim středověkem a ranným novověkem, tak vřele doporučuji. Je to odborna kniha, ale psaná krásnou češtinou.

17.09.2013

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Kvalita ověřena staletími, co dodat.

17.09.2013 5 z 5

Elektropolis Elektropolis Otfried von Hanstein

Prostě mám slabost pro sci-fi z let, kdy ještě ani jako žánr neexistoval. Je zábavné i zaujímavé jak si tehdejší autoři představovali pokrok. Lehká oddychovka, autor se zbytečně nepárá s dějem a ten kvapem utíká a odhaluje město elektřiny jaké svět neměl tu možnost nést.

17.09.2013 4 z 5

Lovci koření na cestě do bájné Indie Lovci koření na cestě do bájné Indie Edith Huyghe

Osobně mne fascinují objevné cesty a odvaha či bláznivost objevitelů. Tato kniha velmi poutavým a čtivým způsobem nastiňuje vývoj obchodu s kořením, který je jedním z motivací k objevování nových cest neznámými končinami do míst známých i dosud neobjevených. O cestách do Ameriky byly už napsány stohy knih, ale toto je jedna z mála knih zabívající se castami koření. Doporučuji.

16.09.2013 4 z 5

Listy z cesty kolem světa Listy z cesty kolem světa Tavík František Šimon

Tato kniha se mi do rukou dostala náhodou, ale jsem za tu náhodu rád. Cestopis českého grafika vznikl na základě jeho úvah a dopisu, které napsal při výpravě do USA, pokračuje přes Japonsko, Čínu a zpět k domovině.
Je to sbírka pohledů člověka, který má rád kulturu a umění. Už v polovině dvacátých let popisuje Amerikanismus jako čisté materiálně zaměřenou společnost zaměřenou na efektivitu. Předválečné japonsko ho uchvacuje svou starobylou kulturou a je jí doslova učarován. Čína té doby je na prahu bolševického převratu a nastavuje prohlédnutí do reality z Japonského snění. A mohl bych pokračovat. Je to popis světa, který už je dnes tak jiný, ale hlavně z pohledu vzdělaného českého muže té doby.

10.01.2014 5 z 5

Hellraiser (dvě povídky) Hellraiser (dvě povídky) Clive Barker

Předně si cením originallity, která tomuto autoru nechybí. První novela podle mne byla svou temnotou mnohem neodolatelnější. Na druhou stranu mě druhé dílko vytrhlo ze spárů nejhlubší tmy. Chytlavé . Neotřelé. Přečteno velmi rychle.

05.11.2013 4 z 5

Bestiář Bestiář Luboš Antonín

Není to Pliniovo O přírodě, i když se na něj sem tam odkazuje. Kniha jako taková je kompediem příšer a bestií s odkazem na prameny z kterých se rodily. Velmi příjemně zpracováno, Kdo se nebojí tam, kde žijí draci a fascinuje ho lidská imaginace, ten se s radostí ponoří do tohoto reje tvorů a netvorů.

17.09.2013 4 z 5

Antropoložka na Marsu Antropoložka na Marsu Oliver Sacks

Sacks to umí. Nejen že má o čem psát, ale i podat to dokáže velmi příjemně. Jeho publlikace donutí člověka zamyslet se nad samozřejmostí toho co má a zda vubec to co vnímá je celá realita. Je to podařené pokračování jeho knihy Muž, který si pletl manželku s kloboukem.

16.09.2013 5 z 5

To snad nemyslíte vážně! To snad nemyslíte vážně! Richard P. Feynman

Nikdy předtím jsem nemusel životopisné knihy moderních představitelů. Po přečtení tohoto dílka jsem odložil svou nedůvěru. Velmi inspirativní a zábavnou formou podaný pohled na svět a zážitky, které přinesl čas, jak plynul jednomu s největších fyziků a lidí vůbec.

16.09.2013 5 z 5

Platnéřství Platnéřství Miroslav Mudra

Pokud vám jde o jasný a nazorný přehled vývoje plátových zbrojí, je tato útlá knížečka to pravé. Jestli se navíc zajímáte o válečnou historii či dokonce se zabýváte její rekonstrukcí, tak tato publikace patří k povinně volitelné literatuře.

16.09.2013 4 z 5