mtrefil1 mtrefil1 komentáře u knih

Ve stínu palem Ve stínu palem Karel May

Soubor jedenácti povídek z různých Mayových povídkových knih. Většina, tedy šest povídek pochází z knihy Oranže a datle (česky jako Ve stínu palem). Další čtyři povídky pochází z knihy Po cizích stezkách a povídka U Haddedihnů (česky také jako Dodatek nebo Ríh, Ríh, Ríh) je dodatkem k cyklu Ve stínu pádišáha. Téměř všechny povídky (až na Kristus či Mohamed) jsou poměrně dobré, vytknout se dá pouze u některých příliš velká náboženská laděnost. Jinak je kniha jako téměř každá Mayovka výborná.

07.06.2020 4 z 5

Na Río de la Plata Na Río de la Plata Karel May

Kniha napínavá od začátku až do konce, tentokrát z Jižní Ameriky. Druhý díl mi ale přišel o trochu lepší. Ve druhé polovině už mi začínalo trochu vadit, jak Karl vždy padoucha pustí a on ho opět chytí, což se opakuje asi třikrát. Nicméně například boj na farmě stojí za to. Doporučuji všem.

Kapitán Kajman Kapitán Kajman Karel May

Knížka je z Mayovy rané tvorby. Ve skutečnosti se jmenuje Zajati na moři. Piráti mi do mayovek moc nesedí. Sam Firegun (Deadly gun) nenahrazuje Shatterhanda dobře. Opět doporučuji Olympii, jelikož tam Vinnetou neskalpuje. Jediné pravé vydání je však od návratu

26.05.2018

Vinnetou, rudý gentleman III. Vinnetou, rudý gentleman III. Karel May

Strhující pokračování dobrodružství Old Shatterhanda, tentokrát společně s Old Deathem. Vinnetou je zde přes název knihy pouze okrajově. Old Shatterhand je nucen zaměstnat se jako soukromý detektiv a jeho úkolem je nalézt ztraceného a uneseného syna bankéře Olberse. Cestou musí bojovat proti Ku-Klux-Klanu, pokusit se urovnat spory mezi Komanči a Apači a dorazit k zlatonosné bonanze. V poslední kapitole se začíná rozvíjet děj dalšího svazku, a to dobrodružství s Old Firehandem, jeho synem a samozřejmě Vinnetouem. Nebudete litovat, když si tuto knihu přečtete.

28.03.2021 5 z 5

Loupežná karavana Loupežná karavana Karel May

Velice čtivá mayovka, plná napětí a dobrodružství, vylíčení pouští je opravdu úžasné a máte pocit, jako kdyby jste tam byli. Nejedná se o román, spíše o delší povídku. Děj se točí okolo uneseného syna francouzského obchodníka Latréaumonta, kterého musí zachránit Kara ben Nemsi a sir Emery Bothwell. Původně byl součástí povídkového souboru Oranže a Datle, který byl ve vydání od tohoto nakladatelství rozdělen do 3 svazků. Vřele doporučuji.

28.03.2021 5 z 5

Vinnetou, rudý gentleman II. Vinnetou, rudý gentleman II. Karel May

Druhé pokračování sedmidílného vydání slavného cyklu. Trochu mi vadilo až příliš mnoho někdy i zbytečných pérovek, které občas odvádějí od textu. K ději není co dodat, přes události na Nugget-tsilu a ve vesnici Kiowů se příběh překlene do detektivního druhého dílu Vinnetoua, kterého by v něm mohlo být trochu více. Další brilantní Mayovka, která vás okamžitě pohltí svým poutavým dějem.

03.07.2020 5 z 5

Vinnetou, rudý gentleman I. Vinnetou, rudý gentleman I. Karel May

Jedna z nejlepších Mayových knih v nejpřesnějším poválečném vydání. Jedná se o modernizovaný překlad Oskara Flögla od nakladatele J.R. Vilímka, 1901. Edice od nakladatelství Návrat se mi celkem líbí, až na příšerné dělení do mnoha svazků, díky čemuž je nyní kompletace cyklů mimořádně (i finančně) náročná. Tento svazek končí bojem mezi Inču-čunou a Shatterhandem, respektivem krátkým bojem mezi Tanguou a Shatterhandem. K brilantnímu příběhu opravdu není co dodat a proto knihu doporučuji všem. Na rozdíl od trochu čtivější Kocourkovy adaptace (např. Albatros 2014) obsahuje tato kniha množství dialogů a textu navíc. Kniha je doprovázena opravdu spoustou pérovek a třemi kvaši. Na burianovky sice nemají, ale špatné nejsou.

07.06.2020 5 z 5

Tave-šala a další příběhy Tave-šala a další příběhy Karel May

Druhá část Mayovy povídkové knihy Po cizích stezkách (tou první jsou Různá dobrodružství). Kniha je graficky velmi povedená a všechny povídky jsou čtivé a zábavné. Horší je to s výběrem povídek. První povídka - Tave-šala je tak trochu zbytečně zkrácený a převyprávěný román Trampem v Sonoře, který se rozhodně vyplatí číst celý i s dalšími dvěma díly (Vinnetou mezi Beduíny a Satan a Jidáš). Druhá a pátá povídka (Blizzard, Old Cursing-Dry) jsou z již zmiňovaného cyklu Po cizích stezkách. Třetí a čtvrtá povídka jsou Mayova starší díla - Kouzelná voda a Synové Upsaroků. Poslední, šestá povídka, je humorná anekdota Hořčicoví indiáni, která pochází z výborného románu Petrolejový princ. Celkově vzato - povídky jsou vynikající, ovšem jedná se o docela podivnou směs zkrácenin, výtržků a úplně nesouvisejících povídek.

07.05.2020 5 z 5

V Kordillerách V Kordillerách Karel May

Opět strhující až do konce. Zatímco předchozí díl se zabýval spíše cestou a problémy na cestě do hor, zde už konečně začíná honba za lstivým sendadorem. Vynikající.

Old Firehand Old Firehand Karel May

Zajímavá knížka, která ale kromě 20stránkové povídky Dva Shatterové nepřináší nic nového. Mírně přepracované povídky jsou již obsaženy v jiných knihách: Innu-nu-woh=Poklad ve Stříbrném jezeře, Old Firehand=Vinnetou 2, Abraham Lincoln=Kapitán Kajman. Olympia tak trochu vykrádá sama sebe. Ovšem povídky vůbec nejsou špatné.

07.04.2020 4 z 5

Různá dobrodružství Různá dobrodružství Karel May

Sedm napínavých povídek z Laponska, Afriky a Orientu. Tato kniha spolu s dvěma povídkami z Tave-šaly tvoří původní Mayovu povídkovou knihu Na cizích stezkách. Zatímco původní vydání od Hynka obsahuje všech devět povídek, reedice od TaM Hynkovu knihu dělí do dvou svazků. Povídky jsou opět plné dobrodružství, budou se líbit všem.

Lovec sobolů Lovec sobolů Karel May

Děj cyklu se opět přesouvá, tentokrát do Ruska a s vyjímkou poslední dvou stran bez Old Shatterhanda/Kary ben Nemsího. Příběh ale nic neztrácí na napětí a dobrodružství jako v předchozích čtyřech dílech. Opět za šest hvězd.

Údolí smrti Údolí smrti Karel May

V této knize vlastně cyklus vrcholí napínavým bojem v rtuťových dolech v Údolí smrti. Další ruské dobrodružství už je spíše jakýmsi dodatkem. Tato kniha je opět-jako vždy perfektní.

Královna pouště Královna pouště Karel May

Po trošku horším Dervišovi je Královna pouště jedním z dalších vybroušených Mayových románů. Tato verze s Karou ben Nemsím mě zkrátka bavila. Doporučuji všem.

Tarzanův návrat Tarzanův návrat Edgar Rice Burroughs

Skvělá kniha, ale oproti jedničce je více "pohádková". Ne, vlastně jen pasáže s kněžkou a trpaslíky jsou nereálné, avšak vůbec to nevadí. Doporučuji všem.

30.11.2018 5 z 5

Duch Llana Estacada Duch Llana Estacada Karel May

Opět velmi dobrá kniha, akorát dost krátká. Doporučuji verzi od Olympie.

26.05.2018 5 z 5

Old Shatterhand opět na Západě Old Shatterhand opět na Západě David Gruber

Poměrně zajímavá knížka která navazuje na původní mayovky. Potěší řada motivů, zakomponovaných do děje, které dohromady tvoří pěknou mozaiku. Děj je malinko překombinovaný, ale to je zejména kvůli celkem malému rozsahu. Zprvu je Mayův styl opravdu dokonale převedený, od poloviny to ale trochu pokulhává (nemyslím dějově). Zvláštní jsou psychovzorce. Ne, že by byly špatné, ale k Old Shatterhandovi (nebo zejména k Vinnetouovi) se prostě nehodí. Myslím, že měl autor raději zakomponovat Shatterhandovy lekce do děje jinak, bez použití slova "psychovzorec", byť jsou jako moderní vložka zajímavé. Naopak potěší řada detailů a návazností, rovněž některé scény, např. na farmě či výzvědy u řeky. Chybou je samozřejmě již mnohokrát zmiňovaný vrah Klekí-petry, ale jedná se opravdu o malichernost. Celkově jsem rád, že takováto kniha vyšla, myslím že jí fanoušci mayovek ocení a dobře je pobaví. Rozhodně bych se tedy nebránil nějakému rozsáhlejšímu pokračování.

27.11.2020 4 z 5

Krumir Krumir Karel May

Poměrně dobrá povídka Karla Maye, i když jsem čekal trochu více. Jiné povídly z orientu byly o trochu lepší. U Maye tato povídka vyšla.v knize Oranže a datle, do češtiny přeložené jako Ve stínu palem. Proto je mi záhadou, proč Krumir a Loupežná karavana (Gum, Mezi Škrtiči) nejspu součástí stejnojmenného svazku od téhož nakladatelství. Trochu zarážející je veliké množství překlepů, gramatických chyb a chybějících nebo naopak přidaných slov. Překlad je přitom poměrně dobrý a u jiných knih od Gabi se toto nestává. Vrcholem je překlep, kdy je místo "Duch solného jezera" napsáno "Puch solného jezera". Jinak je ale povídka velmi solidní a třeba závěrečný boj na solném jezeře nemá chybu.

07.05.2020 4 z 5

Růže pralesa Růže pralesa Karel May

Po předchozí Královně pouště se děj opět přesouvá z Afriky do Ameriky. Prvních cca 150 stran si myslíte, že čtete úplně jiný román a s tím předchozím to nemá nic společného, ovšem poté se u Stříbrného jezera dějové linie propojí a pokračuje se v pátrání po Eaglenestech.
Zajímavost: Postava Palomy Nakamy z filmu Old Shatterhand má předobraz právě v této knize

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Úžasná detektivka, které lze vyktout snad jen trochu méně Sherlocka. Snad vše už bylo řečeno, a tak také přidám šest hvězdiček

30.11.2018 5 z 5