Ve stínu palem

Ve stínu palem https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337443/mid_ve-stinu-palem-J76-337443.png 4 15 3

Další dobrodružství Kary ben Nemsího v severní Africe. V povídce Gum se stává zachráncem syna svého přítele ze spárů Hadžan Beje — dáviče karavan, který zavádí výpravy kupců v poušti na nesprávnou cestu, přepadává je a olupuje. Ghazva pojednává o osvobození zajatých černochů před prodejem do otroctví. A konečně v povídce Es sábí je popsán osud otce a syna, jenž se zřekl víry Mohamedovy a přijal učení Kristovo.... celý text

mtrefil1
07.06.2020 4 z 5

Soubor jedenácti povídek z různých Mayových povídkových knih. Většina, tedy šest povídek pochází z knihy Oranže a datle (česky jako Ve stínu palem). Další čtyři povídky pochází z knihy Po cizích stezkách a povídka U Haddedihnů (česky také jako Dodatek nebo Ríh, Ríh, Ríh) je dodatkem k cyklu Ve stínu pádišáha. Téměř všechny povídky (až na Kristus či Mohamed) jsou poměrně dobré, vytknout se dá pouze u některých příliš velká náboženská laděnost. Jinak je kniha jako téměř každá Mayovka výborná.

danny_21
02.07.2018 2 z 5

Další z podprůměrných Mayových sbírek, které popisují převážně skutky udatného šiřitele, křesťanského kazatele Kary ben Nemsího v Orientu. Hrdina v nich převážně řeší to, že křesťanství je největší spásou světa a každého muslima o tom neustále přesvědčuje a na víru převrací. Z těch lepších povídek stojí u mě za lepší průměr jen dvě - Písek zkázy a Krumir - 45 %

Kakho-Oto
03.12.2016 4 z 5

První povídka Gum je sotva průměrná, další dvě jsou velice dobré (kaplička na úpatí sopky se urve, poněvadž se v jejím okolí shromáždí příliš mnoho nenávistných muslimů - Proklatec, loupeživé otrokáře Baggáry vede údajný misionář, ve skutečnosti ničemný Angličan Gibson - Ghazva). 3,5 hvězdičky za celý soubor, jednotlivé povídky: Gum 50 %, Ghazva 75 %, Proklatec 85 %