MOu598 MOu598 komentáře u knih

Dům se zeleným stromem Dům se zeleným stromem Kelvin Lindemann

Četla jsem v prosinci 2008. Podle mých poznámek:
Hezká knížka, obsáhlá, dobře se čte.
Sága o rodině obchodníka v Kodani a jejich snahách v dánských koloniích (oblast africké Guinei, ostrovy Nicobary u Zadní Indie, léta 1773-83).
Někdy nesourodé, ale jinak hezké a zajímavé.
Zajímavé je také to, že autor v 20. stol. píše o 18. stol. a to podle historických dokumentů, hlavně korespondence.

Grónsko -  "Takussagut" Grónsko - "Takussagut" Karin Pavlosková

Četla jsem v listopadu 2008. Podle mých poznámek:
Poměrně dost informací o Gronsku, o lidech, lovu na moři, lovu sobů, bydlení.
Ich forma cestopisu, autorka si dost o sobě myslí, občas chaos, nedokončené vyprávění, lidi v Gronsku nejprve chválí, pak uvádí, že jsou zahleděni do sebe.
Ale hezké, dobře se čte.

Dánsko Dánsko Jakob Hansen

Četla jsem v říjnu 2008. Podle mých poznámek:
Spousta informací (některé již zastaraly). Hezké, přehledné, hodně fotek, plánky měst, mapa Dánska.
Útlý ale podnětný průvodce.

Až nadejde čas Až nadejde čas Peter Høeg

Četla jsem v říjnu 2008. Podle mých poznámek:
Příběh 3 žáků jedné soukromé školy v Kodani na začátku 70. let.
Zvláštní. Divné. O krutosti, času a jeho vnímání. Přátelství, boj proti dospělým.
Zvláštní.

19.07.2017 3 z 5

Nesmiřitelní Nesmiřitelní Poul Ørum

Četla jsem v srpnu 2008. Podle mých poznámek:
Během jednoho a pak asi 3 dnů se odehraje celý děj. Psáno jako film + pocity hlavního hrdiny.
Trichu napínavé, dost drsné. Jen pár hrdinů, ale vesměs záporných.
Tento žánr není šálek mého čaje.

19.07.2017 2 z 5

Ditta, dcera člověka Ditta, dcera člověka Martin Andersen Nexö

Obsáhlý román. Drsné.

Černý kotel Černý kotel William Heinesen

Četla jsem v červnu 2008. Podle mých poznámek:
Hůř se čte, málo vypravěčský ton.
Příběh městečka u moře v době krize závislost všech na jedné osobě, vlastníkovi obchodu, rejdařství, továrny a vlastně i lidí, o kterých rozhoduje. Setkává se zde náboženství a modlitební fanatismus, snaha osvobodit se a podroba, postavení ženy a vláda mužů, maloměšťáctví.
Připomíná Dittu od M.A. Nëxo.

Eskymák Sachavachiak Eskymák Sachavachiak Ejnar Mikkelsen

Četla jsem v červnu 2008. Podle mých poznámek:
Sice psáno starým jazykem, ale čte se dobře.
O Eskimákovi, žijícím na Aljašce, o způsobu života a lovu, o zvycích a nátuře těchto lidí, ale i o proradnosti "bělochů".
Zajímavé.

Pod polárním sluncem Pod polárním sluncem Peter Freuchen

Četla jsem v červnu 2008. Podle mých poznámek:
O Arktidě. Spousta informací o fauně, floře, lidech, přírodě, počasí v průběhu celého roku (dle jednotlivých měsíců). Hezky se čte, zajímavější asi pro biology, ale napsáno pěkně - i pro ostatní.
Arktida vymezena kromě moří Gronskem, severní Kanadou, ostrovy nad Ruskem, Špilberky, apod.

19.07.2017 4 z 5

Ostrovy, majáky a mosty aneb Podivuhodná dobrodružství suchozemce v Baltském moři Ostrovy, majáky a mosty aneb Podivuhodná dobrodružství suchozemce v Baltském moři Jan Burian

Četla jsem v červnu 2008. Podle mých poznámek:
Obsažná knížka. Spousta informací zeměpisných, kulturních, dějepisných i všeobecných. Knížka je o návštěvě autora na ostrovech v Baltském moři v r. 1999, z nichž jeden patří k Německu, druhý k Dánsku, další dva ke Švédsku, další dva k Estonsku a poslední souostroví k Finsku.
Spíš než cestopis je to hodně o lidech.
Zajímavé, hodně textu, ale malé nehezké černobílé foto, několik překlepů - chybějících písmen.

U cesty U cesty Herman Bang

Četla jsem v květnu 2008. Podle mých poznámek:
Příběh ženy přednosty stanice, o její tajné lásce a dalším osudu.
Naturalistické. Hezké, takové jako pod závojem, za mlhou.

Vždyť musíme žít Vždyť musíme žít Harald Herdal

Četla jsem v květnu 2008. Podle mých poznámek:
Příběhy několika rodin z chudší čtvrti, které bydlí v jednom domě. Každý zde má svůj osud, ale jsou si podobní bídou, nezaměstnaností, nemocema, beznadějí. Jde o roky krize ve 30 letech 20. stol.
Autor rozhodně není komunista, socialista a neřeší situaci, jen popisuje stav.
Hezké, podnětné. Hezky a samo se čte.

Rozlité mléko Rozlité mléko Nis Petersen

Hezké, čtivé, poutavé.
Čte se jedním dechem.

Jeppe z kopečku Jeppe z kopečku Ludvig Holberg

Četla jsem v lednu 2008. Podle mých poznámek:
Divadelní hra. Krátké, jednoduché, klasické, starý příběh.
Nic moc. Autor mne zklamal.

18.07.2017 1 z 5

Čekárna Čekárna Martin A. Hansen

Četla jsem v lednu 2008. Podle mých poznámek:
Pět povídek. Divné.
Špatně se čte - možná špatně přeloženo.
Moc psycho. Nelíbilo se mi, ani jsem nechtěla dočíst (možná povídka Koroptev ještě šla).
Takové slátaniny se mi také honí hlavou.

18.07.2017 1 z 5

Lhář Lhář Martin A. Hansen

Četla jsem v lednu 2007. Podle mých poznámek:
Hezké, zajímavé.
Zajímavě psané. Jednak ich forma a jednak "samomluva" s Natanaelim, tomu vypráví hrdina - učitel a kostelník na malém ostrově - své pocity, prožitky. Lže jiným o svých citech, a protože je nepřiznává, zůstává sám.

Madame Tussaudová Madame Tussaudová Dorrit Willumsen

Četla jsem v prosinci 2007. Podle mých poznámek:
Psané chvíli vypravěčsky, chvíli v ich formě (ztěžuje to čtení).
O zajímavé době, zajímavých skutečnostech - život královské rodiny v Paříži, revoluce v Paříži.
Ale takové rozkouskované, neucelené. Něco vykreslené do detailů, další důležité věci jen stručně komentovány (více rozpracované by to bylo na hezký román).
Citát:
"Lež je jenom část pravdy."

18.07.2017 3 z 5

Tlusťoch Olsen aj. Tlusťoch Olsen aj. Benny Andersen

Četla jsem v listopadu 2007. Podle mých poznámek:
15 povídek. Hezké, dobře se čte, zajímavé.
Většinou v ich formě a z pohledu muže. Vždy o nějakém povahovém rysu, zvláštnosti, nebo o všeobecném rysu mužů, který si však nepřipouštějí.
Hezké, i zábavné, i ironické, drobné povídky peo zamyšlení. Někdy zbyde mrazivý pocit. Ne vždy je vše dopovězeno.
Autor chápe lidi a jejich slabosti.
Citát:
"Stará dobrá nejistota, to alespoň člověk ví, na čem je."

Grónské mýty a pověsti Grónské mýty a pověsti Knud Rasmussen

Četla jsem v listopadu 2007. Podle mých poznámek:
Zvláštní. Až když jsem přečetla celé, pochopila jsem ilustrace, zprvu se mi zdály nechutné až vulgární.
Mýty asi vyplývají z nelehkého života Groňanů. Proto ta tvrdost, brutalita, nelidskost i lidožroutství. Musí to být zvláštní národ, ale jací jsme my a jaké máme mýty?
Dobře se čte. Ale krásná literatura to není - jsou to sebrané mýty.

Křesadlo a další pohádky Křesadlo a další pohádky Hans Christian Andersen

Četla jsem v dubnu 2007. Podle mých poznámek:
Pohádky nejsou jen o pohádkových bytostech, nebo o lidech, ale často o věcech. Některé jsou spíš pro dospělé, některých jsem se jako dítě bála.