monngoll monngoll komentáře u knih

Duševní hygiena Duševní hygiena Libor Míček

Bol som príjemne prekvapený kvalitou textu, vzhľadom k dobe vydania. Tie socialistické žvásty sa dajú úspešne odfiltrovať. To bola asi povinná úlitba straníckym bohom. Je tam takmer všetko, čo človek potrebuje o duševnej hygiene vedieť, a to aj témy, ktoré by som od socialistickej psychológie nečakal. Míček na pár stranách pregnantne zhrnul o spánku to, čo Matthew Walker zložito a repetitívne opisuje vo svojej knihe Prečo spíme na viac ako 400 stranách. Na konci je bohatý popis relaxačných cvičení a modifikácií autogénneho tréningu. Ovšem, jedna pasáž ma pobavila zvlášť: "Uvědomování si smyslu života je základ duševního zdraví..." Ale jaksi zabudli čitateľovi povedať, čo je zmysel života, aby si ho mohol uvedomovať ... ale nevadí :)

06.10.2023 4 z 5

Moderná idyla Moderná idyla Michail Jevgrafovič Saltykov

Tá satira má miestami svoju platnosť aj dnes, aj keď je to mierené na cársky systém, ten náš vykazuje prekvapivo podobné črty. Zvlášť doba covidizmu nám ukázala ako systém miluje takých lojálnych mamľasov, ktorí nielenže držia hubu a krok, ale ešte pridajú aj niečo navyše.
Ale jedna stať o podliakoch mi neodbytne presne pripomínala systém slovenskej politiky:
"... A náš program je takýto: aby sme my, podliaci, mali slovo, a ostatní nech čušia. Aby sa naše návrhy a výmysly bezodkladne prijímali, a želania ostatných aby sa nebrali do úvahy. Aby nám, podliakom, bolo sveta žiť a ostatní nech skazu berú. Aby s nami, podliakmi, zaobchádzali ako s maľovaným vajcom, a ostatní nech chodia v putách. Aby sa všetko zlo, čo napáchame, pokladalo za dobro, ale ak by ostatní aj spravili niečo dobré, aby sa to pokladalo len za zlé. Aby sa o nás, podliakoch, nik neopovážil ani slova povedať, ale my aby sme mohli štekať, ako sa nám zachce! ..."

14.08.2023 3 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Kto videl film - a tých je asi väčšina - bude čakať niečo iné, ale tak to už s filmami a knihami býva, to je v pohode. Čo ma však prekvapilo (a príjemne) je to, že Michael Ende tam zakomponoval niektoré prvky okultnej filozofie a praxe Aleistra Crowleyho: "Moonchild", "Konej co si přeješ", "Hledáni Pravé vůle".

19.07.2023 4 z 5

Ráno kúzelníkov Ráno kúzelníkov Jacques Bergier

Toto je - okrem iného - kniha z ktorej pramení veľa konšpiračných teórií (resp. mýtov podľa starého vyjadrovania). Napr. Spoločnosť Thule, Vrill, Čierny rád SS, Kopija osudu, podzemná ríša Agartha, Šambala, teória dutej Zeme atď. Len sa čudujem prečo sa neuchytil aj mýtus (konšpiračná teória) o Deviatich Neznámych.

05.07.2023 3 z 5

Prečo spíme Prečo spíme Matthew Walker

Áno spravil som chybu a kúpil som si túto knihu, nevšimnúc si, že to je "bestseller". A dobre mi tak. Táto kniha vystihuje vtipy, ktoré začínajú: "Americkí vedci zistili..." Najviac ma na začiatku iritovalo neustále zdôrazňovanie, že spánok (a sen) je tajomstvo, ktoré ľudstvo ešte nerozlúštilo a podobné snahy navodiť dojem, že sme úplne tupí a v tejto knihe konečne príde odhalenie. Neviem ako v Amerike (alebo v Británii) ale u nás vie každý sopliak (a sopľaňa), že spánok je nevyhnutný na zotavenie tela a psychiky (a všetko okolo toho ďalej rozvádzané je už len omáčka). "Šokujúce" zistenia a otázky typu: Nedostatok spánku človeka poškodzuje a(lebo) zabije... Je spánok pre život nevyhnutný? ... a pod. vyznievajú totálne naivne až absurdne. Na to už prišli tajné služby a dokonca aj inkvizícia, pretože používali spánkovú depriváciu ako spôsob mučenia, ako dokonale zlomiť človeka (dosť podrobne to spomína A. Solženicyn v Súostroví Gulag). Nuž a maximálne ma pobavilo, že autor často odporúča čitateľovi navštíviť svojho odborníka na spánkovú medicínu. Celú knihu zrážajú dole aj neustále popkultúrne odkazy, absencia použitej literatúry atď., čo navodzuje dojem, že je to kniha určená pre mládež, k čomu sa aj prikláňam.
Aktualizácia 15.9. 23: Libor Míček, v knihe Duševní hygiena z roku 1984, na pár stranách zhrnul presne to, čo Matthew Walker tak pracne a zložito opakuje na 400 stranách. Takže výskumy museli prebiehať už na konci sedemdesiatych rokov, a to nielen v socialistickom tábore. Z toho vyplýva, že tu autor mláti už dávno mŕtveho koňa.

24.06.2023 1 z 5

O překážkách na duchovní cestě O překážkách na duchovní cestě Guru rinpočhe (p)

"Stálé vnímaní časnosti a smrti je kořenem vší cnosti. V žádné chvíli života nezapomínej na přítomnost smrti. Za žádných okolností neodkládej tento velký apel. Zapomnění smrti a pomíjivosti je počátkem všech temných kroků, pramenem klamných připoutání mysli k věcem, jako kdyby byly věčné. Meditujte o smrti a podmíněnosti. Jestliže se povědomí smrti nezakotví hluboko v prameni vašeho myšlení, vytryskne odtud spusta bludů."

27.04.2023 5 z 5

Slovník - Filozofia a prírodné vedy Slovník - Filozofia a prírodné vedy kolektiv autorů

Jednu hviezdu uberám kvôli žvástom o marxizme-leninizme, ktoré sa snažili našroubovať pomaly do každého hesla. Ovšem z dnešného hľadiska je to veľmi poučné, totiž tak, ako boli tendenčné vtedajšie oficiálne "názory" vo vede a filozofii, sú aj dnešné, ale pochopiteľne iným smerom.

21.04.2023 4 z 5

Pánov hlas Pánov hlas Stanisław Lem

"Každú svetovú krízu možno dovtedy chápať v termínoch stratégie, dokiaľ dôsledkom tohto postupu nie je náš potencionálny zánik ako biologického druhu."

14.04.2023 4 z 5

Nemčina pre samoukov Nemčina pre samoukov Michal Dvorecký

Vyzerá to tak, že každé novšie spracovanie nemčiny pre samoukov je vždy o niečo horšie, zbytočnejšie, komplikovanejšie. A to mp3 CD nestojí ani za vyhodenie z okna.

07.04.2023 2 z 5

Hodina filozofie Hodina filozofie František Novosád

Aj keď je to už dávnejšie, čo som túto knihu čítal, zanechala vo mne dojem zbytočnosti. Moderná "filozofia" (úvodzovky preto, lebo s láskou k múdrosti a hľadaním pravdy tieto žvásty nemajú už vôbec nič spoločné) sa väčšinou vyžíva v aplikovaní nových nadbytočných pojmov ako "bioetika" a pod. Pričom tieto veci už dávno riešili staré filozofie, len nepoužívali "moderné" pojmy. Aj preto to boli životné filozofie a nie akademické, vo vzduchu visiace a nič nehovoriace plky.

17.03.2023 2 z 5

Legionáři - Všechno bylo jinak Legionáři - Všechno bylo jinak Olin Jurman

Nebolo všetko inak, len niektoré udalosti bolo treba dopovedať. V zásade, čo sa týka informácií je to dobrá kniha. Beriem však jednu hviezdu z hodnotenia kvôli autorovmu štýlu. Mal si rozmyslieť, či chce beletriu alebo literatúru faktu. Dialógy sú zjavne autorova invencia, a nie citáty zo spomínaného denníka. Ale potom to vyznieva veľmi nedôveryhodne, pretože daným spôsobom tie rozhovory neprebiehali. (Aj to už predo mnou niekto tuná kritizoval.) Taktiež viditeľné vyžívanie sa v popisovaní prvých sexuálnych skúseností hrdinu, resp. zbytočné používanie lascívnych výrazov ako "kurvička" a pod. uberá na serióznosti. Aby bolo jasno, mne tieto výrazy nevadia, mám rád aj expresívnejšie, ale to patrí do iných žánrov a nie do historickej literatúry faktu, kurvafix!

10.02.2023 4 z 5

Utopisti: Vizionári sveta budúcnosti: Dejiny utópií a utopizmu Utopisti: Vizionári sveta budúcnosti: Dejiny utópií a utopizmu Lukáš Perný

Výborná a výnimočná kniha, ako témou, tak spracovaním. Krásna väzba v imitácii kože. Osobne ma teší, že Matica slovenská vydáva knihu s týmto zameraním.
Iba pár poznámok: Prvá tretina knihy je takpovediac prepoznámkovaná. Chápem a oceňujem, že je to poctivo odzdrojované (zvlášť v internetovej dobe pseudoinformácií je to potrebné), ale menej je niekedy viac, pretože to sťažovalo súvislejšie vnímanie textu (čo je asi len môj subjektívny problém, ale predsa). Čo ma prekvapilo je takmer úplná absencia rozdeľovania slov. V takejto publikácii by som čakal kvalitnejšie odvedenú prácu v tomto smere. To však je nič v porovnaní s hodnotou samotného diela. Myšlienky, ktoré rezultujú z celej knihy sa dotýkajú základnej témy každého človeka a každej spoločnosti, a to témy ľudského šťastia, individuálneho, aj spoločenského. A ľudí, ktorí snívali o šťastí, nie pre seba, ale pre všetkých ľudí, bolo v histórii dosť, len o nich vieme prd. To je pre mňa cenné poznanie z tejto knihy, i keď nie jediné. Kniha (nezámerne) vyznieva vo všeobecnosti dosť pesimisticky, keďže výsledok je, že spravodlivé spoločenské podmienky sú stále utópiou.

16.11.2022 5 z 5

Vojna a mier 1 Vojna a mier 1 Lev Nikolajevič Tolstoj

Ocitujem dobovú recenziu N.N.Strachova, ktorá to dokonale vystihuje:
"V nijakej literatúre niet nič podobné. Tisíce osôb, tisíce scén, najrozmanitejšie podoby štátneho a súkromného života, dejiny, vojna, všetky možné hrôzy sveta, všetky vášne, všetky situácie ľudského života - od kriku novorodeniatka až po posledný záchvev srdca umierajúceho starca, všetky radosti i žiale, aké je človek schopný pocítiť, najrozmanitejšie duševné stavy od pocitu zlodeja, ktorý ukradol kolegovi dukáty, až po najvyššie vzplanutie heroizmu a vnútorný jasot - to všetko je v tomto obraze... Úplný obraz toho, čo sa nazýva históriou a bojom národov. Úplný obraz ľudského života. Úplný obraz vtedajšieho Ruska. Úplný obraz všetkého, v čom ľudia vidia svoje šťastie a veľkosť, svoj žiaľ i poníženie. To je Vojna a mier."

20.10.2022

Vojna a mier 2 Vojna a mier 2 Lev Nikolajevič Tolstoj

Ocitujem dobovú recenziu N.N.Strachova, ktorá to dokonale vystihuje:

20.10.2022

Moje paměti Moje paměti Radola Gajda

Ano, generál Gajda vadil za prvej republiky, vadil za komunizmu a vadí aj teraz, aj preto je to pozoruhodná osobnosť.

29.07.2022 4 z 5

Lev Tolstoj v spomienkach Lev Tolstoj v spomienkach kolektiv autorů

Dobrá kniha, ale mám k tomu tri poznámky:
Asi to bolo vydávané narýchlo, lebo som tam objavil mnoho tlačových chýb.
V chronologickom prehľade živote a diela je fatálna prekladateľská chyba: Nechápem, ako môže niekto spraviť z Koniho príbehu, "Koňovský príbeh", resp. čo má Vzkriesenie spoločné s koňom.
No a napokon spomienky Maxima Gorkého. Neštudoval som jeho dielo a život, lebo boľševikov nemám rád, ale z jeho spomienok a zápiskov jasne vyplýva, že to bol človek arogantný a do seba zahľadený.

03.06.2022 4 z 5

Dějiny filosofie II. - Novověk Dějiny filosofie II. - Novověk Emanuel Rádl

Rádl tu polemizuje s filozofmi (s ktorými nesúhlasil), ktorí už nemôžu odpovedať, resp. miestami už nepolemizuje, ale jednoducho ich kritizuje, že mali rozmýšľať inak. Takto sa to nerobí do psej matere... chýba tu neutrálny nadhľad, ktorý je v takýchto dielach alfa a omega.

29.05.2022 3 z 5

Učení mistrů Učení mistrů Josef Veselý

Kniha o (u nás) menej známych, nie však menej významných osobnostiach novodobého hermetizmu, ktorí väčšinou neboli organizovaní v rádoch a spoločenstvách, ale budovali svoje myšlienky prevažne na svojom vlastnom poznaní a chápaní.

04.05.2022 4 z 5

Lev Nikolajevič Tolstoj Lev Nikolajevič Tolstoj Ján Juríček

Životopis Tolstého od Jána Juríčka je veľmi živý až osobný (podobne ako u Štefánika). To ho však robí cenným a osobitým a z môjho pohľadu ďaleko prekonáva iné životopisy resp. obsiahly životopis od Viktora Šklovského. Neodpustím si citovať záver, pretože dnes je azda ešte aktuálnejší než kedykoľvek predtým:
"Lev Nikolajevič Tolstoj, tento človek-tvorca, jeden z najväčších, čo chodili po našej planéte, videl ďaleko do budúcnosti. Zavrhoval súkromné vlastníctvo, úprimným hlasom sa obracal na všetkých ľudí, aby sa zamysleli nad svojím postavením v spoločnosti a povinnosťami voči ľudstvu. Nebojácne vyzýval mocných tohto sveta, aby odstránili spoločenskú nespravodlivosť, prestali organizovať násilie a pripravovali ľudstvu mier. Celou svojou bytosťou túžil po zjednotení všetkých ľudí na základe porozumenia, ohľaduplnosti a lásky. Jeho dielo sa nikdy neprestane dovolávať ľudského svedomia; v mene šťastia všetkých nás i budúcich pokolení."

04.05.2022 5 z 5

Dějiny filosofie I. - Starověk a středověk Dějiny filosofie I. - Starověk a středověk Emanuel Rádl

06.04.2022 3 z 5