Moderná idyla

Moderná idyla https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/266928/bmid_moderna-idyla-TzJ-266928.jpg 3 1 1

Satirická próza. Spojovacím článkom príbehu sú dobrodružstvá rozprávača, meštiaka , ktorý sa hrá na liberála, a jeho priateľa, cynika Glumova.

Literatura světová Romány
Vydáno: , SVKL - Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry

Sovremennaya idilliya , 1883

monngoll
14.08.2023 3 z 5

Tá satira má miestami svoju platnosť aj dnes, aj keď je to mierené na cársky systém, ten náš vykazuje prekvapivo podobné črty. Zvlášť doba covidizmu nám ukázala ako systém miluje takých lojálnych mamľasov, ktorí nielenže držia hubu a krok, ale ešte pridajú aj niečo navyše.
Ale jedna stať o podliakoch mi neodbytne presne pripomínala systém slovenskej politiky:
"... A náš program je takýto: aby sme my, podliaci, mali slovo, a ostatní nech čušia. Aby sa naše návrhy a výmysly bezodkladne prijímali, a želania ostatných aby sa nebrali do úvahy. Aby nám, podliakom, bolo sveta žiť a ostatní nech skazu berú. Aby s nami, podliakmi, zaobchádzali ako s maľovaným vajcom, a ostatní nech chodia v putách. Aby sa všetko zlo, čo napáchame, pokladalo za dobro, ale ak by ostatní aj spravili niečo dobré, aby sa to pokladalo len za zlé. Aby sa o nás, podliakoch, nik neopovážil ani slova povedať, ale my aby sme mohli štekať, ako sa nám zachce! ..."