Lev Nikolajevič Tolstoj

Lev Nikolajevič Tolstoj https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236146/mid_lev-nikolajevic-tolstoj-236146.jpg 5 1 1

Mnohostranná osobnosť L.N. Tolstého upútava životopiscov, filozofov a umelcov už osem desaťročí. V popredí pozornosti stojí klasik svetovej literatúry, originálny mysliteľ, nekompromisný spoločenský kritik, náboženský reformátor a hlásateľ novej etiky. Autor slovenskej mozaiky života a diela L.N. Tolstého si všíma predovšetkým životné osudy veľkého ruského realistu a jeho myšlienkový profil. Na rozdiel od doterajších biografov pokladá za životopisný materiál aj autorove umelecké diela...... celý text

monngoll
04.05.2022 5 z 5

Životopis Tolstého od Jána Juríčka je veľmi živý až osobný (podobne ako u Štefánika). To ho však robí cenným a osobitým a z môjho pohľadu ďaleko prekonáva iné životopisy resp. obsiahly životopis od Viktora Šklovského. Neodpustím si citovať záver, pretože dnes je azda ešte aktuálnejší než kedykoľvek predtým:
"Lev Nikolajevič Tolstoj, tento človek-tvorca, jeden z najväčších, čo chodili po našej planéte, videl ďaleko do budúcnosti. Zavrhoval súkromné vlastníctvo, úprimným hlasom sa obracal na všetkých ľudí, aby sa zamysleli nad svojím postavením v spoločnosti a povinnosťami voči ľudstvu. Nebojácne vyzýval mocných tohto sveta, aby odstránili spoločenskú nespravodlivosť, prestali organizovať násilie a pripravovali ľudstvu mier. Celou svojou bytosťou túžil po zjednotení všetkých ľudí na základe porozumenia, ohľaduplnosti a lásky. Jeho dielo sa nikdy neprestane dovolávať ľudského svedomia; v mene šťastia všetkých nás i budúcich pokolení."

Ján Juríček
slovenská, 1922 - 1992