MonikaJanka MonikaJanka komentáře u knih

Korene Korene Alex Haley

Aj keď kniha mala 700 strán a dva týždne mi trvalo, kým som ju prečítala, ani chvíľu som sa nenudila. Privítala by som podrobnejšie informácie o osudoch rodiny po oslobodení otrokov.

20.05.2017 5 z 5

Životné prehry F. Makru Životné prehry F. Makru Ákos Kertész

Skákanie v čase mi nevadilo, ale keď som sa asi 40 strán pred koncom dočítala, ako skončil hlavný hrdina, tak ma skoro hodilo o zem. Celý večer som bola napaprčená na autora, ale potom som mu v priebehu ďalšieho čítania odpustila.
Myslím, že v budúcnosti si ju ešte raz prečítam a medzitým možno skúsim aj nejakú inú knihu od pána Kertésza.

19.05.2017 5 z 5

Temno Temno Alois Jirásek

Ak nerátam Staré povesti české, moja prvá kniha od Jiráska. Zdá sa mi lepšia, než Psohlavci, ktorých som čítala neskôr.
P.S. pri čítaní ma napadlo, že keby sa zmenili kulisy a ideológia, tak by sa to kľudne mohlo odohrávať v 50.-tých rokoch 20. storočia.

19.05.2017 5 z 5

Yankee z Connecticutu na dvore kráľa Artuša Yankee z Connecticutu na dvore kráľa Artuša Samuel Langhorne Clemens

Neodporúčam pre milovníkov pôvodných artušovských príbehov. Autor z toho spravil kritiku feudálneho systému.

09.04.2017

O rájích a peklech jihovýchodní Asie O rájích a peklech jihovýchodní Asie Dana Trávníčková

Aj piate stretnutie s autorkou bolo veľmi príjemné. Už sa teším na jej šiestu knihu a nechám sa prekvapiť, kam nás tentokrát zavedie.

02.04.2017 5 z 5

Viedenská maľovaná kronika Viedenská maľovaná kronika Marek z Káltu

Na to, že to pochádza zo stredoveku, je to celkom čitateľná kniha. Ako bonus je priložený reprint kroniky v latinskom origináli.

02.04.2017 5 z 5

Konvália Konvália Denisa Fulmeková

Malá knižočka, ktorú tvorí 163 krátkych kapitol a 70 strán fotografií a dokumentov.

29.03.2017 5 z 5

Lupič džentlmen Lupič džentlmen Julian Rubinstein

V knihe je okrem životného príbehu Attilu Ambrusa aj popis Maďarska konca 80.-tých a 90.-tých rokov 20. storočia a rôzne zaujímavosti. Aj ten, kto sa zaujíma o Maďarov a Maďarsko, sa dozvie nové veci.

25.03.2017 5 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Klasika, ktorá nesklame.

09.03.2017 5 z 5

Francouzská suita Francouzská suita Irène Némirovsky

Súhlasím s užívateľkou sluppka. Tiež som prvú časť pretrpela. V druhej to už bolo lepšie. Aj tak by som si chcela prečítať o tom, čo bolo ďalej. Škoda, že autorka zomrela skôr, než to stihla dokončiť.

25.01.2017

Adam Šangala Adam Šangala Ladislav Nádaši - Jégé (p)

Na to, aké som mala k tomu predsudky, je to dobré a čitateľné. Len autor mohol vynechať epilóg. SPOILER: Aspoň som mohla dúfať, že Adam zostarne po boku svojej ženy v Trnave, ale nie. Autor ho musel dať popraviť po piatich rokoch manželstva za akýsi prehrešok z minulosti. To všetky klasiky musia končiť bez happy endu?

25.01.2017 4 z 5

Karel Gott - Solitér Karel Gott - Solitér Miroslav Graclík

Mohlo by to byť dobré, len veľa priestoru bolo venovaných detstvu a Majstrovým začiatkom. Na strane 300 sa dostal len po angažmán v Las Vegas (1967). (Medzitým sa stihne venovať jeho súkromiu a ženám). Ďalších 50 rokov je porozprávaných na 100 stranách a zvyšok sú Zlaté sláviky a diskografie. Veľa miesta zaberajú obrázky titulkov a obalov platní + recenzie ne jeho platne. Netvrdím, že kniha je zlá, len by sa mi páčilo, keby bola taká podrobná aj v ďalších obdobiach Gottovho života, nielen stručne. Aj keď je pravda, že by to vyšlo na niekoľko dielov. Kvôli obrázkom, recenziám + textu dávam 4 hviezdy, aj keď nie som Gottova fanynka. (Knihu som dostala ako darček priamo od autora).

16.01.2017 4 z 5

Potopa II. Potopa II. Henryk Sienkiewicz

Taktiež pre mňa najlepšia časť Trilógie.

31.12.2016

Písař Písař Hugo N. Gerstl

Mohlo by to byť dobré, keby tam neboli veci, ktoré v 9.storočí n.l. v Európe neexistovali alebo nefungovali. Napr. hl. hrdina hovorí, že mal na obed rajčiny a zemiaky, čo je nezmysel, lebo tie prišli z Ameriky o pár storočí neskôr. Alebo je spomenutá akási osoba menom Gyula, čo je maďarské meno (mimochodom aj titul) a Maďari v tom čase boli ešte niekde ďaleko v Ázií. Aj celkovo mi fungovanie spoločnosti opísané v knihe pripomínalo dnešok, už mi chýbalo aby sa jazdilo autami. Neviem ako to vtedy fungovalo, ale asi takto to nebolo. O tom, či bola pápežka Jana alebo nie, o tom nechcem diskutovať. Ako realistickejšiu verziu tejto témy odporúčam knihu "Pápežka" od Donny Woolfolk Crossovej.

30.12.2016