mol378 mol378 komentáře u knih

Z valaských kútú Z valaských kútú Adolf Bogner

Oblíbená veselá kniha, lze ji trošku připodobnit k mnohonásobně známější Slovácko sa nesúdí, ale není to zdaleka taková řachanda, je uměřenější. Psáno nářečím a celkem pěkně vystihuje charaktery postav valašské dědiny. nezbytná součást mojí regionální knihovničky, kde zaujímá čestné místo.

02.02.2020 4 z 5

Slovník českých spisovatelů Slovník českých spisovatelů * antologie

Velmi užitečný, nezbytná příručka v domácí knihovně.

30.01.2020 5 z 5

Nevzešlo ráno Nevzešlo ráno Metoděj Jahn

Baladické povídky z venkova, napsané drsně realisticky až naturalisticky s jistou pastorální lyrikou. Je to poutavé, ale nepříliš příjemné čtení - v povídkách jsou popsány negativní vlastnosti, které ovládají člověka po celou dobu existence lidstva a ani dnešní blahobyt a pohodlí na nich nic nemění - hrabivost, vražedná nenávist, podlost, závist, pýcha, lenost, domýšlivost. Autor zobrazuje život prostého lidu 19. století na vsi, život bez sociálních jistot, občas dost krutý, který se s nikým nepáral, dennodenní konfrontaci se smrtí, hladem, zimou, rodinným násilím. Styl psaní archaický, jak odpovídá datu vzniku knihy, ale kdo stojí o poznání, jak žili naši předci v celkem nedávné době, tomu doporučuji.

30.01.2020 4 z 5

Valašské povědačky Valašské povědačky Bohumil Kašlík

Staré pohádky a pověsti z Valašska psané nářečím, které oživují již zapomenuté pojmy a výrazy. Některá vyprávění se stále tradují, např. o vodnících či bosorkách. Ilustrované nádhernými dřevoryty. Kdo ji má v knihovně, ať si jí váží, je to celkem vzácné dílko a dost pochybuji, že kdy vyjde znova. V knihovně k zapůjčení pouze prezenčně.

30.01.2020 5 z 5

Jdu si jen tak ... a potkám Ameriku! Jdu si jen tak ... a potkám Ameriku! Petr Motyka

Příjemné a zajímavé čtení o vztahu autora k zemi, do níž přišel za svobodou a která se mu stala domovem, s reminiscencemi na starou vlast.

30.01.2020 4 z 5

Krev v jezeře Krev v jezeře Leena Lehtolainen

Jedna z průměrných detektivek, stejně jako ostatní přečtené knihy série. Baví mě prostředí - sever, zima, tma.

21.01.2020 3 z 5

Povídky z Letné Povídky z Letné Jiří Slavíček

Slabší než Lampionový průvod, čtení, které má význam buď pro znalce prostředí, letenské obyvatele, nebo pamětníky poválečných časů. Může být inspirující pro ty, kdo chtějí sepsat krátké vzpomínky třeba jen pro rodinné použití. Vyprávění, jaké většinou chtějí děti po svých rodičích a prarodičích - jaké to bylo tenkrát, když byli malí. (Bohužel je v knize spousta tiskových chyb.)

23.09.2019 2 z 5

Jiné světy, jiní lidé Jiné světy, jiní lidé Joanne Harris

Moc podařená knížka, trošku jiná než autorčiny romány a o to lepší. Co povídka, to úplně jiné prostředí, úplně jiný charakter postav, jiné všechno. Většina z nich dává možnost zamyslet se nad dobrem a zlem. Autorka má skutečně fantazii, píše velmi čtivě a - baví mě.

19.09.2019 5 z 5

Když jsme byli velmi mladí Když jsme byli velmi mladí A. A. Milne

Roztomilá knížka, naprosto ve stínu legendárního, kultovního a nedostižného Medvídka Pú. Natolik ve stínu, že ji měli v Levných knihách asi za 20 Kč. Přitom jde o vtipné, krátké, chytré, občas trochu dada básničky z doby, kdy bylo Kryštůvku Robinovi tak 3 - 5 let. Pro děti i dospělé, s krásnými ilustracemi, malinký poklad do knihovničky.

18.09.2019 5 z 5

Pohádky letního slunovratu Pohádky letního slunovratu František Horečka

Krásná knížka z Valašska, velmi moderní pohádky, jejichž náměty vycházejí dílem z pohádek lidových, dílem myslím jsou vytvořeny fantazií autora, např. skvělá pohádka o houbách trestajících chlapa, který se neuměl chovat v lese, neviděl jeho tichou krásu a tajemství všech jeho bytostí - v noci prožil strašlivý houbový sen. Nebo pohádka o strašidlech vyvolaných dětskými představami - o tom, že strach má velké oči, ale bát se není čeho a vše zdánlivě nadpřirozené je vysvětlitelné. Další pohádka nás provádí hlubokou historií beskydských hor, jiná odhaluje neškolometsky negativní vlastnosti lidí a jejich pokrytectví. Pro děti i dospělé, velmi doporučuji, jsou to pohádky k zamyšlení, přitom čtivé a zábavné - a hodně podporují dětskou fantazii.

17.09.2019 5 z 5

Démantová spona Démantová spona Jaromíra Kolárová

Jaroslav Seifert v Deštníku z Picadilly: "Tak potkávali se čas od času i pan Neruda s paní Karolínou Světlou na Karlově náměstí. Pan Neruda nezvedl klobouk a paní Karolína Světlá dívala se do země."
Vše najdete v Diamantové sponě. Čtěte.

01.08.2019 5 z 5

Co my toho prožili : vyprávěnky z Podkrkonoší I Co my toho prožili : vyprávěnky z Podkrkonoší I Jarmila Bachmannová

Vyprávění obyvatel Krkonoš o tom, jak to chodilo za našich dědečků a babiček. Povídání o krajině, povahách a činech lidí v ní, většinou humorné a laskavé příběhy.

29.07.2019 5 z 5

Ten, který bude Ten, který bude Vladimír Macura

Vynikající kniha, která, ač celkem neznámá, se výborně čte, zprostředkuje pohled na české historické osobnosti z roztodivných úhlů - nezapomeňme, že je to román, nikoli literatura faktu, přesto přináší vhled do reálných historických událostí prostřednictvím skvěle a s trochu sarkastickým humorem napsaných příběhů. Čelakovský, ten náš obdivovaný národní pěvec z čítanek, byl nesnesitelný chlap a infantilně despotický manžel, mladý Frič nezodpovědný fracek, František Palacký nudný šetřílek a všechno v naší historii mohlo být jinak, kdyby českým vlastencům vyšel únos Ferdinanda Dobrotivého a krádež královské koruny. Kdo má rád historii, není suchar a je schopen nadhledu, ten si počte!

29.07.2019 5 z 5

Sen na prodej Sen na prodej Amy Tan

Asi kategorie ženských románů, ale rozhodně to není prvoplánové ani slaďoučce romantické. Spíš bych řadila do kategorie společenský román. Poprvé u nás kniha vyšla jako Manželka boha kuchyně, pak zřejmě z marketingových důvodů byl pro další vydání zvolen připitomělý Sen na prodej, který zavání červenou knihovnou. Hodně reálií z Číny, hodně historických faktů čtivě ztvárněných, hodně o Číňanech v USA i v Číně, hodně o jejich mentalitě a uvažování.

27.07.2019 4 z 5

Září Září Rosamunde Pilcher

Romantika, vřesoviště, skotská skaliska, vztahy i vášně, trochu sladké, ale únosně. Autorka teda psala i vyloženě červenou knihovnu, ale tohle při správném rozpoložení se čte dobře a není to nevkusné.

27.07.2019 4 z 5

Mrtvol na tři hroby Mrtvol na tři hroby Jamie Mason

Poněkud chaotické se snahou o černý humor, která někdy vyšla, ale většinou ne. Četba na jedno odpoledne, přemýšlet není nad čím, ztráta času. Skoro odpad, ale nebudu tak nemilosrdná.

19.06.2019 1 z 5

Závod s časem (99 nejrychlejších fejetonů) Závod s časem (99 nejrychlejších fejetonů) Tereza Boučková

Vtipné, přesné, milé i sarkastické - a má to hloubku.

08.04.2019 5 z 5