Nevzešlo ráno

Nevzešlo ráno
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392897/bmid_nevzeslo-rano-zLd-392897.jpg 4 1 1

Podtitul Temné obrazy z valašské dědiny. Ze série povídek, které mají platnost dokumentárně-psychologické studie poskytující portréty lidí rozvrácených marným úsilím po osobním štěstí, pijanů a vrahů, hamižných sedláků a ponížených výměnkářů, jejichž životy jsou vyplněny nejtěžší dřinou a bídou.

mol378
30.01.2020 4 z 5

Baladické povídky z venkova, napsané drsně realisticky až naturalisticky s jistou pastorální lyrikou. Je to poutavé, ale nepříliš příjemné čtení - v povídkách jsou popsány negativní vlastnosti, které ovládají člověka po celou dobu existence lidstva a ani dnešní blahobyt a pohodlí na nich nic nemění - hrabivost, vražedná nenávist, podlost, závist, pýcha, lenost, domýšlivost. Autor zobrazuje život prostého lidu 19. století na vsi, život bez sociálních jistot, občas dost krutý, který se s nikým nepáral, dennodenní konfrontaci se smrtí, hladem, zimou, rodinným násilím. Styl psaní archaický, jak odpovídá datu vzniku knihy, ale kdo stojí o poznání, jak žili naši předci v celkem nedávné době, tomu doporučuji.

Valašsko

Metoděj Jahn