Moiseiwitsch Moiseiwitsch komentáře u knih

Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Tony Judt

Tony Judt sepsal poválečné moderní dějiny, které zatím nemají obdobu. Kniha je čtivá, plná zajímavých informací. Autor se nezabývá pouze politickými dějinami, ale popisuje i hospodářské a sociální jevy. Méně prostoru je věnováno kultuře. Některá fakta jsou samozřejmě stále sporná a v budoucnu třeba převáží jiný pohled, ale to jsou dějiny.

19.01.2020 5 z 5

Mezi Marxem a Palackým Mezi Marxem a Palackým Maciej Górny

Po letech jsem si přečetl něco k historiografii. Mladý polský historik prochází tématicky české dějiny a snaží se vysvětlit jakým způsobem o jednotlivém tématu psal marxistický historik respektive historik reálného socialismu snažící se psát marxistickou metodou. Občas je srovnání s polskou historiografií té doby zajímavé. Knížka má pár nedostatků. Za prvé autor minimálně reflektuje hospodářské a sociální dějiny - což je škoda, protože právě v daném období vzniklo dle mého soudu řada inspirativních knih. Za druhé je historiografie dovedena pouze do cca poloviny 60. let. Na základě popsaného dvacetiletí jsou některé autorovy soudy až příliš příkré. Za třetí si nejsem jist, zda neznalost osobního kontaktu se starší generací historiků vede k dobrému poznání československé historiografie - tj. řada historiků zažila za svůj život mnoho proměn - namátkou Zdeněk Kárník, Josef Macek, František Graus atp. Mimochodem o Kárníkovi se tuším ani v práci autor nezmiňuje. Některé kapitoly jsou na můj vkus až příliš krátké např. Dělnické hnutí - tomu se přeci věnovala velká pozornost. Rovněž se mi zdá, že v knížce je dosti malá pozornost věnována např. slovenské historiografii či některým otázkám, které nejsou pouze na poli hosp. a soc. dějin - valašská problematika - Macůrek je zmíněn málo a Krandžalov jako kdyby neexistoval. Přitom jejich díla jsou i chronologicky v 50. a 60. letech. Pro doplnění obrazu historiografie to není špatné.

19.01.2020 3 z 5

Dějiny pravěku a rané doby dějinné Dějiny pravěku a rané doby dějinné Vladimír Podborský

Nikdy jsem neměl toto období v oblibě, ale jako syntetizující výklad je to kvalitní práce - skripta.

12.01.2020 4 z 5

Dějiny zemědělství v Čechách a na Moravě Dějiny zemědělství v Čechách a na Moravě Magdalena Beranová

Zatím nejlepší syntetické zpracování dané problematiky.

12.01.2020 4 z 5

Kapitalismus na kolenou - Dopad velké hospodářské krize na evropskou společnost v letech 1929-1934 Kapitalismus na kolenou - Dopad velké hospodářské krize na evropskou společnost v letech 1929-1934 Jakub Rákosník

zdařilá kompilace založená především na zahraniční literatuře

12.01.2020 4 z 5

Vznik městského zřízení v českých zemích Vznik městského zřízení v českých zemích Jiří Kejř

Vedle Františka Hofmana základní kniha zabývající se středověkými městy na našem území. Důraz je položen na právní problematika - městská práva.

12.01.2020 5 z 5

Svatojakubská cesta Svatojakubská cesta Miluše Válková

Myslím, že jeden z prvních průvodců na našem trhu - na cestě nám naprosto vyhovoval. Základní podstatné informace v něm člověk našel.

12.01.2020 5 z 5

Sebevražda Sebevražda Tomáš Garrigue Masaryk

Na svou dobu přelomová kniha. Řekl bych, že je na pomezí sociologie a psychologie.

12.01.2020 4 z 5

Sága o životě a smrti Jana Bati a jeho bratra Tomáše Sága o životě a smrti Jana Bati a jeho bratra Tomáše Miroslav Ivanov

V knize je zjevné, že některé choulostivé a kontroverzní otázky zejména ty, které se vztahují k osobě Jana Antonína Bati jsou naprosto pominuty. K Baťovy existuje mnoho archivních dokumentů, které zatím nikdo neprošel po celém světě. Některé základní údaje v knize čtenář nalezne, ale celkově trpí kniha nedostatečným archivním výzkumem a širším komplexnějším pohledem.

12.01.2020 3 z 5

Dějiny ruské revoluce Dějiny ruské revoluce Richard Pipes

Hodně zkrácená verze angl. vydání.

11.01.2020 3 z 5

Cabin Porn - Chaty na konci světa Cabin Porn - Chaty na konci světa Zach Klein

Krásná, inspirativní kniha !!!

11.01.2020 5 z 5

Pokrok: Deset důvodů, proč se těšit na budoucnost Pokrok: Deset důvodů, proč se těšit na budoucnost Johan Norberg

Pěkná optimistická knížka.

11.01.2020 4 z 5

Odpady:  odpad ve světě nechtěných vedlejších účinků Odpady: odpad ve světě nechtěných vedlejších účinků Thomas Hylland Eriksen

Hodně čtivá a zajímavá kniha!!!

Poslední den Poslední den Robert Kvaček

Kvalitní, ale příliš stručné.

11.01.2020 3 z 5

Osudové únorové dny Osudové únorové dny Václav Veber

Oproti Kaplanovi mi přijde tato kniha o dost slabší a plná slabých argumentů a nepodložených slabých domněnek viz počet studentů stávkujících při únorové krizi. Navíc názorově téma posouvá zcela do jiné roviny.

11.01.2020 1 z 5

Československo nad propastí Československo nad propastí Igor Lukeš

Autor na můj vkus hodně zjednodušeně kritizuje a odsuzuje některé postavy našich dějin např. Jana Masaryka. Na druhou stranu čerpá z dosud naprosto neznámých archivních zahraničních zdrojů - tajné služby. Zajímavý je popis osobnosti Laurence Steinhardta. Kniha stojí za přečtení - úsudek ať si udělá každá sám.

11.01.2020 4 z 5

Edvard Beneš I Edvard Beneš I Jindřich Dejmek

Dle mého soudu zatím nejkomplexnější biografie Beneše.

11.01.2020

Bohumír Šmeral 1880 - 1914 Bohumír Šmeral 1880 - 1914 Jan Galandauer

Detailní pečlivá biografie významné osobnosti našich dějin.

Čarodějnické procesy Čarodějnické procesy Josef Kočí

Stručné dějiny čarodějnických procesů nejen u nás - na svou dobu kvalitní četba.

11.01.2020 5 z 5

Češi v Habsburské Říši a v Evropě 1815-1914 Češi v Habsburské Říši a v Evropě 1815-1914 Jiří Kořalka

Zásadní syntetické zpracování daného období - čtivější než Urban - Česká společnost.