Miszda Miszda komentáře u knih

Co vás v dějáku nenaučili Co vás v dějáku nenaučili Markéta Lukášková

Jako ročník 97 jsem nejspíš jednou z těch na které kniha cílí a toto téma jako námět knihy velice vítám, neboť jak název vypovídá většinu z tohoto období (1948-1989) nás v dějáku opravdu neučili. Líbí se mi strukturování knihy do kapitol po dekádách, popis co je pro ta léta typické a že se nezabývá pouze politikou, ale i běžným životem obyvatel. Když to vezmu subjektivně, je pro mě kniha v některých částech možná stručná ale spíše proto že jsem například fanda seriálu Vyprávěj. Každopádně třeba o letech 1948-68 jsem měla informace poněkud pomotané a kniha mi je seřadila a doplnila. V závěru knihy jsou i rozhovory s pamětníky, kde se mi líbí různorodost lidí a poukazání na více úhlů pohledu.
Nakonec jen dodám že i když jsou zde popisovány těžké a smutné situace, vtípky autorky to skvěle odlehčují ale zároveň neznevažují.

06.03.2023 4 z 5

Kniha smíchu a zapomnění Kniha smíchu a zapomnění Milan Kundera

V jednotlivých částech knihy je jsou popisovány příběhy postav z jejich běžného života, které často nejsou nijak moc zvláštní, spíše takové, které se dějí na denní bázi .... a najednou je na situaci vržen záběr z několika dalších úhlů pohledu, který zjevnou banální věc otočí naruby a donutí přemýslet jinak.

16.08.2023 4 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Humor autora Jonase Jonassona mě nepřestane bavit. A téměř absurdní spojení Švédska a Afriky zrovna tak. Děj v případě Sladké pomsty lehce vázl a zakončení mi nepřišlo až tak překvapivé ani moc uspokojivé, ale vnímám to tak spíše v porovnání s předchozími knihami jako Stoletý stařík ... a především Analfabetkou (za mě nejlepší autorova kniha).

07.05.2022 3 z 5

Kniha popisuje každodení realitu KLDR z pohledu jejích obyvatel, ať už vyšší nebo nižší třídy i z pohledu cizince a jak ho místní vnímají. Dle kapitol je rozdělena na život na koleji/univerzitě, ve městě, mimo město ... poslední kapitolou je úvod do historie Koreje (nadvláda Japonska, vznik KLDR a Korejská válka), kterou bych možná mnohem více ocenila, kdybych si přečetla na začátku, jelikož v průběhu knihy se tato období a události zmiňují velmi často.

Celkově se mi kniha líbila, jsou zde popsány zvyky nebo spíše uměle vytvořené tradice, i to jak k nim došlo, jak v průběhu let až do dnes (ne)fungovalo hospodářství, jak vypadá obchod nebo restaurace, jak to mají s vojenskou službou, tajnou policií a co všechno stát nařizuje nebo "doporučuje".
Zpočátku měla kniha velmi rychlý spád a u mě se střídal jeden šok za druhým, to cca v polovině polevilo, ale na druhou stranu když si uvědomíte, že je zde popsána realita a nikoliv fikce, jste rádi že ne každý prohřešek je trestán smrtí.
V knize se trochu přeskakuje a vrací se k událostem a místům, ale to závisí spíše na rozvržení kapitol, takže kniha nejde úplně chronologicky.

16.04.2024 4 z 5