mirka6565 mirka6565 komentáře u knih

Bezdětný otec a syn Bezdětný otec a syn Miloň Čepelka

Živé, natruc romantické, velmi komunikativní, vtipné a důvtipné vyprávění neobvyklé zápletky.

30.09.2020 4 z 5

Opočeňák z Pohoří Opočeňák z Pohoří Martina Hlaváčková

Pokud máte rádi Opočno nebo pana Čepelku nebo v nejlepším případě oboje, pak jde o zajímavý počin s historicky a kulturně cennými souvislostmi a pohledy. Místy zahuštěno trochu suchými fakty, bohužel jsem objevila i jednu hrubku, což v souvislosti s výsostným češtinářem trochu zabolí, ale jinak originální pohled na kořeny a jedinečnost člověka v místě a čase.

25.09.2020 4 z 5

Deník haiku 3 Deník haiku 3 Miloň Čepelka

Opravdu deník na různá, okamžitá témata, nápady, nálady..., čímž je upřímný, blízký. Nápady vtipné, postřehy trefné, úvahy filozofické v kostce, kam se ovšem autorovi vejde myšlenkově i citově mnoho. Velmi příjemné. Zatím čteno jako e-kniha, už se k dovršení zážitku těším na pevnou.

16.09.2020 5 z 5

Pět nocí k úplňku Pět nocí k úplňku Miloň Čepelka

Jistou nesourodost vysvětluje podnázev Verše pětadvaceti let, verše řekněme třicátníka až padesátníka, tedy od milostných, rozervaných po mírně skeptické. Hluboké myšlenkami i citem. Holanovské, seifertovské a nakonec už i čepelkovské :).

09.09.2020 5 z 5

Skok sem, skok tam Skok sem, skok tam Miloň Čepelka

Opravdu trefný název, kniha plná glos, postřehů, radostí i povzdechnutí z nejrůznějších oblastí života bez ladu a skladu, ale pohledem skvělého bohatého vypravěče s hořce sladkým pohledem na svět.

04.09.2020 5 z 5

Nebožtík na rynku Nebožtík na rynku Miloň Čepelka

Napínavé, psychoanalytické, hořce vtipné, mírně erotické...člověk má možnost, ponoří-li se do vlastních hlubokých vod, zamyslet se i nad svým životem, svými "mrtvolami", a nemusí být zrovna pán v letech, co rád podléhá ženám, i když dobře ví, že poklad má v manželce. Zůstává přitažlivou pochybností, co všechno jsou autorovy prožitky, co fabulace. Krásná a obrazná čeština, což je u pana Čepelky dobrým a cenným zvykem.

02.09.2020 5 z 5

Svědectví inspektora Toufara a jiné povídky Svědectví inspektora Toufara a jiné povídky Miloň Čepelka

Napínavé povídky propojující život zdejší a "život" záhrobní. Trochu psycho, trochu horor, velmi čtivé a fantazii budící. Také mě při čtení napadlo, že možná je to všechno jinak, že nejde o záhrobí, ale o metaforické filozofování, jak žít či nežít tady a teď. Povídka Jmenuje ji sestřičko nádherná báseň v próze.

26.08.2020 5 z 5

Dvě básně o smrti: Výsek z obrazové galerie Dvě básně o smrti: Výsek z obrazové galerie Miloň Čepelka

O dvou cestách životem za sebevraždou, tohle jde opravdu na dřeň, přitom velice obrazné, zpěvné, s krásnou češtinou a několika výrazy, které už dnešní člověk musí hledat ve slovníku.

26.08.2020 5 z 5

Poklesky rozverné snoubenky Poklesky rozverné snoubenky Miloň Čepelka

Od začátku do konce šikovně udržované napětí nutící číst a číst. Zajímavé, jak se autor-muž vžil do pocitů mladé dívky (i když matka Žílová má jistě pro ženskou duši pochopení :) ) na cestě k Bohu=nalezení sama sebe. Pokud kniha nemohla vyjít před rokem 1989, tak spíše z důvodů politických než erotických.

20.08.2020 4 z 5

Kniha je krásná, audio verze báječná. Bylo by zajímavé slyšet všech 35 hodin, které spolu natočili :) Nedělňátko se sice narodilo ve středu, ale je důležitější, že se jím pan Čepelka cítí být a snad mu to opravdu tak vychází. Krásná čeština, hravost, moudrost, příjemný hlas, obratnost ve slovech, působí jako hodný, slušný, neustále hledající, ale vyrovnaný Člověk se zajímavým životem a širokým záběrem umů. Svěží duch. Moc příjemné pro uši i pro duši.

19.08.2020 5 z 5

Deník haiku Deník haiku Miloň Čepelka

Zalíbila se mi poezie pana Čepelky, takže jsem možná trochu nekritická...přijde mi to hodně upřímné, čisté, obrazné a mám pocit, že rozumím a spolucítím. Ozdravné a vzrušující pro duši.

14.08.2020 5 z 5

Čtvrtý mandel sonetů Čtvrtý mandel sonetů Miloň Čepelka

Nejzpěvnější kousek celé série, zpíváno hodně o zklamání, ale opět s nadějí, že je něco dál a výš a že to tajemství, kterým jsme životem vedeni, pořád stojí zato.

13.08.2020 5 z 5

Třetí mandel sonetů Třetí mandel sonetů Miloň Čepelka

Lehce skeptické a dokazující, že ani na prahu osmdesátky si člověk není ničím jistý a to ho, tedy autora, udržuje patrně v příjemné hravosti, obraznosti a jemnosti.

12.08.2020 5 z 5

Druhý mandel sonetů Druhý mandel sonetů Miloň Čepelka

Velmi příjemné třeba před usnutím na snění a rozjímání o lásce, smrti, nepoučitelnosti, naději. Psáno tak, že tomu člověk rozumí, a přitom obohatí na duši.

"Malovala mi rusalky a víly,
tak, jak je v noci viděla.
Děti se tomu nikdy nedivily.
Jen velcí ťuk ťuk do čela,
protože dávno, dávno zapomněli..."

12.08.2020 5 z 5

Mandel sonetů Mandel sonetů Miloň Čepelka

Krásné, něžné, milostné.

11.08.2020 5 z 5

Deník haiku 2 Deník haiku 2 Miloň Čepelka

Krásný výlet do duše moudrého muže, člověk se odpoutá a ponoří do hutných zkratek o životě, lásce a smrti a křehce se při tom usmívá.

"Jak to na světě
nechodí, to je moje
vábivá cesta."

10.08.2020 5 z 5

Děda jménem Nuel Děda jménem Nuel Miloň Čepelka

Příjemné a napínavé vyprávění pro děti i dospělé s nenápadnými prvky výchovy o pěkném vztahu dědečka a vnuka. Kdo to zažil, má dobrý vklad do života a vzpomínky na celý život. Krásný návrat.

10.08.2020 4 z 5

A jestli neumřel… a jiné povídky A jestli neumřel… a jiné povídky Miloň Čepelka

Soubor různorodých čtivých, psychologických, filozofických, až "biblických" povídek v kulisách současna. Zločin a trest, pýcha a pád, strach, odpuštění, smíření, smrt, naděje... "Všichni jsme jen hříčkou svých strašlivých eg."

05.08.2020 5 z 5

Monology k živým i mrtvým Monology k živým i mrtvým Miloň Čepelka

Dlouho jsem nečetla nic tak obsažně stručného nebo řekněme hutného, plného otazníků, naťuknutých myšlenek, kterých má pak člověk plnou hlavu. Nikdo nemá recept na život, každý se s ním nějak po svém pere a pan Čepelka velmi moudře, s vědomím, že ani on sám samozřejmě neví, jen hledá, vtipně a důvtipně naznačuje, že nejtěžší je boj a poznání sebe sama. Moc pěkně jsme si prostřednictvím knihy popovídali, díky :)

04.08.2020 5 z 5

Ladislav Chudík Ladislav Chudík Ľubica Krénová

Najednou máte pocit, že je to váš blízký člověk a s ním i celé slovenské divadlo.

22.01.2019 5 z 5