miriam.w

Právo na láskuPrávo na láskuJana Pronská

"Všetko zlo, ktoré človek vypustí do sveta, sa mu jedného dňa vráti,
a cestou pozbiera i hriechy ostatných. Raz dáš, dvakrát dostaneš späť."
Tak veru! Super kniha.

30.12.2020

Případ ostýchavé obžalovanéPřípad ostýchavé obžalovanéErle Stanley Gardner

Takéhoto Perryho Masona by potrebovala naša justícia!

11.10.2020

Třikrát Lam a CoolováTřikrát Lam a CoolováErle Stanley Gardner

Perry Mason a Della, či Donald Lam a Berta - jednoducho môžem čítať stále dookola ;-))

23.06.2020

Pro penízePro penízeVlasta Javořická

Krása duše, dobro srdca je to, čo robí človeka krásnym.
Páčil sa mi jazyk, ktorým je kniha písaná ;-)
"Pamatuješ se, jak nás učili vo Řecích a Římanech, jak byli mocní a co všecko měli
a znali - a kde sou dnes? Nejni po nich památky! A tak to bude i s tím zpupným Němcem."

26.03.2020

Případ: Vrcholek ledovcePřípad: Vrcholek ledovceErle Stanley Gardner

Donald Lam bravúrne vyrieši všetky zamotané prípady, a napriek tomu si vyslúži nadávky, ako: "Ty podrazáku, zakrslý hovnivále. Nejsi tu vítaný o nic víc než mol v šatníku. Ty vypelichaný supe, ty plochá hubo, ty husí krku, ty poďobaný nose, ty Brežněvovo obočí..."
A jeden citát (platný ako pred 50...100 rokmi, tak aj dnes a vždy - škoda!):
" Nemůžete se stavět na odpor penězům a vlivu."
Len odvážni a neúplatní Donald Lam, Perry Mason, Dough Selby alebo šerif Eldon to dokážu!

19.12.2019

V zajatí palácaV zajatí palácaEmily Marsh Scott

"Všetko vo svete je predajné, ešte aj veci, ktoré nie sú hmatateľné, ako statočnosť, čestnosť a dobré mravy." (aká pokrivená morálka)
V Koráne sa hovorí: " Dobrý skutok sa nerovná zlému skutku. Za zlý skutok zaplať dobrým skutkom a hľa, nepriateľov takéto konanie mení na priateľov. Naše náboženstvo nás učí, že nie fyzickou silou je človek veľký, ale veľký je ten, kto je vyrovnaný, mierumilovný a dokáže ovládať svoje pocity." Prorok Mohamed povedal: "Nie je silný ten, kto premôže iných, ale ten, kto dokáže ovládnuť svoj hnev."
(Prečo sa potom tí dnešní moslimovia oháňajú koránom - že im prikazuje zabíjať, klamať a vôbec páchať zlo??!!)

17.10.2019

Dve mince nádejeDve mince nádejeJana Pronská

Výborná, ako všetky od p. Pronskej.
A jeden citát:
"Niekedy robíme veci, ktoré neskôr ľutujeme, no sú potrebné, aby sme si vedeli vážiť to, čo máme. Náš pozemský život je slzavé údolie, preto musíme byť vďační za každý úsmev a chvíle naplnené šťastím. "

17.10.2019

Dovolenka s ArabomDovolenka s ArabomE. Anaswah (pseudonym)

Podľa anotácie som čakala napínavejší príbeh.

09.10.2019

Za zdmi paláceZa zdmi paláceCay Garcia

Knižka sa mi vcelku páčila, prečítala som ju za jeden deň. Žiť by som tam teda nechcela...vadila by tá arogancia princeznej, ktorá sa cíti byť niečo viac ako obyčajný človek; len preto, že sa náhodou narodila v bohatej rodine :-(
Napadlo ma pri nej, koľko miliónov ľudí trpí hladom, a v SA sa všetkým plytvá!

23.07.2019

Imámova dceraImámova dceraHannah Shah

Tento román potvrdzuje to, že islam ako náboženstvo sa "zasekol" niekde v stredoveku, ale hlavne - najhoršie zlo predstavujú tí "svätí" muži, imámovia, ktorí myšlienky koránu prekrúcajú a demagogicky vykladajú a tým vlastne fanatizujú tých nevedomých. A navyše sú vypočítaví, zneužívajú systém!
"Naše rodina žila z darů mešitě a štědrosti britských daňových poplatníku. Táta dostával podporu v nezaměstnanosti a podporu na bydlení.Každý aspekt života mého otce hradila britská vláda. A přesto to byla tatáž vláda, kterou tak nenáviděl a snažil se dosáhnout toho, aby ji stejně tak nenáviděly jeho děti."
(nepochopiteľné - otec drsne týra a znásilňuje vlastnú dcéru, to je v poriadku, ale keď sa dcéra po rokoch vzoprie, odstúpi od islámu, je prvoradá tzv. rodinná česť, celá komunita ju prenasleduje a neváha zabiť...)
"Četla jsem kapitolu o tom, jak by se měli muslimové chovat k ženám. Píše se zde, že příslušníci obojího pohlaví by se měli oblékat skromně, a že ženy by se měly opatrovat a ctít. Píše se zde síce, že muž má právo ženu fyzicky potrestat, pokud se špatně chová, ale zato jsem se nedočetla nic o tom, že by ženy měly chodit zahalené závojem od hlavy po paty nebo že by si měly zakrývat vlasy a obličej."

29.04.2019

V okovách nenávistiV okovách nenávistiMária Hamzová

Pri čítaní knihy som stále premýšľala, či je naozaj možné niekoho tak veľmi nenávidieť!? A či niekto, kto má "konexie", môže beztrestne týrať druhého... :-(
A ako je vôbec možné, že takýto "rodič" dostane dieťa do opatery? Nebolo mi jasné, prečo vlastne Drahoš tak veľmi nenávidel Timeu (vzali sa, napriek tomu, že ju vôbec nemiloval?!) a tiež Natália Olivera...?

04.03.2019

Případ blondýny s monoklemPřípad blondýny s monoklemErle Stanley Gardner

"Advokát se nesmí moc nafukovat. Pořád si musí pamatovat, že je kolečkem ve stroji, který má zajišťovať spravedlnost. Když dojde na to, kde je spravedlnost a kde bezpráví, neexistují měřítka, jestli je někdo velký či malý. Nespravedlnost je zlořád společnosti."
Perry Mason - ideálny právnik, pre ktorého je spravodlivosť na prvom mieste...kiežby takí boli aj v reále!

28.01.2019

Byl to jen románekByl to jen románekPatricia Vandenberg

"Nikdo neví, jak zde bude dlouho. Proto musíme být vděční za každý den, který můžeme spolu prožít."

Ještě jedna šance pro ManueluJeště jedna šance pro ManueluPatricia Vandenberg

"L´homme est né libre, et partout il est dans les fers / Človek sa narodí slobodný, a predsa je spútaný."

05.12.2018

Případ rozespalé ženy / Okresní prokurátor kácí lesPřípad rozespalé ženy / Okresní prokurátor kácí lesErle Stanley Gardner

Ešte raz ku knihe - niekoľko citátov:
"Kdyby ste byl trochu chytřejší..."
"Já vím, mohl bych být guvernérem. Byl by ste překvapen, kdybyste věděl, kolikrát jsem to už slyšel. Nechci být chytřejší. Radši budu čestný." (kiežby tak uvažovali naši politici!)
"Nerozhoduje, jak se dostaneš dovnitř, ale co si odneseš ven."
"Člověk si nemůže dělat, co se mu zachce. Vždycky musí dělat to, co nechce. Je to prostě tak, že když děláte jen to, co chcete, nikam to nevede. Musíte dělat to, co po vás život chce, a nějak se stane, že potom všechno jde tou správnou cestou."

Diablova zajatkyňaDiablova zajatkyňaJana Pronská

Tak, ako som nemala rada dejepis v škole, tak o to radšej si prečítam historické romance. Dozviem sa z nich niečo zaujímavé z našich dejín...
Z tejto niekoľko citátov:
"Faloš a zrada sa veľmi často skrývajú za vzletné slová, sú sladké a ľúbivé, plné vznešených ideálov. Sú presne tým, čo chceš počuť."
"Nikdy nerob unáhlené súdy, kým sa na vlastné oči nepresvedčíš, kde je pravda."
"Prečo je na svete toľko zloby, toľko nenávisti, toľko bezbrehej túžby po pomste!"
"Raz za čas sa zázraky dejú, ak človek nestratí vieru, ak sa nevzdá a bojuje do posledného dychu."

18.10.2018

Blázni umírají v pátekBlázni umírají v pátekA. A. Fair (pseudonym)

Donald Lam a Berta Cool = super ;-)

26.05.2018

Třikrát neodolatelný detektiv LamTřikrát neodolatelný detektiv LamErle Stanley Gardner

Súhlasím...s hodnotením encyklopedie :-) konkrétne túto som v priebehu polroka prečítala už po druhýkrát.

17.05.2018

Vrány nedovedou počítatVrány nedovedou počítatA. A. Fair (pseudonym)

"Co je dobrého na tom, dosáhnout úspěchu jako talentovaná umělkyně, když cestou k úspěchu je třeba zničit lásku? Jen pro to stojí žít - pro lásku přátel, lásku rodiny, pro pouta, jež spojují srdce. Být bohatý v pesetách bez bohatství v přátelích je velké neštěstí."
"Být úspěšný bez přátel je jako být na poušti, kde člověku patří všechna země, ale kde není žádný jiný člověk, žádná živá bytost. K čemu je potom majetek? Kdo si přeje vlastnit poušť?"
Áno, priateľstvo a láska sú veľmi dôležité pre človeka (napriek tomu sa ľudia ženú za mamonom..smutné!).

08.05.2018

Křížovky a osmisměrky - Cestujeme po ČeskuKřížovky a osmisměrky - Cestujeme po Českukolektiv autorů

Super..dozvedela som sa mnoho zaujímavostí o českých pamiatkach :-)

09.02.2018

Kumánska princeznáKumánska princeznáJana Pronská

Fajn kniha, prečítaná za jediný deň;-)
Kto boli Kumáni:Boli to kočovné kmene, na začiatku 11. stor. časť Kypčakov/Kumánov prenikla do Čiernomoria a na severný Kaukaz, neskôr aj do strednej a južnej Európy (Bulharsko, Krym), zvyšok ostal v Čiernomorí. V 13. stor. tzv. bieli Kumáni ušli pred Tatármi do Uhorska, kde ich aj s vládcom Kutenom prijal Belo IV. a usadil medzi Dunajom a Tisou, tam sa postupne zmaďarizovali. Kuten (1194-1223, † 1241), mal dve deti: syna Bachmu a dcéru Alžbetu, manželku kráľa Štefana V. z Maďarska. Bola predok európskych a britských kráľov.
*Otec i život ju naučili, že slová nie sú dôležité, lebo môžu klamať, dôležité sú oči a to, čo v nich je, oči hovoria vždy pravdu.

10.01.2018

Srdcom a mečomSrdcom a mečomJana Pronská

Príma kniha, prečítaná za jeden deň!Pár citátov z nej:
*Všetci niečo chcú, nikto nekoná z kresťanskej lásky! Svedomie neexistuje, ani česť...
*Moc v nesprávnych rukách ničí charaktery aj zdanlivo neochvejnú lojalitu.
*Bojovať a čestne víťaziť! Svet sa prepadol do najhlbšieho bahna, intrigy a hnusné lži porážajú pravdu. Namiesto toho, aby sa protivník postavil súperovi zoči-voči, zakráda sa v tieni ako had. A rovnako podlo aj hryzie!
*Šíriť lásku nemôže ten, kto ju nemá v srdci, kto ju nikdy nepoznal.
*Žiaden svetský majetok človeku neprinesie šťastie, ak sa oň nemá s kým podeliť, ak sa nemá s kým radovať.

10.01.2018

Je Dana vinná?Je Dana vinná?Pavel Valenta

Ľudský život sa skladá z náhod, ktoré tvoria súvislú reťaz. Len málo ľudí má schopnosť posúdiť svoj život tak objektívne, ako si to vyžaduje pravda. Šťastné udalosti zvyčajne pokladajú za výsledok svojho úsilia a zdatnosti, nešťastné zhody okolností zasa za dielo osudu, proti ktorému nemožno bojovať, pretože je predurčený. Skutok však ostáva.

05.01.2018

JedináJedináKlára Jarunková

"Nepovedané podeješ, kde chceš...Ale kde podieť povedané?"
A ešte jeden citát - nábor do učilišťa:
- K nám, do poľnohospodárskeho učilišťa, môžu sa prihlásiť aj také deti, ktorých rodičia boli členmi fašistických organizácií. To znamená deti, ktoré nemajú budúcnosť.

17.11.2017

"Život není tak jednoduchý. Není jako televizní program, který můžeš zarazit otočením knoflíku. Není jak promítací přístroj, kterým můžeš zastavit kmitající se obrázky, kdy tě napadne. Život jde pořád dál - tvrdý a nemilosrdný proces příčin a následků. Dnešní následky se stávají zítřejšími příčinami. Jak jednou rozjedeš řetěz událostí, je těžké jeho sled zastavit."
***
"Policie má větší zodpovědnost, než jen chytit individuum, které spáchalo určitý zločin. Policie se snaží zločinům zabránit."

17.11.2017

Křížovky do kuchyněKřížovky do kuchyně neznámý, neuveden

Dobré rady do kuchyne a dobré cvičenie pre mozog :-)

15.10.2017

Případ vržených kostekPřípad vržených kostekErle Stanley Gardner

Dva citáty:
"V té době bylo všechno jinačí. Země byla mladá a i lidé byli mladí. I staří byli v té době mladší než někteří mladí dnes. Dneska trpíme kornatěním ekonomických tepen. Země zestárla. Její názory jsou staré. Lidé přestali zkoušet nové věci.
Nevadí mi, že stárnu a nakonec umřu. Ale nesnesu pohled na celou zemi, jak umírá se mnou. Neexistují žádní mladí, kteří by postoupili na moje místo. Je to banda ufňukanců, kteří si přejou, aby je vláda podporovala."

"Je nejvyšší čas, aby si soudy uvědomily, že jsou to instituce pro poskytování spravedlnosti. Jsou nástrojem lidu. Jsou zde ne, aby rozšířily řady státních zaměstnanců, ale aby poskytovaly spravedlnost."
(Kiežby aj tie naše !!)

10.10.2017

Místo činu MataresMísto činu MataresMartin Křížek

Jeden úryvok z knihy:
"Československo tady má dobrý zvuk. Naše technika, naši lidé...Postavili jsme v Alžírsku velkou elektrárnu, stavíme továrnu na pumpy, budeme tu stavět textilku. Vyvážíme sem spoustu špičkové techniky, děláme všechno pro to, abychom si dobré jméno udrželi...Není to jen technika, jsou to především lidé. Lékaři, vysokoškolští profesoři, veterináři, architekti, zemědělští odborníci, geologové, technici...A ti všichni pomáhají Alžírsku budovat novou moderní vyspělou spoločnost. A nemysli si, že pracují jen tady v hlavním městě. Můžeš se zeptat lékařů, jaké je to na Sahaře a ve vnitrozemí. Jak těžké jsou tam podmínky k přežití a natož k namáhavé každodenní práci .A přesto se nikdo z nich nevzdává..."

15.09.2017

Žena pro dva mužeŽena pro dva mužeJeanne Carmichael

"Lidé jsou strůjci svých osudů a nezdar by neměli přisuzovat hvězdám, ale sami sobě."
Caesar
"Láska je pramen, který ani staletími nevysychá..."

04.09.2017

ZvůleZvůleCharlotte Berg

..takto to funguje aj v reále, nielen v románoch..ak ide o dedičstvo, nepozná brat brata!

11.08.2017