Za zdmi paláce

Ve svých 52 letech opouští autorka zaměstnání v obchodním centru v Kapském Městě a nastupuje do kurzu pro komorníky. Po úspěšném absolvování je jí nabídnuta pozice v saúdské královské rodině. Sloužit má u princezny Arabelly. Autorka popisuje obrovské paláce a nesmírný luxus, ohromný vozový park, zásoby jídla nebo kosmetiky, a nabízí i fascinující vhled do reality Saúdské Arábie, kde platí striktní pravidla islámského světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291549/za-zdmi-palace-uuL-291549.jpg 2.742
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Ikar (ČR)

Behind the Palace Walls, 2014

Kniha Za zdmi paláce

jaja10

Dobré, dobré, šlo to.

Batta

Název láká, obsah slabší. Autorka asi využila toho, že všechno arabské je teď ostře sledované a měla to z vlastní zkušenosti. Možná užitečné čtivo pro ty, kdo o podobné práci někde v SA uvažují, dá se z toho vyčíst, jak to tam chodí. Ale ona se s tím pobytem trochu unáhlila ...vůbec nechápala, kam jede a co bude dělat. Měla dobře placenou práci, kde skoro nic nedělala, neuměla se přizpůsobit své pozici a jinému prostředí. Zajímavá sonda do kulturního střetu západního uvažování (evidentně jí nesedla pozice někomu "sloužit") s orientálním, kde se pořád vše posuzuje na základě původu. Dva postřehy: a) Dosti mě zaujalo, že jsou mnozí z vládnoucích kruhů na antidepresivech … musí to být hrozně prázdný život, není divu, že pak neví, co se sebou, když mohou jen nakupovat nebo surfovat na internetu - taková permanentní karanténa :) b) Atmosféra, kde nikdo nikomu nevěří. Toto zjištění pro mě bylo užitečné.

kotatkoz

Přijde mi, že tato kniha je promrhaný potenciál, jak zpíchnutá horkou jehlou, kdy autorka nevěděla jak si vydělat, tak sepsala matné vzpomínky z téhle svojí pracovní zastávky a vydala to. Bylo by toho tolik co lépe popsat, ať už co se týče vizuální stránky, kultury, povah lidí okolo atd., tak jistě bylo i víc zážitků. Tohle bylo jak z rychlíku - dneska má princezna den na prd, jsem smutná, naštvaná na celý svět - přitom tu práci šla dělat dobrovolně a víceméně tušila do čeho jde. Věřím, že tohle šlo prostě zpracovat lépe a vlastně nevím komu a proč bych to vůbec doporučila číst. Jednu hvězdičku dávám spíše za nápad a alespoň ten pohled z rychlíku do pro nás tajuplného prostředí.

orinka3

Zdařilá kniha o zkušenosti Jihoafričanky ve službách arabské princezny. Pobytu ve zlaté kleci předcházela výuka, která měla naši hrdinku připravit na všechno, co od ní bylo očekáváno v královské rodině. Služba, byť dobře placená, byla vykoupena velkým sebezapřením. Posluhování duševně nevyrovnané znuděné princezně byla horší než práce v kamenolomu. Proto tam taky nikdo dlouho nevydržel. Pro mě bylo přínosné přečíst si o životním stylu rijádské VIP společnosti, kde záplava přepychu soupeřila s duševní chudobou. Varovná četba pro toho, kdo má přehnané představy o možnosti výdělku a královském ubytování.

miriam.w
23.07.2019

Knižka sa mi vcelku páčila, prečítala som ju za jeden deň. Žiť by som tam teda nechcela...vadila by tá arogancia princeznej, ktorá sa cíti byť niečo viac ako obyčajný človek; len preto, že sa náhodou narodila v bohatej rodine :-(
Napadlo ma pri nej, koľko miliónov ľudí trpí hladom, a v SA sa všetkým plytvá!

dqenisa
07.10.2018

Přiznávám, že knížka byla trochuslabší. Tím jí ale nechci schodit uplně protože popisuje prostředí , které mi neznáme takže přináší zajímavé informace. Nic méně chápu, že pro autorku to bylo težké období a já si vůbec neumím představit jak bych to zvládala já, ale mohla více popsat život a tradiční způsoby a trochu mín vynechat svůj osobní život i když to bez pochybi k vyprávění patří. knížka je čtivá .

Vvvera
25.10.2017

Jedna hvězda za přebal.
Absolutně nedůvěryhodná knížka, ztráta času.

Ivetak14
02.10.2017

urcite pekne napsana kniha a zajimave tema, jak i pozdeji v zivote je mozne se vydat pracovat do uplne jineho sveta :)

Bílá Masajka
Steve Jobs

Autor knihy

Cay Garcia
americká

Kniha Za zdmi paláce je v

dalších seznamech1x