Pro peníze

Pro peníze https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/5426/bmid_pro-penize-CUs-5426.jpg 4 34 9

Román z vesnického prostředí líčí příběh bohaté nehezké dívky, kterou její otec proti její vůli provdá za zadluženého sedláka. Také hrdinčin muž se musel vzdát své lásky, aby zachránil zadlužený statek a tak bylo zpočátku manželství pouze formální a dívka musela přetrpět řadu ústrků. Nejdříve si získala náklonnost mužovy matky a chasy a později i muže. Za krátký čas se stal sňatek uzavřený pro peníze, svazkem dvou šťastných lidí.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Kamélie

Mr.Fox
04.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Místy se četla hodně těžce, ne snad kvůli chybějící kvalitě, ale autorka určité pasáže s utrpením Evy vylíčila takovým způsobem, až mě to u srdce ranilo a nemohl jsem hned pokračovat dál. Přál jsem Evě, aby utekla za klidem, trpěl jsem za ní snad více, než ona sama za sebe. Odloučení hlavních aktérů v závěru bylo skvělým vrcholem knihy, který se následně přehoupl poměrně rychle a lehce k happy-endu. Úplně mi nesedí, že by Vít najednou ze sebe byl schopný setřást veškerý odpor vůči Evě, a Eva že by vše odpustila, ale budiž oběma přáno. Možná mezi nimi přeci jen nějaká láska byla. Silná kniha, kterou jsem nečetl naposledy.

RADIN
21.01.2024 3 z 5

Aspoň že Eva našla svoje šťastie,zaslúžila si ho.

medlovice
08.01.2021 4 z 5

Tak jsem si ji přečetla podruhé . Osud Evy , která je nehezká je snad inspirovaný Popelkou. Láska je jen pro královny krásy se zpívá v jedné písničce, ale Eva si získala sympatie a lidé kolem ní ji měli rádi. Trochu mi vadilo to nářečí a nadřazenost mužů. ale čte se dobře, tenká kniha na dlouhé tmavé večery.

NymphMaeve
30.11.2020 5 z 5

Po mé první knize od Vlasty Javořické - Rodina Ambrožova - jsem se do stylu a čtivosti autorky zamilovala a pustila se do další. Pro peníze byla první volba z místní knihovny, takže hned jak otevřeli výdejní okénko, běžela jsem tam. Jedním dechem jsem knihu přečetla a jsem z ní úplně nadšená. Chytlavý a čtivý příběh vzhledově nehezké Evy a statkáře potřebujícího peníze Víta, jejichž manželství se zrodilo kvůli věnu. A vývoj byl neskutečně zajímavý a napínavý. Od počátku jsem se do příběhu ponořila a už po pár větách ztrácela ponětí o realitě. I přesto, že je kniha psaná nářečím, nemám vůbec problém psanému textu rozumět a chápat ho. I když mi chvilku vždy trvá, než se do toho zase dostanu. Miluju autorčiny knihy a už jsem se pustila do objednávání, abych je měla ve své sbírce, protože tyhle knihy si určitě budu číst znovu, jsou kratšího rozsahu, ale o to silnější a chytlavější.

DominaCZ
11.07.2020 3 z 5

No...sluníčkoidní poněkud příliš, ale jako jo. Jasně že si i ošklivku zamilujeme a vůbec její ohyzdnost nevidíme, dyť jó.

miriam.w
26.03.2020

Krása duše, dobro srdca je to, čo robí človeka krásnym.
Páčil sa mi jazyk, ktorým je kniha písaná ;-)
"Pamatuješ se, jak nás učili vo Řecích a Římanech, jak byli mocní a co všecko měli
a znali - a kde sou dnes? Nejni po nich památky! A tak to bude i s tím zpupným Němcem."

Jessica007
20.10.2015 5 z 5

Kniha od mojí oblíbené autorky. Anotace knihy je hodně výstižná. Kniha se mi moc líbila. Pěkně psaná, hezký příběh, moc pěkně jsem si početla.

kika 13
10.04.2014 3 z 5

Záchrana statku to je hlavní téma románu.

modranka
24.09.2012 5 z 5

Anotácia knihy je v podstate výstižná. Keď som poviedku čítala, držala som palce obidvom aktérom príbehu. Eve, preto, že si zaslúžila skutočne aspoň trochu lásky a Vítovi preto, že lepšiu ženu by na statok nemohol dostať. Načo by mu bola fiflena, ktorá by sa nepostarala o jeho chorú a umierajúcu matku, ktorá by mu statok rozfofrovala na parádu. Možno Eva nebola naozaj vábna a príťažlivá, ale srdce mala na dlani. Páčilo sa mi aj to, že autorka ako motor príbehu použila žiarlivosť.

Vlasta Javořická
česká, 1890 - 1979