minirock minirock komentáře u knih

Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Miloš Václav Kratochvíl

Jan Kornel sepisuje na stará kolena svá dobrodružství která zažil jako mladý voják ve třicetileté válce, na galejích, v otroctví a nakonec jako námořník na pirátské lodi. Kniha se čte dobře ale před takovými padesáti lety by se mi líbila určitě mnohem víc.

08.05.2021 4 z 5

Orlí stín Orlí stín Miloš Kosina

Jednoduchý a předvídatelný příběh nad kterým by dnešní děti, protože těm je kniha především určena, ohrnuly nos a určitě by jej ani nedočetly. Svět je prostě za těch téměř 80 let někde úplně jinde a s ním i nároky dětí na četbu. Pro nás starší jsou ale tyto příběhy návratem do dávno minulých let dětství, kdy jsme podobná dobrodružství sami zažívali, což už je dnes pro současnou dětskou generaci prakticky nemožné. Možná je to škoda.

30.03.2021 3 z 5

Zpověď Zpověď Karel May

První ze dvou zamýšlených životopisných knih Karla Maye. Druhou už bohužel autor nestihl napsat. Karel May, velký německý spisovatel a básník, popisuje svůj život tak, jak šel, pravdivě a bez příkras. Povětšinou je to smutné čtení, dětství a dospívání v rodném Ernsttalu v rodině chudého tkalce, do čtyř let slepý, zažil bídu jakou si málokdo z nás dokáže představit. Jediným přítelem a vzorem mu byla babička, kterou velmi miloval a z jejíhož vyprávění později čerpal náměty ke svým povídkám. Vystudoval na učitele a pak přišlo jeho nejtemnější období, kdy strávil několik let ve vězení. A právě zde v sobě objevil spisovatelské nadání a začal psát své nesmrtelné romány které ho záhy proslavily téměř po celém světě. May dále popisuje svůj život známého spisovatele, své dílo a soudní pře s vydavateli.
Druhá část knihy je věnovaná vzpomínkám jeho druhé ženy Kláry a úvahám různých autorů na témata jako např. Ženy v díle K.M, My mladí a K.M., Vila Shatterhand, Manželství K.M. nebo Užitek z četby K.M. atd.
V knize jsou též otištěny fotografie rodného domu K.M. a z cest po Orientu a Americe. Je to zajímavá kniha pro toho, kdo se chce o Karlu Mayovi dozvědět víc než z většinou tendenčních a nepříliš pravdivých článků z novin nebo časopisů.

21.02.2021 5 z 5

Bronzový poklad Bronzový poklad Eduard Štorch

I když Bronzový poklad možná nedosahuje oblíbenosti jiných, známějších knih pana Štorcha, přesto jsem si jej přečetl s chutí a trpkého osudu nebohého Skrčka upřímně litoval. Ale taková byla tehdy, před bezmála třemi tisíci lety, v našich končinách doba. Z vysmívaného a později nenáviděného kluka se stal těsně před smrtí hrdina a zachránce svého rodu. Pro dětského čtenáře určitě skvělá kniha pro vytvoření představy o tehdejším životě našich předků.

16.01.2021 4 z 5

Hrdinný kapitán Korkorán Hrdinný kapitán Korkorán Alfred Assollant

Knížku o hrdinném kapitánu Korkoránovi a jeho tygřici Jiskře jsem z mládí neznal, koupil jsem si ji kvůli krásným ilustracím mistra Buriana. Nečekal jsem od ní žádný mimořádný čtenářský zážitek ale byl jsem docela příjemně překvapen. Příběhy mladého bretoňce který se díky své odvaze stane oblíbeným maharádžou velkého indického státu, čímž je trnem v oku dobyvačným Angličanům. Ti jej se svým vojskem několikrát napadnou ale Korkorán je za pomoci svých zvířecích kamarádů a vycvičeným domorodým vojskem vždy odrazí. Angličané nakonec s neporazitelným Korkoránem uzavřou mír. Pěkné i když někdy poněkud naivní. Jako desetiletý kluk bych byl určitě nadšený.

01.01.2021 4 z 5

Groznatův štít Groznatův štít Jiří Řípa

Štorchovy romány jsou po všech směrech lepší ale tato Řípova dobrodružná kniha z období Sámovy říše za nimi zas až tolik nezaostává. Je zde odvážný a ke všemu zamilovaný hrdina, toužící vykonat odvážné skutky jako jeho otec Groznata, jehož smrt je zpočátku zahalena tajemstvím. Nicméně jeho mladý syn Mstiš je odhodlaný jít v jeho stopách a přidává se k vojsku knížete Lučanů Česty a stává se součástí Sámovy armády která vyžene ze Slovanského území franckého knížete Dagoberta. Knížka stojí za přečtení už jen proto že knih o tomto období naší historie není zase tolik a navíc je doplněna pěknými obrázky Zdeňka Buriana.

12.12.2020 4 z 5

Mořská sůl Mořská sůl Nikolaj Gavrilovič Ždanov

Autor popisuje první dny malého Dusji Paramonova po příchodu do Nachimovského učiliště v Leningradě, což je první stupeň k tomu, aby se z chlapce stal námořník slavného sovětského loďstva. Dusjův otec byl kapitán sovětské ponorky který se svojí posádkou zahynul v 2. světové válce a chlapec se rozhodne jít v jeho stopách. Začátky v táboře, kde hoši začínají svoji vojenskou kariéru nejsou lehké ale hoch vše zvládne a je přijat. Jistě jej čeká skvělá budoucnost v sovětské námořní flotile. Dětská knížka pro mladší čtenáře kterých u nás v padesátých letech vycházelo hodně, doplněná krásnými obrázky Z. Buriana.

08.12.2020 2 z 5

Ztracená tvář (4 povídky) Ztracená tvář (4 povídky) Jack London

Čtyři poměrně drsné povídky z kanadsko-americké divočiny, které spojuje motiv činu, většinou špatného a jeho následek. Ať už je hlavní hrdina muž jenž pyká za své chování vůči indiánům nebo indiánská dívka za dluhy svého otce, či muž a jeho žena kteří hlídají dvojnásobného vraha ve své chatě, protože ho chtějí vydat spravedlnosti, kterou ale nakonec vezmou do vlastních rukou. Poslední povídka je důkazem toho, jaké dalekosáhlé následky může mít pitka vyvolaná za účelem prodeje zlaté žíly. Krátké ale výživné, navíc doprovázené pěknými pérovkami mistra Buriana.

02.12.2020 4 z 5

Zapomenutý svět Zdeňka Buriana Zapomenutý svět Zdeňka Buriana Ondřej Müller

I třetí svazek světů Zdeňka Buriana je fascinující dílo. Tentokrát se týká méně známých a téměř zapomenutých knih které Mistr ilustroval nebo jen nakreslil obálku. Skvělé jsou též skicy kostýmů pro film Jan Roháč z Dubé. A pro mě snad nejcennější část, skeny téměř všech obálek které Burian nakreslil. Na úplný závěr je přidán Burianův životopis s množstvím zajímavých informací. Smekám před autory, protože toto je pro mě nekorunovaná kniha roku 2020. Už teď se těším na "dinosauří" díly ale ještě víc na "mayovky".

01.12.2020 5 z 5

Odkaz lovce tajgy Odkaz lovce tajgy Rudolf Luskač

Další dobrodružná kniha z edice KOD z ruského prostředí od českého spisovatele. Pan Luskač velmi poutavě popsal výpravu několika vědců do tajgy, která pátrá na základě indicií v Puškinově knize veršů po tajemném pokladu který před lety nalezl dědeček jednoho z účastníků a rozhodl se předat jej budoucím generacím. Cesta do vzdálených hor je provázena nebezpečnými příhodami při setkáních s divokou zvěří ale i skupinou darebáků kteří mají na neznámé přírodní bohatství též zálusk. Nakonec je tajemství tajgy odhaleno a vše dobře dopadne. Knížka se mi dobře četla, je poměrně napínavá a přírodní krásy Sibiře moc pěkně popsány.

24.11.2020 4 z 5

Blizzard Blizzard Karel May

Obsahem sešitu jsou čtyři krátké povídky - Blizzard, Zpívající voda, Slepý výstřel a Synové Upsaroků. Zpívající voda a Slepý výstřel u nás vyšly poprvé v edici Po stopách v nakladatelství Anny Turinské. Pod pseudonymem D. Jam je přeložil pozdější nakladatel Jaroslav Moravec. Povídka Blizzard u nás vyšla poprvé ve svazku Různá dobrodružství u Aloise Hynka v roce 1910. Synové Upsaroků byly součástí sbírky Hadži Halef Omar nakladatelství TaM v roce 1933.

13.11.2020 3 z 5

Jiří Wowk, dobrodruh z donucení Jiří Wowk, dobrodruh z donucení Vladimír Prokop

Další z úžasných monografií pan Prokopa. Po Krumovi a Vraštilovi přibližuje životní osudy a tvorbu ukrajinského emigranta Georgije Volodimiroviče Volkova, který se počátkem dvacátých let minulého století usadil v Praze a přijal jméno Jiří Wowk. Autor si všímá jak rodinného zázemí tak především umělecké tvorby a vlivů na jeho tvůrčí vývoj. Text je bohatě doplněn Wowkovými knižními ilustracemi i mnoha obrázky titulních stran z časopisů Dobrodružný svět a Malý čtenář, do kterých Wowk též přispíval. Ačkoliv Wowk nedosáhl věhlasu některých svých kolegů ilustrátorů, jeho přínos české dobrodružné literatuře je nespochybnitelný.

09.11.2020 5 z 5

Konec medvědí sezóny Konec medvědí sezóny Josef Novotný

Povídání o tom, jak se český učitel cizích jazyků v době nejtužší normalizace rozhodl odejet na rok do Kanady a učit tam vesnické děti francouzštině. To vážně šlo? Čtení to bylo zajímavé, jiný svět, hodnoty, kultura, příroda a především lidé, o kterých to převážně celé je. Docela by mě zajímalo jestli si ti jeho žáčci, kterým bude teď okolo šedesáti na toho svého učitele z daleké Evropy ještě vzpomenou ....

07.11.2020 4 z 5

Mezi orlem a hadem Mezi orlem a hadem Josef Volák

Musím uznat, že víc než cesta geologické expedice s Petrem a jeho kamarády mě bavily kapitoly věnované době, kdy hraniční oblasti mezi mladým sovětským státem a Afghanistánem, Čínou a Pakistánem narušovaly pašerácké bandy basmačů. Také líčení krás tohoto neobyčejného a téměř neobydleného kraje se dobře četlo, bylo znát že autor ta místa znal a navštívil je. Je to moc pěkná knížka pro starší mládež.

01.11.2020 4 z 5

Pod plachtami kolem světa Pod plachtami kolem světa Nikolaj Kornejevič Čukovskij

Kniha se čte dobře a koho baví tyhle příběhy o dalekých plavbách a objevování nových zemí, přijde si na své. Všechny čtyři kapitoly jsou zajímavé, nejpoutavější se mi zdál příběh kapitána Cooka. Ale ani Kruzenšternova a La Pérousova výprava do zámoří není nezajímavá. I když je kniha určena především mladším čtenářům i ti starší se neubrání obdivu co byli lidé před staletími ochotni podstoupit aby objevili nový kontinent nebo jenom ostrov v obrovském oceánu na té naši planetce.

13.10.2020 5 z 5

Bez doprovodu bubnů Bez doprovodu bubnů Hester Burton

Počátkem 19. století to lidé na anglickém venkově neměli vůbec lehké. Nezaměstnanost, s ní spojený hlad a bídné životní podmínky chudých lidí. Tak žijí i Joe a Dick s matkou a mladší sestrou. Začínají propukat selské bouře a při jedné z nich jsou oba bratři zadrženi a odsouzeni k deportaci do Austrálie. Další děj se odehrává z pohledu sice mladšího ale odolnějšího Joea. Díky poctivému úsilí a píli se mu podaří zkrátit si trest a spolu s Mary, dívkou s podobným osudem, zapouští v daleké zemi nové kořeny. Jeho bratr bohužel takové štěstí nemá. Pěkná knížka i když pasáž z Anglie mě bavila mnohem méně.

17.08.2020 4 z 5

Z pralesů Konga Z pralesů Konga František Flos

Sešit jsem si pořizoval kvůli Burianovým ilustracím a ty jsou opravdu pěkné. Samotný příběh mě až tak moc nezaujal, dlouhé pasáže popisující africkou přírodu, tak typické pro Flose a nijak zvlášť napínavý příběh. Ovšem kniha je určená spíše mládeži a tak to i beru. Prostě pětice mužů včetně malého kluka na výletě v Kongu. Vše dopadlo dobře a bez problémů, úkol splněn.

02.08.2020 3 z 5

Křídla nad pouští Křídla nad pouští Václav Kubec

Další ze sešitků obnovené edice Polnice nabízí příhody pilotů bojujících v britských barvách proti Italům v Libyjské poušti. Jeden z nich je Moravák z Hané, druhý Australan z Queenslandu, jeden je malý, druhý velký, těžko si představit nesourodější dvojici a přesto se z těchto dvou tak odlišných chlápků stanou parťáci na život a na smrt. Mnohokrát čelí v boji přesile, často hledí smrti do tváře, přesto nad nepřítelem vítězí a kámarádství spečetěné v boji bývá to nejpevnější.

22.07.2020 3 z 5

Bílá vydra Bílá vydra Josef Kutík

Nádherná kniha z krajin, kde přátelství a pomoc bližnímu mají mnohem větší význam než kdekoli jinde na světě. Je skvělé, že tak pěknou knihu z prostředí drsného kanadského severu napsal český spisovatel, může se směle měřit např. s klasikem tohoto žánru Farley Mowatem. Potěšily i pěkné ilustrace Karla Tomana. Moc se těším na další díly

19.07.2020 5 z 5

Potomci Skytů Potomci Skytů Volodymyr Vladko

Dobrodružná kniha pro mládež pojednávající o čtveřici vědců (a psovi) která se při průzkumu jeskyně kdesi v tajze dostane do říše dávno zapomenutého kmene Skytů. Jsou zajati a místní šaman který se bojí že ztratí u důvěřivých a prostých lidí svůj vliv, usiluje o to aby cizinci byli obětováni bohům a mladá dívka se stala ženou náčelníkova syna. Avšak i mezi Skyty se najdou rozumní lidé, kteří vědí na čí straně je právo a spravedlnost ... Není to špatné ale dnešní mladou generaci by tento příběh už nejspíš neoslovil.

27.06.2020 3 z 5