miklaras miklaras komentáře u knih

Vademecum pomocných věd historických Vademecum pomocných věd historických Ivan Hlaváček

I když je to pro mě povinná literatura, hluboce se jí klaním

17.11.2013 5 z 5

Simplicius Simplicissimus : kronika třicetileté války Simplicius Simplicissimus : kronika třicetileté války Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen

Klasika se prakticky nedá hodnotit, protože u ní převažuje víc hledisek, než jen líbilo-nelíbilo. Takže, klasika z období 30.leté války. Dobré mít přečteno.

V hájemství snu V hájemství snu Mircea Eliade

Nádherná, snová kniha, dosvědčující, že Eliade není jen religionista, ale i vynikající beletrista.

17.11.2013 5 z 5

Lucemburkové na českém trůně I. - České země v letech 1310–1378 Lucemburkové na českém trůně I. - České země v letech 1310–1378 Jaroslav Čechura

popularizační, svižně napsaná práce ideální pro laického čtenáře

17.11.2013 3 z 5

Čeština, jak ji znáte i neznáte Čeština, jak ji znáte i neznáte Světla Čmejrková

Některé kapitoly lepší, jiné horší, ale jako průvodce češtinou pro ty, kdo se jí příliš nevěnují, je to dobré.

09.11.2013 3 z 5

Šest mesiášů Šest mesiášů Mark Frost

Jack Sparks zničený a zubožený, Doyle o něco bystřejší a tajuplná věž...parádní jízda!

09.11.2013 5 z 5

Dějiny filosofie I. - Starověk a středověk Dějiny filosofie I. - Starověk a středověk Emanuel Rádl

Musela jsem přečíst, přečetla.

09.11.2013 3 z 5

Husitská revoluce 1: Doba vymknutá z kloubů Husitská revoluce 1: Doba vymknutá z kloubů František Šmahel

Ač je Husitská revoluce pro některé z nás v podstatě povinná literatura, četla jsem ji s přiměřeným nadšením

09.11.2013 4 z 5

Rituály, ceremonie a festivity ve střední Evropě 14. a 15. století Rituály, ceremonie a festivity ve střední Evropě 14. a 15. století František Šmahel

I když jsem hledala pro svou práci něco úplně jiného, pro jistotu jsem zhltla i toto. A mohu doporučit.

09.11.2013 4 z 5

Život sv. Františka z Assisi Život sv. Františka z Assisi Paul Sabatier

Klasika z pera nakatolického autora, která pomohla k novému kritickému bádání o osbě svatého Františka.

Vita brevis Vita brevis Jostein Gaarder

Mohu říct, že tenhle pohled na svatého Augustina se mi dost líbil.

Každý má svého anděla Každý má svého anděla Anselm Grün

Drobná inspirativní zamyšlení odhalující lidská traumata a šanci na jejich vyléčení pomocí meditace nad příběhy andělů.

02.11.2013 3 z 5

Pouť do Eleusiny Pouť do Eleusiny Jan Voborník

Jakýsi starořecký Dekameron. Matka Meneta, které zemřela milovaná dcera se jako bájná Demétér vydává na cestu vedoucí k eleusinským mystériím. Cestou potkává poutníky, kteří jí vyprávějí staré řecké báje, rozdělené na jednotlivá témata. Najdeme tu známý svět bohů a héroů i reálie řeckého života a podrobný popis eleusinských mystérií.

02.11.2013 4 z 5

Eliška Přemyslovna: Královna česká Eliška Přemyslovna: Královna česká Božena Kopičková

Zasvěcený a komplexní pohled na českou královnu. Velké množství informacích o pečetích.

Neboť jsem nemocná láskou Neboť jsem nemocná láskou Barbara Beuys

Životopis Hildegardy z Bingenu, který se nečte zrovn snadno. Na druhou stranu je dobré přečíst si knihu, která šířeji zahrnuje oblasti, o jejichž historii moc nevíme.

02.11.2013 3 z 5

Obři aneb Mysterium počátků Obři aneb Mysterium počátků Louis Charpentier

Mám radši katerdálu v Chartres, ale tohle je také příemné spekulativní čtivo.

02.11.2013

Budulínek a Matlafousek aneb Vzpoura na lodi Primátor Dittrich Budulínek a Matlafousek aneb Vzpoura na lodi Primátor Dittrich Jaroslav Žák

Zdá se mi, že celý název je Vzpoura na lodi Primátor Dittrich. A je to rozkošná klasika.

02.11.2013 4 z 5

Nové pověsti české aneb Dobrodružství šesti trampů Nové pověsti české aneb Dobrodružství šesti trampů Jaroslav Žák

Roztomilá záležitost, která se už teď stává reliktem dávnověku. Ale jsou to vzpomínky. Hlavně na Jacka Aspirina, kterého jsem jako dítě obdivovala a milovala.

02.11.2013 4 z 5

Dějiny správy v českých zemích od počátků státu po současnost Dějiny správy v českých zemích od počátků státu po současnost Zdeňka Hledíková

Výborně a přehledně strukturovaná kniha mapující dějiny správy.

02.11.2013 5 z 5

Svět české středověké církve Svět české středověké církve Zdeňka Hledíková

VYnikající studie, která vyplňue bílá místa v bádání o středověké církvi.

02.11.2013 5 z 5