Lucemburkové na českém trůně I. - České země v letech 1310–1378

Lucemburkové na českém trůně I. - České země v letech 1310–1378 https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60975/bmid_ceske-zeme-v-letech-1310-1378-lucem-Bbb-60975.jpg 4 22 4

Renomovaný historik a zkušený popularizátor, vědecký pracovník Národního muzea v Praze prof. J. Čechura se ujal nelehkého úkolu představit čtenářům dobu jednoho z největších rozmachů českého státu za vlády dynastie Lucemburků v letech 1310–1437. Připravované dva svazky se přitom zdaleka neomezují jen na vylíčení českých dějin v evropském kontextu za vlády Jana, Karla IV. (1. díl), Václava IV. a Zikmunda (2. díl), ale všímá si i hospodářství, dobového myšlení a spolu s tím i umění a kultury. Autor zároveň popisuje také středověkou civilizaci včetně života a zvyků jednotlivých vrstev vrcholné feudální společnosti v jejích proměnách.... celý text

Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Libri

Páájinka
10.03.2023 4 z 5

Knížka byla zajímavá, ráda bych se dozvěděla o určitých věcech ještě víc informací. Budu číst i druhý díl.

martin č.
04.09.2020 4 z 5

"ač Karel IV. byl ukrutný feudál, tak zaved u nás víno a né chmel"
Otec vlasti byl nejspíš naší nejzářivější hvězdou dějin, jeho orientace a schopnost správně vyhodnocovat a řešit situace byla jistě veliká. Bavily mě ale i politické dějiny vzestupu Lecemburků díky Karlovu děděčkovi, císaři Jindřichovi. A pak kapitoly o kultuře a umění. Ty hospodářské už méně.

jik60
05.11.2019 5 z 5

Doba před Bílou horou je pro nás fakticky zcela neznámá a v díle Jaroslava Čechury se o ní konečně něco dovídáme. A jsou to dosti překvapivé informace ukazující, že tehdejší společenská realita byla zcela jiná, než si myslíme. Přesněji - úplně jiná, než nám vtlouká do hlavy liberální světonázor. Tady může začínat poznávání toho, jak strašnou hydrou je liberalizmus.

miklaras
17.11.2013 3 z 5

popularizační, svižně napsaná práce ideální pro laického čtenáře