Mikkinnen Mikkinnen komentáře u knih

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Právě jsem knihu dočetl a přemýšlím co o ní vlastně napsat. Knihu jsem si koupil zejména kvůli výborným recenzim, ať už u nás či v zahraničí. Musím uznat, že autor zcela jistě umí skvěle psát. Jeho jazyková vybavenost jde ruku v ruce s jeho výborným vypravěčským stylem. Bohužel, z mého mého pohledu, knize velice škodí minimalistické pojetí jednotlivých kapitol. Kapitoly v rozsahu 2-4 stran jsou opravdu přehnaně krátké. Po celou dobu čtení knihy jsem se nedokázal pořádně začít. Což je opravdu škoda. Ale možná je chyba na mé straně a již jsem moc přivykl nekonečným monologům a odstavcům Dostojevského a jemu podobných autorů. Možná prostě je tato doba uspěchaná i v literatuře. A také jsem očekával mnohem méně války. V recenzích bylo často zmiňováno, že válka je jen kulisou. Ale musím konstatovat, že války je tam opravdu hodně. Ale možná jsem jen přesycen tou záplavou románů s tématikou druhé světové války. Rozhodně, ale nechci nikoho zrazovat od přečtení této knihy. A navzdory mým výtkám knihu určitě doporučuji.

24.11.2015 4 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Nádherná knihu o nesmírně těžkých životech. Je strašné dnes vidět jak dopadl Afghánistán a číst o tom jak krásná byla tato země před okupaci Ruskem. Kniha se čte téměř sama. Kamarád mi doporučil film podle této knižní předlohy a já se rozhodl si nejprve přečíst onu předlohu a až následně shlédnout film. Ale po takto nádherné knize, kde vám autor dokáže vše skvělě popsat a navodit danou atmosféru, jsem se rozhodl, že si film nechám ujít (navzdory velmi dobrým recenzím) a tento příběh si nechám uloženy "jen" v knižní podobě. Všem, kteří mají rádi opravdu kvalitní literaturu mohu tento román jen a jen doporučit.

19.11.2015 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Sněhulák k je má třetí Nesbøva kniha (po Lovci hlav a Nemesis). Zařadil bych ji na úroveň Lovce hlav. Kniha se četla příjemně rychle. Nic mrazivého, kromě zimního období, jsem na knize neshledal. Ale byla to taková příjemná detektivka na odpočinek. Nesbø chrli obrovské množství knih, ale určitý standard si drží u všech. Sněhulák je rozhodne mezi jeho top 3.

15.11.2015 4 z 5

Stůj při mně Stůj při mně Daniela Sacerdoti

Me hodnocení je silně ovlivněno tím, že jsem se v knize našel. Takže zcela subjektivně za mě 100%. Ovšem objektivně tak 80%.

20.09.2015 4 z 5

Popálené dítě Popálené dítě Stig Dagerman

Naprosto geniální kniha. Vůbec nechápu tak nízké hodnocení. Za mě 100%.

19.09.2015 5 z 5

Očarovaná Očarovaná Hana Hindráková

Jedná se bezesporu o nejvyspělejší knihu Hany Hindrakové. Domnívám se, že spisovatelka dozrává s každou svou další knihou. Pokud jí bylo u minulých knih občas vytýkána určitá naivita, tak zde si myslím, že autorka nenechala prostor na podobné úvahy. Je úžasné sledovat s jakou lehkostí dovede Hindraková vést své postavy dějem knihy tak, aby vtáhly čtenáře do jejich životů, problémů a starostí. Děj běží příjemně rychle a nikde se nezadrhává. Tato kniha v sobě snoubí několik žánru, které spolu velice dobře korespondují. Jedním slovem se dá kniha charakterizovat jako vyvážená. Mystika, akce, romantika, exotika a detektivka tvoří skvělé fungující koláž. Už teď se moc těším na další knihu od této velice nadané české spisovatelky.

06.07.2015 5 z 5