michael4483 michael4483 komentáře u knih

Krstný otec Krstný otec Mario Puzo

Vynikajúci román z prostredia talianskej mafie v USA, ktorý si zaslúžene získal povesť svetového klenotu a vyniesol hviezdu Maria Puza na vrchol. Mimoriadne pútavé, dynamicky a zábavne napísané, dejovo strhujúce a fantasticky realistické vyobrazenie fungovania syndikátu, i všedných a nevšedných dní členov jednej newyorskej rodiny, z ktorej mena sála moc a peniaze. Ak máte blízko k téme, hrdinom so zločineckým pozadím alebo zasadeniu, siahnutím po Krstnom otcovi nič nepokazíte. 100%

Klub bitkárov Klub bitkárov Chuck Palahniuk

V tom, čo robí je Palahniuk absolútna špička. Jeho slizký, vulgárny, nechutný, uštipačný, sexuálny, satirický a zvrátený štýl je neopakovateľný rovnako ako svet a osobnosť bezmennej hlavnej postavy-rozprávača. 3 pravidlá, nevyberavá spoločenská kritika, šokujúca predstava jednoduchého vzniku teroristickej skupiny, schyzofrénia, šialenstvo a dokonale nepopcornový mindfuck, ktorý vami zaručene otrasie. Ešte lepšie ako samotný film. 100%

Žralok Žralok Steven Hall

Čistokrvný psychothriller prvej cenovej triedy, ako má byť. Napínavý, strhujúci, podprahový, so štipkou hĺbavej filozofie a mysterióznou zápletkou, ktorá miestami niektorými zvratmi vyráža dych. Veľmi netradičná záležitosť, ktorá sa mi dostala hlboko pod kožu. Steven Hall vie prekvapiť, zmiasť, šokovať a vývin príbehu je vďaka tomu absolútne nepredvídateľný. Jeden z mojich najobľúbenejších moderných thrillerov. 90%

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

Howard Phillips Lovecraft, autor vo svojej dobe zatracovaný, priekopník a zakladateľ moderného hororu je pre mňa ikonou žánru omnoho veľkolepejšou a silnejšou než mená ako Clive Barker či Stephen King (z môjho pohľadu sa mu môže rovnať jedine Edgar Allan Poe). Jeho unikátne dielo a desivé poviedky v sebe snúbia temnú, do detailu prepracovanú atmosféru, podporenú skvostnými opismi nie nepripomínajúcimi práve Poa, kde číra hrôza sála z každého slova a zákutia tmavých priestorov, starých domov a sídiel či mestských uličiek s prvkom, ktorý do literatúry napevno zabudoval práve on, teda strachom z neznámeho. Jediný knižný horor, pri ktorom som sa triasol od strachu aj pri prachobyčajnom popise stromu pri okne, a vlastne jediný horor, pri ktorom sa naozaj bál. A to s každou ďalšou stránkou až do hrozivej pointy viac a viac. Skutočné majstrovské dielo, ktoré nemá obdoby. Teraz ešte zohnať zvyšné spisy :-) 100%

25.04.2014 5 z 5

1001 filmů, které musíte vidět, než umřete 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete Steven Jay Schneider

Esenciálny to kus pre každého (nielen) filmového nadšenca, ktorý chce mať aspoň ten základ v malíčku. Niet čo dodať.

03.07.2014 5 z 5

Niesť bremeno a spievať / To Bear the Burden and Sing Niesť bremeno a spievať / To Bear the Burden and Sing Milan Rúfus

Výborný prierez životnou tvorbou a epitaf Milana Rúfusa, ktorý vyšiel posmrtne v dvojjazyčnom, slovensko-anglickom vydaní s fotografiami a vydarenými ilustráciami Vladimíra Kompánka, ktorý však trochu trpí tým, že je toho až priveľa. Vo mne zbierka zanechala dojem kvalitne odvedenej práce, ktorá však len rekapituluje a pôsobí trochu chladne, encyklopedicky a číta sa ťažko, lebo je zároveň depresívna a smutná. Akoby aj ona sama smútila za veľkým básnikom. 85%

04.05.2014 4 z 5

Môj rodný cintorín Môj rodný cintorín Dušan Mitana

Skvelá cynická čiernohumorná autobiografia Dušana Mitanu. Čo viac si priať? 100%

28.04.2014 5 z 5

Doktor No Doktor No Ian Fleming

Klasická priamočiara bondovka v tom najlepšom duchu. Krásne ženy, luxusný alkohol, drahé autá a cigary a závan exotickej Jamajky. No a samozrejme nesmie chýbať banda zločinných Čínočernochov vedená tajomným Dr. No a ešte niekto. Bond, James Bond. Nepliesť s Connerym, prosím. Suché Martini, pretrepať, nemiešať. 90%

Hirošima Hirošima John Hersey

Dramatické vykreslenie udalostí ihneď po zhodení bomby, zameriavajúce sa na niektorých preživších, zamestnancov miestnej nemocnice či nemeckého misionára. Vo svojom formálnom podaní dokonalé a vťahujúce. Nič viac, nič menej. 100%

Enigma Enigma Robert Harris

Enigma je napísaná síce príjemne a svižne, ale je to ťažšia knižka, a nie vždy som pri nej dokázal udržať pozornosť. Otázkou je, či je to chyba knihy, alebo mňa, ale keďže som náruživý čitateľ a prečítam všetko, problém bude skôr v knihe. Harrisov štýl je elegantný a píše s gráciou, ale pôsobí veľmi chladne, síce precízne, ale trochu sterilne; od knihy podľa skutočných historických udalostí sa to však trochu dá čakať, ale aj tak mi prišlo, že to mohlo byť predsa len o kúsok záživnejšie. 75%

26.04.2014 4 z 5

Nebezpečné dedičstvo Nebezpečné dedičstvo Arthur Conan Doyle

Klasika, niet čo dodať.

Štrnásta nula Štrnásta nula Enzo Russo

Štrnásta nula s podtitulom Román o novej mafii je presne taký, ako jeho obálka - na prvý pohľad zaujímavý a netradičný exkurz do sveta, v ktorom zbrane a násilie vystriedali čísla a machinácie, po chvíli však začína nudiť a za úspešné dočítanie by sa mala dostávať zvláštna cena. Postavy sú fádne a nezaujímavé, Russovi sa nedarí dostať čitateľa poriadne do deja bez atmosféry a len ho zahlcuje faktami, číslami, menami postáv a ďalšími údajmi, v ktorých sa za chvíľu každý stratí. Pradepodobne najnudnejší román, aký som čítal. 30%

25.04.2014 2 z 5