1001 filmů, které musíte vidět, než umřete

Rozsáhlá barevná encyklopedie filmového umění od jeho počátků až po současnost, sestavená pod vedením významného filmového kritika a znalce Stevena Jaye Schneidera, zaplňuje po neocenitelném Slovníku zahraničních filmových herců konce XX. století Miloše Fikejze (Volvox Globator, 2002) další citelnou mezeru v současné české knižní produkci. Knihu jistě ocení nejen vybíraví fanoušci filmového plátna nebo studenti filmových oborů na vyšších středních a vysokých školách, ale i běžný čtenář a byť jen občasný návštěvník kina. Padesát osm autorů, kteří se na sestavení tohoto průvodce stoletím filmového umění podíleli, založilo svůj výběr nejen na kritickém ocenění jednotlivých děl, ale vzalo v úvahu i historické souvislosti a ohlasy diváků. Autoři se nebáli do knihy zařadit kromě filmů, jejichž umělecká kvalita je nezpochybnitelná, ani to nejlepší z »okrajových« »pokleslých« žánrů (horor, sci-fi, thriller), a dali tak vzniknout živému dílu, nad nímž každý čtenář jistě může přemítat, zda chronologicky řazené snímky odpovídají přesně jeho vkusu, ale zároveň stěží najde dílo, které by do takto pojatého výběru nepatřilo. V knize totiž najdete právě ty filmy, které prostě musíte vidět....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25996/big_1001-filmu-ktere-musite-videt-nez-u-6Eo-25996.jpg 4.2133

1000+1001 14.

Literatura naučná, Umění

Vydáno: , Volvox Globator

1001 Movies You Must See Before You Die, 2007

Kniha 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete

Maratka
22.08.2021

Když si vzpomenu, jaké úsilí mě stálo tuhle knížku získat... No, konečně ji nějakou dobu mám a je to takový můj malý osobní poklad. Jedna z mála knih, kterou si každou chvíli zalistuji, občas mi oko padne na nějaký konkrétní snímek, tak si o něm přečtu nějaké základní info a pak třeba dohledávám další informace jinde. Už několikrát se mi stalo, že jsem díky této knížce viděla film, na který by mě asi normálně nenapadlo se podívat a byla jsem nadšená. Ke knížce si i vedu seznam, které z obsažených filmů jsem už viděla - ne, nemyslím si, že je zvládnu za život všechny a ano, vím, že je ten výběr subjektivní, jako u kteréhokoli jiného souboru tohoto typu. Stejně mě to ale baví a myslím si, že pro každého filmového fanouška je tahle knížka celkem zásadní záležitostí, díky níž se jeho filmový vkus může zase o něco více zformovat, rozvinout, utvrdit.

n.ezn.amy
17.02.2021

Hezky zpracovaná kniha o filmech, které dle autora nutno vidět pro jejich kvalitu. Pro velké milovníky filmu zásadní kniha, najdou zde dějové popisy, hezké fotky z filmů, kdo se na nich podílel atd. Pochopitelně je to pouze autorův subjektivní názor, které filmy sem umístit. Osobně mi i třeba některé zde chyběly, ale to je zase můj názor.

los
10.11.2018

jako většina výběrů i tento je diskutabilní, autorsky subjektivní a podmíněný dobou a místem svého vzniku

jengibre
10.06.2018

Naprosto nezbytná příručka pro každého milovníka filmů. A pokud nejste milovníkem a na filmy koukáte jen příležitostně, stejně si ji pro inspiraci pořiďte - možná se pak jejich milovníkem stanete ;-)

Osvícený
26.03.2018

Nad dozajista vynaloženou námahou dát tento opus dohromady zůstává rozum stát stejně, jako nad jeho propracovanou komplexností. Kdo se nazývá filmovým znalcem, měl by mít přečteno či přečíst.

Ivan Kučera
30.12.2017

V podstate veľkolepá záležitosť a to nielen rozsahom, ale plus mínus i kvalitou. Texty k jednotlivým filmom nie sú niečo, čo by vám urobilo dieru do hlavy. Je to napísané dosť univerzálnym, neškodným štýlom. Ale zas nemôžem povedať, že by to bolo odfláknuté. To určite nie - texty obsahujú plno zaujímavostí, súvislostí, fotiek, plagátov, dobových informácií. V tomto smere je to poctivá, nadpriemerná knižka. Ako hororového fanúšika ma potešilo prekvapivo dosť veľké zastúpenie tohto žánru. Ak ste aj vy fanúšikmi hororu, siahnite i po spriaznenom "pokračovaní" - 101 hororov, ktoré musíte vidieť, než zomriete.

ArwenAragorn
01.01.2017

Pro fanouška filmů, jako jsem já, skvělá kniha.

Pedestrian
18.09.2016

Inspirativní zdroj filmových odkazů od těch největších klasik až po naprosté rarity. Díky této knize jsem objevil spoustu zapomenutých klenotů zejména ze 30. let (Jsem uprchlý galejník, Footlight Parade ad.). Pro mě téměř filmová bible.