101 hororů, které musíte vidět, než umřete

Publikace představuje století trvale populárního žánru: filmového hororu. Otvírá se klasickými snímky Roberta Wieneho a F. W. Murnaua, postupuje přes krvavé spektákly Toba Hoopera a Davida Cronenberga a končí se realizacemi Guillerma del Tora. Hororové filmy fascinují i zneklidňují, protože právě v nich hledíme do tváře těm nejzákladnějším obavám: svým nočním můrám a úzkostem, vlastní zranitelnosti i hnusu, hrůzám z neznámého a strachu z nejrůznějších podob sexu, smrti nebo ztráty identity. Hrozba vtělená do monstra, které se náhle objeví na opuštěné silnici, nebo přízraku ve strašidelném domě diváka vzrušuje stejně jako děsí. Přičemž děs k nám ze stříbrného plátna či televizní obrazovky přichází nejrůznějšími cestami a mnohá z jeho ztvárnění jsou dnes ikonická: Boris Karloff v roli Frankensteina, Béla Lugosi jako Dracula, ale i Leatherface, Carrie, Candyman nebo Hannibal Lecter. A jedno mají společné: ve stejné chvíli vábí a odpuzují. Pro publikaci 101 hororů, které musíte vidět, než umřete spojili své síly filmoví kritici, historici a jiné veličiny akademické půdy a jejich znalosti i míra zaujetí bezmála stoletím filmových upírů, zombies, kanibalů a zabijáckých maniaků kladou před čtenáře otázku: Zvládneme i dneska usnout při zhasnutém světle?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30537/big_101-hororu-ktere-musite-videt-nez-u-pZA-30537.jpg 4.273
Literatura naučná, Umění

Vydáno: , Slovart (ČR)

101 Horror Movies You Must See Before You Die, 2009

Kniha 101 hororů, které musíte vidět, než umřete

Apache
04.09.2021

Pro lidi, kteří svět filmového horroru teprve objevují, je tato kniha asi tím nejlepším průvodcem, jaký se dá v češtině sehnat. Co se týče výběru filmů, je rozhodně nutno spíš chválit než hanět. Najdete tu většinu toho opravdu důležitého a kniha neopomíjí ani novější (u nás často až nepochopitelně podceňované) majstrštyky jako např. Haute Tension. Znalce jistě potěší zařazení lahůdek undergroundovějšího rázu jako Henry: Portrait of a Serial Killer nebo Dellamorte Dellamore, či japonských pecek jako třeba Audition. Na spočítání vysoce kvalitních a významných horrorů, které nebyly zastoupeny, by člověku stačily možná i prsty na obou rukou. A to je rozhodně potěšující. Kniha (poměrně překvapivě) není ani žádnou komerční jednohubkou - naopak, dá se pokládat za seriózní zdroj, k němuž se mohou vracet i zběhlí horroví diváci.

Ivan Kučera
25.11.2016

Horory sú asi môj najobľúbenejší filmový žáner a po klasike 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete som si "musel" zohnať aj jej sestru. Je rozmerovo podstatne menšia, ale aj tak je to pekný kilový macek. Super obálka, parádny papier, dobré fotky. Zaujímavý prehľad "najdôležitejších" hororov. Občas som zaznamenal chybnú info, ale bolo toho iba minimum. Nejako extra veľa mi to do života nedalo a keďže horory pozerám od útleho detstva, neupozornilo ma to takmer na žiadne, ktoré by som dovtedy nevidel a mal by som (ale niečo by sa našlo). Texty sú k jednotlivým filmom sú vcelku zaujímavé a pútavé. Taká príjemná jednohubka.

Hejtmy
18.05.2016

Kniha obsahuje spíše hororovou klasiku, takže pro mě jako pro fanouška žánru zde v podstatě nebylo nic nového, ale pokud budu hodnotit kvalitu zpracování publikace, tak je to docela dobré. I český překlad je ucházející, a to zejména v porovnání s tragickým českým vydáním 1001 filmů.

anna2449
24.01.2016

Já byla vždy na horory.a jakmile kniha vyšla okamžitě jsem ji musela mít a měla jsem ohromnou radost.

Captain
23.11.2015

Dnes jsem dokoukal posledni film, takze aspon co se tyce horroru, muzu uz v klidu zemrit. Knizka je to v pohode, seznam se sice da najit na netu, informace k filmum taky nejsou zadnej narez a fotky jsou zase moc prtovoucky, ale jako publikace celkove je to pekny. Samotny vyber filmu je podle me v poradku, sice me obcas nastvalo, ze dali prednost spis mysterioznimu filmu pred normalnim horrorem (Jakubuv zebrik - mega sracka), ale co se da delat. Snad jenom Troll 2 mohli pridat... Hele, dobry, kup to.

Cryptkeeper
05.08.2015

Pěkný výběr,celkem i zajímavý obsah doprovázející ilustrací k daným filmům :)
Pro hororového fanouška téměř povinnost :)

M.Rodriguez
22.04.2014

Pro hororové fanoušky je tato kniha naprostou nezbytností!!! Z 80% už sem filmy viděl a schází mě převážně ráná tvorba Hollywoodu 30. a 40.let.

OldaB
23.02.2014

Pro milovníky hororů exkurz do historie děsivého žánru. Považuji se za znalce, ale přesto jsem objevil v knize několik zajímavých tipů. Opravdu děsivé fotografie.