Enigma

Enigma
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120555/bmid_enigma-bEp-120555.jpg 4 48 48

Román Enigma sa odohráva na pozadí skutočných historických udalostí. Anglicko, Bletchley Park, 1943. Brilantný matematik Thomas Jericho je členom tímu britských kryptografov, ktorí sa nepretržite pokúšajú dešifrovať tajné kódy nemeckého vojnového loďstva. Celú svoju myseľ podriaďuje jedinému cieľu - rozlúštiť najzložitejší operačný kód nemeckých ponoriek Žralok, vytvorený na špeciálne upravenom nemeckom šifrovacom stroji enigma. Všetky v texte citované rádiogramy nemeckého námorníctva sú autentické. Robert Harris sa narodil roku 1957 v anglickom meste Nottingham. Študoval na Cambridge University angličtinu. Po ukončení štúdia pracoval v BBC. V roku 1987 televíziu opustil a začal pracovať ako editor pre The Observer a ako komentátor Sunday Times. Harris je autorom piatich kníh literatúry faktu. Rozšifrovanie tajného kódu nemeckej armády môže zachrániť životy námorníkov, tajných agentov a možno aj lásku, ktorá tu vzplanie...... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Slovart (SK)

Enigma , 1995

ZaS
17.02.2019 4 z 5

Ačkoliv patří Harris mezi mé nejoblíbenější autory, touto knihou jsem se prokousával jen těžko. Evidentně navazuje na schéma Fatherlandu - v rámci odhalování kontrašpióna narazí hrdina na státníky utajovaná fakta. Otčina, ale byla výrazně lepší v osobní rovině; postava vyšetřovatele, hnaná okolnostmi k tragickému závěru, byla popsaná výrazně lépe a hlavně uvěřitelněji, než rachitický a současně nezdolný kryptoanalytik z Bletchley Parku. Z úcty k autorovi 4 hvězdy, byť reálně tak 3,5

IYv
26.12.2018 5 z 5

Líbilo moc

Elea
19.08.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila, dobře se četla, děj přinesl trochu jiný pohled na II. světovou válku.

ThomasRuhe
26.05.2018 2 z 5

Tak tahle kniha mě moc nebavila. Přitom téma a prostředí : špionážně detektivní román, kde se vyskytuje německý šifrovací stroj Enigma, se mi zdál dostatečně atraktivní.
Četba o luštění šifer nebyla zase tak zábavná jak jsem si myslel, a ani detektivní zápletka nebyla ohromující.

babicka_amalka
16.02.2017 5 z 5

tahle kniha mě nadchla a inspirovala mě k hledání dalších informací k tématu;

lapagerie
15.06.2016 4 z 5

Napinavy pribeh z obdobi druhe svetove valky, presto v nem nenajdete bojove sceny a liceni krveproliti. Zajimavy pohled do zakulisi a na to jak se na vitezstvi spojencu podileli nejen vojaci, ale rada odborniku. Do toho trochu lasky, spionaz a vysledkem je ctiva a napinava kniha.
P.S. Stejnojmeny film s Kate Winslet je taky hodne dobry.

martin6500
10.02.2016 5 z 5

pekná zápletka, spisovateľ študoval literatúru a je to vidieť. trocha vtipu, neošúchané vety, sonda do života ľudí. odporúčam, kto si chce prečítať knižku , a nie len zlátaninu fráz (niektorí autori sú asi artificial, zadaš do programu znôšku fráz štruktúru deja - stlačíš enter a výsledok je tu.).

feex8
05.12.2014 4 z 5

Bavila ma viac ako film. A to, ze som po nej siahla, nepovazujem za stratu casu. Je to dobra kniha.

Moje hodnotenie: 78%

michael4483
26.04.2014 4 z 5

Enigma je napísaná síce príjemne a svižne, ale je to ťažšia knižka, a nie vždy som pri nej dokázal udržať pozornosť. Otázkou je, či je to chyba knihy, alebo mňa, ale keďže som náruživý čitateľ a prečítam všetko, problém bude skôr v knihe. Harrisov štýl je elegantný a píše s gráciou, ale pôsobí veľmi chladne, síce precízne, ale trochu sterilne; od knihy podľa skutočných historických udalostí sa to však trochu dá čakať, ale aj tak mi prišlo, že to mohlo byť predsa len o kúsok záživnejšie. 75%