Mesačnica Mesačnica komentáře u knih

Šedooká kráska Šedooká kráska Anne Ashley

(SPOILER) Áno, bola dobrá, len po hlavnej akcii to v mojom prípade stratilo šťavu, tak mi potom dlhšie trvalo, kým som ju dočítala. Určite lepšia, ako mnohé iné, bolo to vtipné, napínavé, len koniec som myslela, že bude trošku iný, tak ale to je môj problém :)

23.07.2022 3 z 5

Dáma z moře Dáma z moře Margaret McPhee

(SPOILER) Na môj vkus tam bolo toho napätia ku koncu až-až. Ináč dobrá, Tayburn zloduch ešte horší ako sa patrí, trochu mi chýbal sľubovaný súboj s Varingtonom. Nehovorím, ženy, aj dnes, to máme ťažké, ale v minulosti to tiež nebolo bohviečo.

18.05.2022 3 z 5

Kitty Kitty Elizabeth Bailey

(SPOILER) Až na neuverenie, že Claude nedokázal uveriť Kitty, že nie je jeho sesternica. A aký bol sebecký sociopat, to mi tiež nepridalo na nálade, no keď sa začínal meniť, keď si uvedomil, že musí brať ohľad aj na želania iných, hlavne svojej manželky, to už bolo lepšie. Páčilo sa mi, ako Kitty prijala do rodiny mladšia generácia. Claudovu chuť po pomste celkom chápem, aj keď jeho rozhodnutie oženiť sa s Kitty bolo naozaj unáhlené. Keď pravda vyšla najavo, vyzeralo to, že naozaj svoj unáhlený krok prvotne ľutuje. Ešteže si uvedomil, aký poklad má vo svojej manželke... Myslím, že celkom dobré vyvrcholenie série.

18.05.2022 4 z 5

Vojvodova túžba Vojvodova túžba Sabrina Jeffries

(SPOILER) Kniha bola zaujímavo napísaná, bolo tam napätie a akcia, takisto aj romantika a dobrodružstvo. Páčilo sa mi, že autorka používa historické skutočnosti, napr. do deja zasadila skutočnú postavu komisára Vidocqua. Akurát minulý týždeň vyšiel o ňom článok v časopise, plánujem si to prečítať. No ako som uvažovala o tomto diele, tak som prišla na menší zádrhel, neviem, či je to nejako dôležité, no keď už natoľko doprava a technika postúpila, nebolo by jednoduchšie poslať Vidocquovi list, keď sa chceli dozvedieť niečo o jej bratovi? Keď sa za jeden deň (? už si to celkom nepamätám, no viem, že to bol krátky časový horizont) dokázali prepraviť do Francúzska, určite aj poštová služba sa zrýchlila. Lisette by potom vôbec nemusela riskovať svoju povesť a cestovať so slobodným mužom. Určite mal aj vojvoda prostriedky a ľudí na to, aby mohol zabezpečiť posla na odovzdanie listu priamo do rúk Vidocquovi. No na tej ceste do Francúzska je postavená zápletka celého diela, takže by som to autorke nemala kaziť... Rozčuľovali ma početné gramatické chyby a viete si predstaviť utrpenie korektora, ktorý nemá poruke ceruzku.

10.05.2022 2 z 5

Expertka Expertka Gail Douglas

Mne sa to páčilo. Vždy mám rada ten kontrast - mrznúcu zimu vonku a teplo pri praskajúcom kozube resp. iskrenie medzi hlavnými protagonistami. Na konci to bolo aj dojímavé, keby mám poruke vreckovku tak možno aj slzu vyroním.

10.05.2022 3 z 5

Grafitové dievča Grafitové dievča Miroslava Varáčková

(SPOILER) Najprv vysvetlím, že toto nie je moja šálka kávy. Nerada čítam slovenské autorky, lebo mi stačí slovenskú realitu žiť, nie ešte o tom aj čítať. Knihy sú práve pre mňa únikom z reality, preto ma čítanie o slovenských pletkách nezaujíma. Viackrát som to skúšala, no nedokázala som sa prekonať. Pri tomto románe som si povedala, fajn, idem do toho, lebo a) kniha bola asi z tých autorkiných tenších = menej textu, b) komiks = menej textu :D. Neviem, čo si predstavujete pod slovom oddychová literatúra (lebo aj také slová zazneli pri tejto knihe), no musím sa priznať, že pre mňa oddychová vôbec nebola. Autorka píše pre mladých, ale skoro vždy si vyberá ťažké témy (Nepobozkaná je asi jediná kniha pre mladých od tejto autorky s odľahčenejšou tematikou). Do čítania tejto knihy som sa musela nútiť, už som aj bola naklonená, že ju prestanem čítať, no som celkom rada, že som neprestala. Posledná štvrťka knihy ma bavila najviac, to som dočítala na jeden šup. Páčil sa mi optimistický záver. Ešte by som autorke vytkla istú nerovnováhu vo vyjadrovaní, boli tam isté slová, frázy, ktoré sa mi k situácii nehodili, no možno to bol môj osobný dojem. Na ešte dlhý čas to bude moja posledná kniha od slov. autoriek...

19.04.2022 2 z 5

Nalezený poklad Nalezený poklad Elizabeth Bailey

(SPOILER) Nemuselo tam byť toľko tajomna a záhad, možno sa autorka chcela pripodobniť gotickým románom, ktoré spomínala aj Nell, aby to viac zapasovalo. No trošku sa opakuje, keď už dve vychovávateľky sa zamilovali do svojich zamestnávateľov. Celkový dojem však dobrý.

02.04.2022 3 z 5

Kotě pro štěstí Kotě pro štěstí Elizabeth Bailey

(SPOILER) Dej sa dá ľahko predvídať, ale knižka sa mi páčila. Tie dve decká mi trochu liezli na nervy, hlavne keď tam trápili chudáčika kocúrika Follyho. To som rozmýšľala, či knihu neprestanem čítať. "Pán veľkomožný" sa tiež mohol skôr vyjadriť, ale tak nevadí. Výhodou bolo, že knižka bola aj vtipná.

02.04.2022 4 z 5

Slečinky se do hor nehodí! Slečinky se do hor nehodí! Rita Rainville

(SPOILER) Na základe príbehu v knihe Adventinky 1995 Celé město září som sa na túto knižku celkom tešila, pretože meno autora bolo totožné. No bola som sklamaná, úroveň adventinkového príbehu to nedosahovalo, ani to nebolo veľmi vtipné. Skôr mi to prišlo také šablónovité a konanie postáv nepravdepodobné. Tak vedkyňa ide do hôr v novembri, či kedy a nezoberie si teplé oblečenie? To bol prvý kameň úrazu a na tom je vlastne postavená celá kniha, takže tak. Najlepší tam boli Davy a Claude. Kniha je akurát tak dobrá na zabitie času...

26.02.2022 2 z 5

Zlatý mládenec Zlatý mládenec Paula Marshall

(SPOILER) Toto pokračovanie sa mi páčilo trošku viac ako Tajná mise, no tiež ten záver prišiel až moc idylický a tri svadby by bolo už aj na autorku moc, tak stačili dve. Otec dvojčiat bol dosť despotický a tá jeho zmena, zo dňa na deň, ak nie z hodiny na hodinu, bola nepravdepodobná. Páčilo sa mi, ako sa rozvíjal vzťah medzi Russellom a Mary, tiež tam bola akcia a napätie, samozrejme zloduch a tiež sa mi páčilo, ako sa Russell vzoprel otcovi a chcel ponaprávať skazonosné hospodárenie na panstve. 5*

26.02.2022 4 z 5

Adventinky: Santa Claus dělá zázraky / Celé město září / Stále a navždy / Tajemný dárek Adventinky: Santa Claus dělá zázraky / Celé město září / Stále a navždy / Tajemný dárek Ann Major

(SPOILER) Zaujímavosťou je, že v tomto vydaní Adventiniek sa často vyskytuje motív smrti partnera (až v troch!). Taktiež sú prítomné deti z predchádzajúcich vzťahov, čo sa predtým vyskytovalo ojedinele. Prvý príbeh taký priemer, boli už aj lepšie, ale páčili sa mi postrehy autorky ohľadom Noreeninho syna, hlavne to ohľadom cukru.
Druhý príbeh bol zábavný, veľmi som sa nasmiala na rodinke posadnutej Vianocami, niečo ako Grieswoldovci, len bez sileného humoru. Ale bola aj romantika.
Tretí príbeh som čítala ako prvý, lebo sa mi zdal podľa obsahu najsmutnejší. Asi aj je, takmer celé je to písané formou listov a veľmi dojímavé. Asi mi aj slza vyšla.
Štvrtý príbeh je tiež veľmi pekný, páčilo sa mi, že koniec bol taký otvorený a trošku tajomný v súvislosti so zmiznutím Pána Clausena. Celkovo som bola viac ako spokojná.

13.02.2022 3 z 5

Kúzelníkov slon Kúzelníkov slon Kate DiCamillo

(SPOILER) Veľmi zaujímavý príbeh, páčil sa mi, aj keď všetko nemalo happyend, Peter našiel svoju sestru...

13.02.2022 3 z 5

Mŕtve dievča neklame Mŕtve dievča neklame Jay Asher

(SPOILER) Neviem, ale mne to prišlo dosť prvoplánové, akoby to autor písal odzadu, mal koniec, že teda dievča spácha samovraždu a potom to nejako pozlepoval, aby to dávalo aký-taký zmysel. Už keď má človek niečo odžité, tak kniha sa mu bude zdať asi prehnaná. To akoby som si teraz prečítala Utrpenie mladého Wethera, je to smutné, ale nezasiahne ma to tak, akoby som to čítala v šestnástich. Diela sú aj témou samovraždy podobné, aj keď nechcem porovnávať. Určite viac sa dotkne teenagerov. Hannah to mala ťažké, nehovorím, no keby samovrahovia viac mysleli na iných ako na seba, bolo by menej samovrážd. Tí, ktorí majú temné myšlienky, by si mali uvedomiť, že netrpia sami. Dobré rodinné vzťahy si myslím tiež napomáhajú takýmto tragédiám predchádzať. No späť k dielu, jednu závažnú výčitku si neodpustím. Keď bolo po tej párty a Hannah vedela, že je tá druhá, tak prečo trochu dlhšie nepočkala zavretá s tým psom? Potrebovala sa nadýchať čerstvého vzduchu, okej, niekedy stačí otvoriť okno. No fajn, išla teda von a keď stretla toho hajzla, prečo nezobrala nohy na plecia? Jej hrdosť jej to nedovolila? Nechcela dať najavo strach? Ale prosím vás, vtedy sa vzdala a vzdal to s ňou aj autor, čo je škoda. Prosba o pomoc učiteľa bol len akýsi výkrik do tmy, čokoľvek čo by povedal zle, by mala Hannah zámienku, že môže spáchať samovraždu. A ešte posledná vec, učiteľ zabudol spomenúť, že preniesť sa cez nejakú traumatizujúcu udalosť nestačí, dôležitý je spôsob, ako sa s tým vyrovnávame, čiže liečenie, TERAPIA. To len k tomu, že učiteľ ponúkol dve alternatívy, ak si dobre spomínam. Nech nie som len kritická, tak knihu vítam, pretože si niektorí teenageri uvedomia, že niektorým ľuďom môže ublížiť aj nevinne prenesená poznámka. Kiežby boli viac empatickí a vyvarovali sa šikane a klebetám. Ak kniha rozprúdi debatu týmto smerom, budem rada.

30.01.2022 3 z 5

Rodinné prokletí Rodinné prokletí Laura Martin

(SPOILER) Do polovice, kým sa Thomas Rose nezdôveril, ako to je s tou rodinnou kliatbou, tak to bolo trochu nudnejšie, ale potom sa jej vyznal, povedal jej o kliatbe a už jej aj musel dokazovať svoju lásku hrdinským činom...no ale nebudem ďalej prezrádzať. Myslím, že táto Harlequinka patrí k tým vydarenejším.

28.01.2022 3 z 5

Markýzin vánoční dárek Markýzin vánoční dárek Georgie Lee

(SPOILER) Kniha sa mi páčila, no neviem, či je moje stanovisko objektívne, pretože u vianočných romantických príbehov som trochu namäkko. Aj keď mi prišlo nepravdepodobné, že obom hrdinom umrel partner a mohli začať nový v tomto prípade staronový vzťah. Stará láska nehrdzavie...

28.12.2021 4 z 5

Papierová princezná Papierová princezná Erin Watt

(SPOILER) Moje pocity z prečítania sú rozpačité. Určite by som odporúčací vek zvýšila, nepáči sa mi predstava, že toto čítajú sedemnásťročné dievčatá. Sama mám už skoro dvakrát toľko, ale bola som trochu zhrozená z vyjadrovania postáv. Osobne byť Ellou, tak zhrabnem prachy a vypadnem odtiaľ, nech sa mi Reed páči akokoľvek, ale keď sa nespráva ku mne s rešpektom, nech mi ide z cesty. To jednoducho vypovedá o postave, že nemá dostatok sebaúcty, keď sa nechá takto urážať. Sama seba sa pýtam, čo bola pre Ellu väčšia motivácia, či tie prachy (prvotne asi hej) alebo vyrysovaný Reed, aby zostala v sídle Royalovcov. Autorke (autorkám) nemožno uprieť pútavý štýl písania, no neviem, či mi čítanie pokračovania za to stojí. Myslím, že ten vek odporúčania by sa mal zvýšiť, v tomto veku som bola podľa tohto románu až primitívne nevinná (ešte aj pár rokov potom), no myslím, že som tomu rada a o nič som neprišla. Veková hranica sexuálnych skúseností sa u mladistvých pravidelne znižuje, no aj tak, dávať toto čítať sedemnástkam, len preto, že aj hlavná postava v románe má sedemnásť, mi príde dosť od veci. Príde mi to skazenejšie, ako keď ja som si čítala v 15-tich romány od S. Brown, J. Garwood a tam sex bol explicitne vyjadrený...

15.12.2021 1 z 5

Kouzlo bílých nocí Kouzlo bílých nocí Betty Neels

Malo sa to odohrávať v Nórsku, tak som myslela, že väčšinu deja to aj tak bude. No časť sa odohráva v Anglicku a asi dlhšia časť knihy v Holandsku, tak som bola sklamaná. Myslela som si, že autorka prezradí viac o reáliách Nórska. Malý úsek deja sa odohráva na Špicbergoch, kde by mal byť buď polárny deň alebo polárna noc a nejako som to tam zachytené nenašla... asi iba v názve. Ohľadom vyjadrenia romantického príbehu, malo to medzery...Škoda.

09.12.2021 1 z 5

Zázrak Zázrak Grace Green

(SPOILER) Začiatok bol veľmi vydarený, bolo to také svieže ako jarný vetrík, veľmi sa mi to páčilo. Takých knižiek by som prijala aj viac. Trochu moje nadšenie opadlo, keď sa dej začal odohrávať po Vianociach. No a koniec bol dosť presladený, ale tak treba mať na zreteli, že je to len fikcia. Keby máme očakávať niečo podobné aj v realite, tak veľmi skoro narazíme na tvrdú skutočnosť...

18.11.2021 4 z 5

Každá láska je lepšia ako žiadna Každá láska je lepšia ako žiadna Rose Lagercrantz

(SPOILER) Páčil sa mi Vierin výrok: "Ľúbim ťa takého, aký si. Každá láska je lepšia než žiadna." Fajn knižka o priateľstve, ako asi každá z tejto série.

06.11.2021 5 z 5

Čo učky nevidia Čo učky nevidia Gabriela Futová

(SPOILER) Príbehy dvoch spolužiakov, najlepších kamarátov, opísané čo povyvádzali a ich maminy-pani učiteľky mali z nich a ich výčinov hlavu v smútku. Vtipné, trošku napätie prostredníctvom detektívnej zápletky. Myslím, že veľmi vydarené.

06.11.2021 4 z 5